DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışlarınızı artıracak ürün açıklamaları yazmanın ipuçları

Satışlarınızı artıracak ürün açıklamaları yazmanın ipuçları

Geleneksel pazarlamada, pastadan pay alabilmek amacıyla kullanılan strateji ve taktikler; dijital pazarlamada yerini internet reklamcılığına ve sosyal medya iletişimine bırakıyor. İşte tam da bu noktada, dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan farklılaştıran ürün fotoğrafları ve ürün açıklamaları daha da önem kazanıyor.

 

Bir e-ticaret sitesinin, rakiplerinin önüne geçmesini sağlayan ürün fotoğrafları ve açıklama metinleri aslında dijital pazarlamada; birbirlerini besleyen ve ancak bir arada olduklarında güçlü bir sinerji yaratabilen iki önemli bileşen. Yani müşterilerin dikkat ve ilgisini çekmek için, ‘kusursuz’ ürün fotoğrafları bile tek başına yeterli olamıyor; orijinal, iyi yazılmış ve albenisi olan ürün açıklamalarıyla bu fotoğrafların tamamlanması gerekiyor.

 

E-ticarette hedef kitlenizin dikkat ve ilgisini çekebilecek; etkili görsellerinizi destekleyerek satışlarınızı artırabilecek, ürün açıklamaları yazmanın önemli ipuçlarını sunuyoruz.

 

Ürünün yararlarına odaklanın

E-ticaret işletmecileri, sitelerindeki ürün açıklama metinlerinde çoğunlukla, ürün özelliklerinden daha fazla bahsetme hatasına düşebiliyor. Oysa aslında, ürün özelliklerini çok kısa yazmak fakat ürünün müşteriye yararlarını daha çok vurgulamak gerekiyor. Ürününüzün çok farklı ve benzersiz bir özelliği olsa da; müşterinin her zaman ürünün kendisine sunduğu yarar ile ilgilendiğini unutmamak gerekiyor. Örneğin “turbo” özelliği olan bir fırının bu özelliği belirtildikten sonra, “pişirme sürenizi yarıya indirerek diğer işleriniz için size vakit kazandırır” ifadesiyle, müşteriye sunduğu yarara vurgu yapılabilir.

 

Hayal gücünüzü kullanın

Ürün açıklamalarınızda ziyaretçilerinize, ürününüz hakkında “orijinal” kısa hikayeler sunarsanız, bu sizi rakiplerinizden farklılaştırabilir. Çünkü genellikle insanlar, hayal güçlerini harekete geçiren hikayeler karşısında büyülenerek, kendilerini o ortamda hayal eder. Ve o keyifli, mutlu anları kendileri de yaşamak isteyeceklerinden büyük bir olasılıkla o ürünü satın almayı arzu edebilirler. Bu nedenle, eğer potansiyel müşterilerinizin hayal güçlerini harekete geçirebilecek ürün hikayeleri yazabilirseniz onları, ürününüzü satın almaya daha kolay ikna edebilirsiniz.

 

Hedef kitlenize en uygun dili tercih edin

Ürün açıklamalarını, hedef kitlenizin dikkatini ve ilgisini çekebilecek bir tarz ve tonda yazmanız başarı şansınızı artırabilir. Örneğin hedef kitleniz iş adamlarından oluşuyorsa, daha ‘profesyonel’ bir yazı tonunu benimsemeniz ve vaatlerinizi kanıtlamak için ‘akılcı’ ve ‘mantıklı’ savlar kullanmanızda yarar olabilir.

 

İfadeleriniz kısa, öz ve orijinal olsun

Araştırmalar, birçok web kullanıcısının genellikle çevrimiçi içeriklere sadece göz gezdirdiğini gösteriyor. Bu nedenle, ürün özelliklerini kısa maddeler halinde yazarak; daha çok ürünün faydalarından dikkat çekici bir üslupla bahseden kısa bir paragrafa yer vermeyi tercih edebilirsiniz. Ürün özelliklerini maddeler halinde ve daha küçük bir punto ile yazmanız; ürünün faydalarından bahsettiğiniz paragraf için yeterli miktarda boş alan bırakarak, açıklamanızın okunurluğunu artırabilir.

 

Anahtar kelimelerinizi içersin

Potansiyel müşterileriniz kolayca bulabilmesi, e-ticaret sitelerindeki ürün açıklamalarınızın mümkün olduğunca arama motorlarıyla ‘uyumlu’ olmasına bağlı. Fakat SEO‘da sonucun ‘hızlı’ değil; ‘kalıcı’ olmasının önemli olduğunu vurgulamakta da fayda var.

 

Ürün açıklamalarınıza ve fotoğraflarınıza gereken özeni göstererek, e-ticarette başarılı ve sürdürülebilir bir dijital pazarlama sürecine de adım atmış oluyorsunuz. Bu süreçte, e-ticaret sitenizin satışlarını artıracak ve her türlü altyapı ve çözümleri ile yanınızda olacak IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için, siz de hemen demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!