DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışları artıracak ürün açıklamaları yazmanın 5 kuralı

Satışları artıracak ürün açıklamaları yazmanın 5 kuralı

​Potansiyel müşterileriniz e-ticaret sitenizi ziyaret ettiklerinde satın alma kararını etkileyen birkaç kritik faktör vardır. Aradığı ürünü bulup bulamadığı, ürün fotoğraflarından etkilenip etkilenmediği ve ürün açıklamasından tatmin olup olmadığı bunlar arasında en önemlerinden bazıları.

Müşterinin aradığı ürün sitenizde yoksa, yapmanız gereken ürün yelpazenizi çeşitlendirmek. Fotoğraf konusunda daha önce yazdığımız satışı artıran ürün fotoğrafları yazısının çok işinize yarayacağına inanıyoruz.

 

Ürün açıklamaları konusunda ise en sık uygulanan yöntem ürünleri temel olarak açıklayan kısa metinler yazmak. Fakat bu açıklamalar çoğu zaman müşterileriniz için yeterince ilgi çekici olmayan ve onlarda satın alma isteği doğurmayan metinlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

 

Aşağıdaki 5 ipucunu dikkate alarak e-ticaret siteniz için satış sağlayan metinler hazırlayabilirsiniz…

 

1- Kendinizi okuyacak kişinin yerine koyun

E-ticaret sitenizde satmakta olduğunuz el kreminin potansiyel alıcısı kim? 10 yaşında bir çocuk mu, bir iş adamı mı, yoksa bir ev hanımı mı? Eğer karşınızda bu üç farklı özelliğe sahip biri olsaydı onların her biri ile farklı şekillerde iletişim kurardınız değil mi? Sitenizde de aynısını yapmalısınız ve her bir ürünün hedef alıcısını belirleyip, kendinizi onun yerine koyarak onun okumak isteyeceği metinler oluşturun.

 

2- Müşterinin hayal kurmasını sağlayın

Fiziksel mağazalarda satışı sonlandırmak e-ticaret sitelerine göre daha kolay çünkü bilimsel olarak müşterinin elinde tuttuğu bir ürünü satın alma ihtimali daha yüksek. Eğer sizin müşteriniz ürüne fiziksel olarak temas edemiyorsa, bunu yaptığını hayal etmesini sağlayın. Müşterinin o ürüne sahip olmanın nasıl bir duygu olacağını hissetmesini sağlayabilirseniz satın alma isteğini de artırabilirsiniz.

 

3- İspat sunun

Bazen müşteriniz ürüne sahip olmayı arzu eder fakat sitenizdeki ürünün kendisi için doğru ürün olduğuna dair emin olmakta zorlanabilir. Bu tip durumlarda ürünün diğer kullanıcıları veya kanaat önderi kişiler tarafından onaylandığını göstermek, karar vermesini de kolaylaştıracaktır.

 

4- Ürüne değil faydasına odaklanın

Ürünle ilgili teknik detaylar her zaman için müşterinizin ilgisini çekmeyebilir. Onları daha çok ilgilendiren ürünün onlara sağlayacağı faydadır. Örneğin bir deterjanın içerisinde kullanılmış olan maddeleri sıralayabilirsiniz ama asıl odaklanmanız gereken söz konusu deterjanın çamaşır yıkamayı nasıl kolaylaştırdığı ve bu konuda üstün bir sonuç sağladığı olmalı.

 

5- Abartılardan kaçının

Dünyanın en iyi ve benzersiz, en gelişmiş ve en çok tercih edilen diş fırçasını mı satmak istiyorsunuz? İlk yapmanız gereken bu abartılı ifadelerden kurtularak, ürün açıklamasında müşteriler için daha inandırıcı tanımlamalar kullanmaya çalışmak olacaktır. Pek çok müşteri için abartılı ifadeler şüpheyle karşılanacak ve ürününüz gerçekten de alanında en iyisi bile olsa satışını zorlaştıracaktır.

 

Bir e-ticaret sitesi için satışları artırmanın pek çok farklı yöntemi vardır ve ürün açıklamalarının bu kurallar doğrultusunda doğru bir şekilde hazırlanmış olması bunlardan sadece biri. Bir diğeri ise sizin için doğru e-ticaret alt yapısını kullanmak olacaktır. Bu konuda da IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerine güvenebilirsiniz. O yüzden hiç vakit kaybetmeyin ve ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak IdeaSoft’un sizlere neler sunabileceğini kendiniz görün…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!