DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanların SEO ile ilgili en sık sorudukları sorular ve yanıtlar

Yeni başlayanların SEO ile ilgili en sık sorudukları sorular ve yanıtlar

E-ticaret sektörüne yeni adım atanların öncelikle öğrenmeleri gereken konulardan biri de SEO oluyor. Açılımı arama motoru optimizasyonu olan SEO, e-ticaret sitenizin başarısında önemli bir rol oynuyor.

Fiziki mağazasını internete taşıyan ya da internet sektörüne adım atan girişimcilerin SEO konusunda kafalarında bir takım sorular oluyor. En sık sorulan bazı soruların yanıtlarını burada sizlerle paylaşacağız.

SEO nedir?

Bu konu hakkında daha önce detaylı olarak yazdık; ancak ilk olarak akıllara en sık gelen soru SEO’nun ne olduğu oluyor. En kısa tanımıyla SEO, arama motoru optimizasyonudur. Bunu biraz daha açmamız gerekirse, internet siteniz üzerindeki içeriklerin, arama motorlarına uyumlu hale getirilerek, kullanıcıların yaptıkları arama sonuçlarında sitenize daha kolay ulaşmalarını sağlamanıza yardımcı olan bir tekniktir de diyebiliriz.

Organik ve ücretli arama sonuçları arasındaki fark nedir?

Öncelikle ücretli/reklam arama sonuçlarından bahsedelim. Google Adwords üzerinden yapılan reklam çalışmalarıyla, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan arama sonuçlarıdır. Markalar, üst sıralarda çıkmak için farklı reklam kampanyaları oluşturarak, Google’a bunun için para öderler ve arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkarak kullanıcıları kendi sitelerine çekmeye çalışırlar.

seo-organik-vs-paid

Organik arama sonucu ise, ücretsizdir ve arama motorunun algoritmalarına ve aranan anahtar kelimelere göre sonuçlar sunar. Markalar, organik aramalardan gelen trafik için herhangi bir ücret ödemezler. Aşağıdaki örnekte, üst ve yan taraflardaki arama sonuçları görsel üzerinde de belirtildiği üzere, ücretli arama sonuçlarına örnektir. Bunun alt tarafındaki sonuçlar ise organik arama sonuçlarıdır.

Meta açıklaması nedir ve hala önemli mi?

Meta açıklaması, arama motorlarındaki sonuçlarda, başlığın altında yer alan 160 karakterlik metinlerdir. Bu metinler, bu içeriğin hangi konu ile ilgili olduğunu gösterir ve Google açısından da hala önemlidir.

meta-aciklama

Bu bölümler eskiden anahtar kelime kullanımları için önemliydi; ancak değişen algoritmalar sonrasında içerikle ilgili bilgi veren ve kullanıcıların ilgisini çekerek, onları sayfaya tıklatacak metinlerin yer alması daha da önemli bir hal almaya başladı.

Alan adı, anahtar kelime içermeli mi?

Alan adınızı seçerken, anahtar kelimelerin yer alması gerekmiyor. Bu kelimelerin yer almadığı alan adlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak marka isminiz bu anahtar kelimelerden oluşuyorsa yine tercih edebilirsiniz.

Bir sayfadaki doğru anahtar kelime oranı nedir?

Bunun için doğru ya da yanlış bir oran söylemek pek mümkün değil. Çünkü anahtar kelime odaklı içerik oluşturmaya çalışmak zaten çok da doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Google’ın değişen algoritmaları sonucunda anahtar kelimeden çok, kullanıcıların sorularına yanıt veren içerikler oluşturmak daha doğru bir yaklaşım oluyor. Sayfalarınızda, belli başlı anahtar kelimelere yer vermek yeterli olacaktır. Çok fazla ve tekrar eden anahtar kelime kullanımları sayfanızın Google tarafından cezalandırılmasına neden olur. İçeriklerinizi oluştururken, sorulara yanıt veren ve anlamlı cümleler kullanmaya özen göstermelisiniz.

İç ve dış yönlendirme linkleri nelerdir?

İç yönlendirme linkleri, kendi siteniz üzerindeki bir sayfaya koduğunuz linklerin yine kendi internet siteniz üzerinde başka bir siteye yönlendirmesini sağlayan bağlantılardır.

Dış yönlendirme linkleri ise, başka siteler üzerinden sizin sitenize yapılan yönlendirme bağlantılarıdır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Yazı içine kaç tane iç yönlendirme linki koymalıyım?

Bütün sayfayı yönlendirme linkleriyle doldurmak da doğru bir yaklaşım değildir. Kullanıcılara yararlı olabilecek ve onlara bir değer katabilecek linkleri sayfalarınıza koymanız daha yararlı olacaktır.

SEO çalışmaları ne zaman etkili olur?

SEO çalışmalarınızın etkili olabilmesi biraz zaman alır. Bu zaman aralığını belirleyen bazı faktörler bulunuyor. Bu çalışmaları yapmanız SEO’nuzun etkili olacağı süreyi kısaltacaktır.

  • Siteniz üzerinde kaç farklı içerik ürettiniz?
  • İçeriğin kalitesi
  • İçeriğiniz, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve sorularına yanıt veriyor mu?
  • Domain otoriteniz nedir?

Büyük ve çok fazla sayfası olan bir internet sitesi SEO sonuçlarını daha hızlı görecektir; çünkü daha çok içerik ve sayfa oluşturmuş. Daha az sayfası olduğu ve güncellendiği için küçük sayfalar, arama motorları tarafından daha az taranır. Bu da SEO sonuçlarının etkisinin görülme sürecini uzatacaktır.

Görseller için neden alt metin kullanmak gerekiyor?

Arama motorları görselleri tarayamaz; ancak bu görsellere verilen alt metinleri tarayabilirler. Bu alt metinler de görsellerin ne hakkında olduğunu arama motorlarına bildiriyor. Bu da SEO çalışmalarınız için faydalı bir çalışma olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonue-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!