DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satış kaçırmanıza neden olabilecek 3 önemli metin hatası

Satış kaçırmanıza neden olabilecek 3 önemli metin hatası

E-ticaret işinizde web sitenizin içeriğine çeşitli metinler yazıyor, düzeltiyor ve güncelliyorsunuz. Ürün kategori sayfalarınızı geliştiriyor, detaylı ürün açıklamaları hazırlıyorsunuz. Anahtar sözcükleri ve arama motoru optimizasyonu konusunu da hesaba katarak sanal mağazanızı daha da iyi hale getirmek için çalışıyorsunuz.

Peki acaba gerçekten, içerik ve metinleriniz konusundaki çalışmalarınız yeterli mi? Web siteniz, ziyaretçilerinizi satın almaya ikna edebiliyor mu? Gelin, online satışlarınızı olumsuz etkileyebilecek, web sitenizin metinlerinde yapabileceğiniz 3 temel hatayı birlikte ele alalım.

1. Laf kalabalığı yapmak

Ürün sayfası metinlerindeki laf kalabalığı okuyucuyu uzaklaştırırken; rakamlara ve olgulara yer vermek güvenilirliğinizi artırıyor. “Dünya çapında” ve “pazar lideri” gibi sıfatlar, çok kullanıldığı için etkisini büyük oranda yitirdi, artık çok fazla bir katma değeri kalmadı…

“Ürün açıklamaları” metinlerinizde, yazdığınız her cümlenin ne anlama geldiğini kendinize sormanız gerekiyor. Eğer hemen bir cevap aklınıza gelmiyorsa, o sözcükleri metninizden çıkarmanızda ve metninizin daha somut, anlamlı olması için başka sözcükler kullanmanızda fayda var. Bir de, mümkün olduğunca numaraları ve sayıları yazıyla değil, rakamla yazmak gerekiyor; çünkü rakam ile ifade edildiğinde sayılar daha olumlu bir izlenim bırakıyor.

2. Çok fazla sıfat kullanmak

Ürün açıklama metinlerinde kullandığınız sıfatlar; ürünlerinizin görünümünü, özelliklerini ve müşterilerinizin ona dair ne hissettiğini (yararlarını) açıklamanıza yardımcı oluyor. Sıfatları ‘ölçülü’ kullanmak metninizi lezzetli ve dikkat çekici kılıyor. Fazla sıfat kullanmak ise içeriğinizi anlaşılmaz hale getiriyor, okunmasını güçleştiriyor ve okuyucuyu sıkabiliyor.

“Bu romantik koleksiyondaki rahatlatıcı, güzel mobilyalar; eşsiz görünüşleriyle şimdiden klasik olmaya hazır.” cümlesini okuyan bir çok kişi fazla karışık bir cümle. Oysa aynı ürünü daha yalın ve anlaşılır bir ifadeyle; “Bu romantik mobilya koleksiyonu, bir çok evde tarz yaratacak.” demek çok daha etkili olabilir.

Sıfatları kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

  • İsimden önce tek bir sıfat kullanın. (“Rahat, romantik koleksiyon” yerine; “romantik koleksiyon” gibi.)
  • Sıfatları, zaten anlaşılır bir konuyu açıklamakta kullanmayın ve fotoğraf kullanıyorsanız, ürününüzün nasıl göründüğünü tarif etmeye çalışmayın.
  • Duyuları harekete geçirecek sözcükler seçin. Örneğin güzel, iyi ya da etkili sözcüklerini kullanmak yerine; keyifli, göz kamaştırıcı, görülmemiş gibi sözcükleri tercih edebilirsiniz.

3. Çok fazla ürün odaklı olmak

Sonuçta satış yapmanız gerektiğinden, tabii ki ürünlerinizin benzersiz ve şahane özelliklerinden bahsetmek istiyorsunuz. Fakat ürününüzü satın alanlar bu

Ürün özellikleri, ürününüzün niteliklerini içeriyor. Fayda ise ürününüzün, onu satın alanın keyfini nasıl artırdığını veya bir sorununu nasıl çözdüğünü anlatıyor. Yani müşteriniz için sözgelimi, bir fırının “turbo” özelliği değil; onun kendisine kazandırdığı vakit daha önemli.

Ürün açıklamalarını yazmaya başlamadan önce, ürün özellikleri ve faydalarıyla kapsamlı bir liste oluşturabilirsiniz. Faydalar memnuniyeti artırır, problemleri çözer ve zorlukları ortadan kaldırır. Yazmanız gerekeni planlamanız, ikna edici bir metin oluşturmanıza ve daha hızlı yazmanıza yardımcı olur.

IdeSoft size en uygun, doğru altyapı ve çözümleriyle e-ticaret yapmanızı kolaylaştıracak fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlardan yararlanmak için hemen web sitemizi ziyaret ederek, ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonuİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!