DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satış sonrası e-posta pazarlama nasıl olmalı?

Satış sonrası e-posta pazarlama nasıl olmalı?

Online alışverişlerde markalar e-posta pazarlama ile karlılıklarını artırmak için çeşitli çalışmalar yapıyorlar ve bu yöntem günümüzde halen e-ticaretin en etkin pazarlama yöntemlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Ancak e-posta pazarlamada başarlı olmak ve daha yüksek geri dönüş sağlamak için kutunun dışında düşünerek, klasik kampanya mesajları yerine satış sonrası e-posta pazarlama ile tüketicilere ulaşmak da gerekiyor.

Satış sonrası e-posta pazarlama nedir?

Satış sonrası e-posta pazarlama, kullanıcının e-ticaret sitesi üzerindeki alışverişini tamamlamasının ve ürünün tüketicinin eline ulaşmasının ardından gönderilen e-postalardır. Bu e-postalarda müşteri memnuniyeti ve ürün değerlendirmeleri üzerine detaylı çalışmalar yapılır.

Satış sonrası pazarlama neden önemli?

Satış sonrası pazarlama taktikleri, müşteri memnuniyetinizi artıracağı gibi aynı zamanda sitenizden bir kez alışveriş yapan kullanıcıları ilerleyen dönemlerdeki alışverişlerinde de tekrar sitenize çekmenize yardımcı olabileceği için oldukça önemli.

Kullanıcılar kendi fikirlerinin ve görüşlerinin sorulmasından hoşlanırlar bu nedenle de satış sonrası e-postalar ile onların görüşlerini alabilir, ürün ve hizmetle ilgili görüşlerini internet siteniz üzerinde yayınlayarak onları söz sahibi yaparak, kullanıcılara değer katmış olursunuz. Müşteriye değer katmanın yanı sıra satış sonrası e-posta pazarlama çalışmaları, markların geri dönüşüm oranlarını da artıracağı için şirketlerin özellikle üzerinde durmaları gereken e-posta pazarlama çalışmalarından biri olarak da öne çıkıyor.

Satış sonrası pazarlamada başarılı olmak için neler yapmak gerekli?

Bu e-postaları hazırlarken belli başlı kuralları unutmamak gerekiyor. Öncelikle satış sonrası gönderilen e-postaların doğrudan satış yapma amaçlı olmayıp, müşteri memnuniyetini ölçmek ve müşterinin bir sonraki alışverişlerinde de kendi markanızı tercih etmeye yöneltmek olmalı.

Kısa bir müşteri memnuniyeti anketi gönderin

Bu anket maillerinin satış tamamlandıktan birkaç gün sonra gönderilmesi gerekmekte. Bu ankette site üzerinde aldıkları hizmetten memnun olup olmadıklarını, kargo ve ödeme deneyimlerini ve alışverişten memnun kalıp kalmadıklarını sorabilirsiniz. Böylelikle müşteri hizmetlerinizi ve site hakkında geri bildirimler alabilirsiniz.

Ürün hakkındaki deneyimlerini sorun

Tüketicinin satın aldığı ürün hakkındaki kısa görüşlerini isteyebileceğiniz bir mail göndererek ürün hakkında geri bildirimler alabilirsiniz. Aldığınız geri bildirimler doğrultusunda ürün üzerinde geliştirmeler yaparak, daha sonraki satışlarınız için bu ürünü daha da geliştirebilirsiniz.

Kullanıcıların ürünle ilgili yaptıkları yorumların internet sitesi üzerinde kullanılabileceğini ve bunu kabul edip etmediklerini de sorabilirsiniz. Böylelikle doğrudan ürünü kullanan bir tüketicinin görüşlerini sitenize yerleştirerek, ürünü almayı düşünenlere, kullanıcı görüşlerini sunabilirsiniz.

Ürünle ilgili rehber ve kullanım ipuçları gönderin

Müşterinizin ürünle ilgili deneyimini artırmak için varsa sizin hazırladığınız ya da internette olan kullanım rehberlerini müşterinize yollayabilirsiniz. Böylelikle o kullanıcının müşteri deneyimini artırarak ona bir değer katmış olursunuz. Aynı zamanda bu bir içerik pazarlama yöntemi olarak da düşünülebilir. Kendi blogunuzda hazırladığını rehber ve ipuçları içeriklerini bu tür e-postalarda da kullanabilirsiniz.

Cross Selling yapabilirsiniz

Satış sonrası pazarlamada müşteriyi tekrar alışverişe yönlendireceğiniz alan burası olacak. Cross Selling yani çaprsaz satış yaparak, onun aldığı ürünle ilgili diğer ürünleri bu e-postada ona hatırlatabilir ve onu satışa yönlendirebilirsiniz.

Burada Upselling yapmak biraz zor; çünkü Upselling’de kullanıcıya aldığı üründen daha iyi bir ürünü satmaya çalışırsınız; fakat satış tamamlandıktan sonra kullanıcı bu üründen daha iyisini almayı istemeyecektir; çünkü bir kez para ödemiştir. Bu nedenle satış sonrası e-posta pazarlamada çapraz satışa yönelik çalışmalar yapmak geri dönüşüm oranlarınıza daha etkin yansıyabilir.

Sosyal medyada sizi takip etmelerini ve ürünü paylaşmalarını isteyin

Satış sonrası gönderilen e-postada kullanıcılara sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını gönderebilir ve gelecek kampanya ve fırsatlardan haberdar olmaları için, sosyal medya hesaplarından sizi takip etmeslerini isteyebilirsiniz.

Kullanıcılara satın aldıkları ürünleri sosyal medyada paylaşıp paylaşamayacaklarını da sorabilirsiniz. Böylelikle onlar, sizin markanızı ve ürününüzü sosyal medyada paylaşabilir ve aldıkları hizmetten memnun kaldıklarını kendi çevrelerinde paylaşarak markanızın kulaktan kulağa yayılmasını sağlayabilirler.

Satış sonrası özel kampanya sunun

Satış sonrasında kullanıca bir e-posta göndererek belli bir süre içerisinde tekrar alışveriş yaparsa ona özel bir indirim ya da kampanya sunarak, onu tekrar alışverişe yönlendirebilirsiniz. Bu tür indirimler ya da kampanyaları belli bir periyot aralığında tutmanız, tüketicinin o indirimden yararlanmak için tekrar sitenizi ziyaret etmesine neden olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!