DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

SEO çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

SEO çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

Dijital pazarlama çalışmalarının tümünde olduğu gibi SEO çalışmalarında da yapılan çalışmaların sonuçlarının analiz edilmesi ve ölçümlenmesi gerekir. SEO çalışmalarının performans analizlerini yaparak, yaptığınız uygulamaların web sitenizi nasıl bir şekilde etkilediğini ve ne tür geri dönüşümler aldığınızı görmenizi sağlar. SEO performansının ölçümlenmesi için takip etmeniz gereken bir takım metrikler bulunuyor.

Organik trafik

SEO çalışmalarınızın performansını ölçümlemek için bakmanız gereken metriklerden biri organik olarak elde ettiğiniz trafiktir. Bunu ölçümlemek için Google Analytics’ten yararlanabilirsiniz. Analytics’te “Edinme” bölümünün altında farklı trafik kanalları üzerinden web sitenize gelen trafiği görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken metrik, organik olarak elde ettiğiniz trafik olacaktır.

Organik trafiğin diğer kanallardan düşük olması SEO çalışmalarınızın yeteri kadar etkili olmadığını gösterecektir. Bu durumda da SEO uygulamalarınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Anahtar kelimelerin performansları

Anahtar kelimelerin performansı da SEO çalışmalarında özellikle üzerinde durulması gereken metriklerden biridir. Site üzerinde kullandığınız anahtar kelimelerin, yapılan arama sorgularında nasıl bir şekilde göründüğünü ve arama sorgularındaki sıralamalarını inceleyebilirsiniz.

Böylelikle kullanıcıların bu anahtar kelimelerle nasıl etkileşime girdiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar üzerinden bu anahtar kelimelerin aranma hacimlerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle de site üzerinde kullandığınız bu anahtar kelime gruplarını daha iyi şekilde optimize edebilirsiniz.

Sayfayı terk etme oranı

SEO çalışmalarıyla organik trafik elde ettiğinizde, sitenizi ziyaret eden kişilerin site üzerinde vakit geçirmelerini de sağlamanız gerekir. Ziyaretçileri site üzerinde tuttuğunuzda sayfayı terk etme oranını ciddi bir şekilde düşürmeye başlarsınız. Bunun için de sayfa ile ilgili ve kullanıcıların arama sorgularına yanıt veren anahtar kelime kullanımları yapmanız ve sayfalarınızı doğru bir şekilde optimize etmeniz gerekir.

Eğer site üzerindeki siteyi terk etme oranınız yüksekse bu durumda organik trafik ile gelen kullanıcılar sitenizde ilgi çekici bir içerik bulamıyor olabilirler ya da kullandığınız anahtar kelimelerle sayfa içeriği eşleşmiyor olabilir. Bu sebeple de sayfayı terk etme oranının yüksek olması durumunda kontrol etmeniz gereken konulardan biri de anahtar kelimelerinizin sayfa içeriği ile örtüşüp örtüşmediği olacaktır.

Sayfada geçirilen süre

Bir diğer önemli metrik de sayfada geçirilen süredir. Organik aramalarla sitenize gelen ziyaretçilerin sayfa üzerinde geçirdikleri süre de SEO çalışmalarınızın performansını doğrudan gösterecektir. Sayfada geçirilen sürenin kısa olması, organik olarak elde ettiğiniz kullanıcıların yeterince ilgisini çekemediğinizi gösterecektir. Organik olarak sitenize gelen kullanıcılar, arama sorgularına yanıt buldukları içerikleri incelemek isteyeceklerdir. Bu durumda da onlara kullandığınız anahtar kelimelerle uyumlu olan içerikler sunmanız gerekir. Aksi takdirde içeriğin yetersiz olması durumunda sayfa üzerinde de daha az vakit geçirmeye başlayacaklardır ve bu da geri dönüşümlerinizin düşmesine neden olacaktır.

Mobil trafiğiniz

Günümüzde mobil cihazlara olan ilginin artması web sitelerinin mobil trafiklerinin de artmasını sağlamakta. Bu sebeple de sitenizin mobil trafiğini artırmanız da geri dönüşümleriniz artırmanızı sağlayacaktır. SEO çalışmalarınızda mobil aramaları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun için de mobile uyumlu site tasarımına geçiş yapmanız oldukça önemlidir. Google son birkaç yıldır mobil SEO konusuna özellikle önem vermekte. Mobile uyumlu olmayan site tasarımları kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkilediği için arama sorgularında daha alt sıralarda gösterilmektedir. Bu sebeple de web sitenizi mobile uyumlu hale getirmeniz, mobil SEO’nuzu da geliştirmenizi sağlayacaktır.

Mobilden gelen trafiğinizi incelemeniz ve kullanıcıların mobil cihazlarla site üzerinde ne kadar vakit geçirdiklerini görmeniz, mobil SEO çalışmalarınızın performansını görme konusunda size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!