DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satış sonrası müşteri hizmetlerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Satış sonrası müşteri hizmetlerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

E-ticarette sadık müşteri kitlesine ulaşmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için sadece iyi bir tasarım, iyi bir ürün ve iyi bir ödeme süreci gerekmez. Müşteri memnuniyetini artıran en temel faktörlerden biri de satış işlemi gerçekleştikten sonra müşteriye sunulan hizmetlerdir.

Birçok firma, ürünü satmaya odaklandığı için müşteri hizmetlerine çok fazla değer vermeyebiliyor. Ancak müşteri memnuniyeti olmadığı sürece, sadık müşteri kitlesi elde edilemez. Devamlı müşteri olmayan e-ticaret firmaları da doğal olarak bir süre sonra doygunluğa eriştikleri ve geri dönen müşterileri olmadığı için satış yapamazlar.

Müşteri memnuniyetini artırmak ve özellikle satış sonrası sunduğunuz hizmetler aracılığıyla tüketicilerle aranızda sağlam bir bağ kurabilmek için bazı stratejilerden yararlanabilirsiniz.

Teşekkürler mektubu

İnternet sitenizden bir ürün alındıktan sonra, sayfa üzerinde bir teşekkürler sayfasına yönlendirme yapılıyor. Ancak burada bahsettiğimiz olay biraz daha farklı.

Fiziki teşekkürler mektuplarından bahsediyoruz. Ürünün içine yerleştireceğiniz ve doğrudan alışverişi yapan kişiye ve aldığı ürüne yönelik bir teşekkürler mektubu hazırlamak, tüketicinin kendisini özel hissetmesini sağlar.

Bu mektupta, onlara teşekkürlerinizi sunabilir ve herhangi bir sorunda onların yanlarında olacaklarını belirtebilirsiniz. Kişisel hazırlanmış mektuplar işinize verdiğiniz değeri de ortaya koyar. Bu da tabii ki müşterinizin gözünde daha fazla değer kazanmanıza yardımcı olur.

Ürünle ilgili ipuçları paylaşın

Tüketicinin yaptığı alışveriş sonrasında aldığı ürünle ilgili, ona yararlı olabilecek ipuçları, rehber içerikleri ve ürün hakkında bilinmesi gereken detayları paylaşabilirsiniz. Bunları, ürün teslimatı gerçekleştikten sonra e-posta pazarlama yoluyla, doğrudan bu kullanıcıya yönelik de yapabileceğiniz gibi siteniz üzerinde yer alan içerikler hakkında bilgi verici e-postalar göndererek, tüketicileri bu içeriklere yönlendirebilirsiniz.

Memnuniyet anketi hazırlayın

Müşterilerinizin bu alışveriş sürecinden ne kadar memnun ayrıldıklarını öğrenmek için, kısa (1 dakikayı geçmeyecek) anketler hazırlayabilirsiniz. Bu anketlerde;

  • Müşterinizin site üzerinde hangi alanlardan memnun kaldığını,
  • Ürünü beğenip beğenmediğini,
  • Aldığı hizmetten memnun kalıp kalmadığını,
  • Yeniden sizinle alışveriş yapıp yapmayacağını sorabilirsiniz.

Buradaki soruları daha da detaylandırabilirsiniz; ancak mümkün olan en kısa sürede tamamlanacak bir anket hazırlamanız, alacağınız geri dönüşümlerin de artmasını sağlar.

Bu anketleri ürün teslimatından birkaç gün sonra göndermeniz, ürün hakkında kullanıcının yapacağı yorumlar için, kullanıcıya zaman tanımış olur. Bu nedenle ürünlerin teslimatlarını da takip ederek, e-posta pazarlama ve anket çalışmalarınızı buna göre yapabilirsiniz.

Sitenizde müşterilerinize özel bir alan yapın

Siteniz üzerinde sadece sizden alışveriş yapan tüketicilerinizin ulaşabileceği bir alan hazırlayabilirsiniz. Bu sayfalara erişim, ürün siparişi sırasında verilen bir kod ile ya da üye girişi yapıldığı anda aktif edilebilir.

Müşterilerinize özel sayfalarınızda, belli ürünler için kampanyalar ya da indirimler sunabilirsiniz. Sadece satın alma işlemi gerçekleştirmiş olan kullanıcılara yönelik böyle bir fırsat sunmak, tüketicilerin kendilerini değerli hissetmelerini ve sizden tekrar alışveriş yapmalarını sağlayabilirler.

Bu özel sayfaları belli bir süre geçerli olacak şekilde hazırlayarak, tüketicileri satın almaya daha hızlı bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Çünkü belli bir zaman dilimi olması, fırsatın kaçabileceği hissiyatını uyandıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıMüşteri hizmetleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!