DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışlarınızı artırmak için sepeti terk etme oranını düşürmenin yolları

Satışlarınızı artırmak için sepeti terk etme oranını düşürmenin yolları

E-ticarette yaşanan rekabet sitelerin satışlarını artırabilmek için farklı stratejiler uygulamasını gerektiriyor. Satışları artırmak için daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak etkili bir yöntem olsa da hali hazırda tanıştığınız fakat müşteriye dönüştüremediğiniz kullanıcıları değerlendirmek çok daha kolay olabilir. Bu anlamda işe öncelikle sitenizin sepeti terk etme oranlarını (abandonment rate) inceleyerek başlayabilirsiniz.

E-ticaret sitelerini ziyaret eden pek çok kullanıcı satın almayı düşündüğü ürünü sepete attıktan sonra çoğunlukla ödeme aşamasında kararından vazgeçerek ürünü satın almaktan vazgeçiyor. Satın alma işleminden vazgeçen kullanıcıları oranı ise “sepeti terk etme oranı” olarak ifade ediliyor.

Sepeti terk etme oranının yükselmesi e-ticaret sitelerinde bir şeylerin ters gittiğini gösteriyor olabilir. Ödeme sayfalarında eksik bir bilgilerin olması, satın alınan ürüne ilişkin çelişkili bilgilere yer verilmesi, teslimat ve ödeme seçeneklerinin yetersizliği gibi durumlar sepeti terk etme oranını yükseltebilir.

Peki, sitenizin sepeti terk etme oranını düşürerek satışlarınızı artırmanızı nasıl sağlayabilirsiniz? Gelin konu hakkındaki detayları birlikte inceleyelim…

Müşteri sepeti neden terk ediyor?

500 küresel markanın incelendiği ve 2015 yılının üçüncü çeyrek verilerinin temel alındığı bir araştırmada, dünya genelindeki e-ticaret sitelerinde sepeti terk etme oranlarının yüzde 76,6 olduğu belirtiliyor. Bu oran sektörler arasında farklılık gösterse de yüzde 70’in altına inmiyor. Özellikle perakende, seyahat ve giyim sektörlerinde oranın yükseldiği göze çarpıyor. Peki kullanıcılar neden son anda sepete attıkları ürünü satın almaktan vazgeçiyor?

Araştırma sonuçları, kullanıcıların yüzde 24’nün satın alma kararını daha sonra değerlendirmek için ürünleri sepette bıraktığını ortaya koyuyor. Kullanıcıların yüzde 14’ü ise satın alma için üyelik oluşturulması gerektiği ve ziyaretçi hesabıyla alışveriş yapılamadığı için ürünü satın almaktan vazgeçtiğini belirtiyor. Sepeti terk etme oranını artıran diğer nedenler arasında ise ödeme alternatiflerinin yetersizliği, kargo ücretinin yüksekliği, internet sitesinin yavaş olması yer alıyor.

Kullanıcıya destek olmak

Sepeti terk etme oranını düşürmek için kullanıcıların satın alma kararını sorguladıkları anlarda onlara destek olmak önem taşıyor. Bu nedenle satın alma sürecinde kullanıcılara canlı konuşma hizmeti sağlamak, müşterilerin akıllarındaki soruları anında cevaplayabilmek için faydalı olabilir.

Ödeme seçeneklerini artırmak

Farklı ödeme seçenekleri sunmak, kredi kartıyla alışveriş yapmak istemedikleri için sepeti terk eden kullanıcıları ikna edebilmek için son derece önemli. Bu anlamda PayPal, havale gibi ödeme seçenekleri sunmak da faydalı olabilir.

Kargo bilgisini önceden vermek

Kargo fiyatı hakkındaki bilgileri kullanıcılara son aşamada sunmamak, ödeme sürecinde kullanıcıların bilgi sahibi olmasını ve son anda sepetteki ürün fiyatıyla ilgili sürpriz yaşamamasını sağlar. Bu da sepeti terk etme oranınızı büyük ölçüde düşürebilir.

Eğer satışlarınızı artırmak için işe sitenizin sepeti terk etme oranını düşürmekten başlayacaksanız bahsettiğimiz ipuçları işinize yarayabilir. Böylece ürün satın alma potansiyeli olan müşterilerinizi değerlendirerek başarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarete ilişkin her konuda size en uygun, doğru altyapı ve çözümleriyle yanınızda. Ana sayfasından ürün sayfalarına kadar tüm bölümleri ile eksiksiz ve satışlarınızı artırmanızı sağlayacak bir e-ticaret sitesi için siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir” ve kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!