DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satış kaçırmanıza neden olan 2 temel sosyal medya hatası

Satış kaçırmanıza neden olan 2 temel sosyal medya hatası

Sosyal medya stratejinizin ‘büyüleyici’ olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Peki müşterileriniz de bu konuda sizinle aynı fikirde mi? Sosyal medyada takipçilerinizin, paylaştığınız içerikleri ‘beğenmesinden’ söz etmiyoruz; çünkü onların birkaç gün sonra, bir başka markanın paylaştığı içerikleri de beğenme olasılıkları yüksek.

Sosyal medyada rakipleriniz, hedef kitlenizin dikkatini çekmek için birbirleriyle sürekli yarışıyor. Eğer sürekli olarak en yenilikçi, en ilgi çekici ve en şaşırtıcı olamıyorsanız, markanızın er-geç duvara çarpması kaçınılmaz oluyor. Düzenli olarak kaliteli içerik, video ve görsel paylaşmak gibi, sosyal medya konusunda yapmanız gerekenleri biliyor ve uyguluyor olabilirsiniz.

Fakat sosyal medyada istemeden de olsa satış kaybetmenize neden olan bazı sosyal medya hatalarını tekrarlıyor olabilir misiniz? Gelin, bu konuda dikkat etmeniz gereken 2 temel konuyu mercek altına alalım…

1. Otomatik araçların hakimiyeti

Eğer sosyal medya paylaşımları için süreci otomatik hale getiren araçlardan faydalanıyorsanız, mesaj göndermeniz gereken günden önce, göndereceğiniz günleri planlamanız gerekiyor. Ardından, sosyal platformların hepsinde aynı anda “durum güncellemesi” yapabildiğiniz araçları kullanarak sosyal medyayı takip edebilirsiniz.

Fakat bütünüyle otomatik araçların hakimiyetine de girmenizi de önermiyoruz. Çünkü müşteriler ve takipçiler, kendileriyle robot gibi konuşan bir markayı ciddiye almıyor. Markanın arkasında her zaman, onun kişiliğini yansıtan ‘gerçek bir insanın’ olması ve ‘insani paylaşımlarda’ bulunması gerekiyor.

Sosyal medyada, müşterilerinizle ilgili bir sorun veya aksilik olduğunda da, asla örtbas etme yoluna gitmeyin. Aksine; olması bir problemde müşterilerinizin tepkilerini anlayışla karşılayarak, onlarla doğrudan iletişim kurmayı denemek çok daha olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Twitter’da veya Facebook’da takipçi ve müşterilerinizin sorularını açık bir şekilde, gerektiğinde detaylı bilgi veren bağlantılarla yanıtlamanız, sizi uzun vadede her zaman kazançlı çıkartacaktır.

2. Rakiplere göre farklılaşamama

İçeriklerinizle takipçilerinizin dikkatini çektiğiniz; ürün ve servislerinizden haberdar ettiğiniz ve sizi bir marka olarak tanıtan, sosyal medyadaki her şey ortak bir payda oluşturuyor. Sizi, hedef kitlenizle duygusal anlamda bağlayan ‘gerçek bir ses’ geliştirmek için sınırlarınızı zorlayabilirsiniz.

Düzenli periyotlarla içerik paylaşmanız önemli. Fakat sosyal medyada ancak, bundan daha fazlasını yaparak farklılaşabilirsiniz. Örneğin mizahi bir yaklaşım içinde olabilir; çalışanlarınızın, ofiste çektiğiniz eğlenceli video ve fotoğraflarını paylaşabilirsiniz.

Çünkü müşterileriniz sosyal medyada hayatlarının önemli dönüm noktalarını kutlamak, arkadaşlarıyla ve aileleriyle ilham verici içerikleri paylaşmak ve en önemlisi keyifli zaman geçirmek istiyorlar. Bu, çift yönlü bir ilişki ve sadece Facebook’ta fotoğraf paylaşarak, takipçilerinizin dikkatini çekmeyi garantilemek pek kolay değil.

E-ticaret işinizde satış kaybettirebilecek bu gibi temel hatalardan sadece, her zaman hedef kitlenizin çıkarlarına önde tutarak kaçınabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tüm özellikler IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde var. Siz de geç kalmadan IdeaSoft demo hesabına başvurarak, akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz kullanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!