DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Şans faktörü ile e-ticaret işinizde kazancınızı nasıl artırabilirsiniz?

Şans faktörü ile e-ticaret işinizde kazancınızı nasıl artırabilirsiniz?

Kazanan kişi sayısının az olmasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun talep gören şans oyunları, sonucun ne olacağının belirsizliğinden kaynaklanan bekleyiş ve umut etme duygusu sayesinde çağlardır popüler oyunlar arasında yer alıyor. Bu oyunları oynamanın altında yatan dürtü ise çoğu zaman az miktarda bir yatırımla çok daha fazlasına kavuşabilme ümidi oluyor. Bu nedenle kişiler bir seferde kazanamadıklarında bile bir sonraki sefere umutlarını yitirmeden oyunları oynamaya, şanslarını denemeye devam ediyorlar.

E-ticareti bu kadar popüler yapan ve kitlelerin tercih etmesini sağlayan pek çok neden var. Bu nedenler arasında da insanların kampanya fırsatlarıyla karşılaştıkları durumlarda bu şansı değerlendirerek başkasına kaptırmama dürtülerini de saymak yanlış olmaz. Tüketiciler, çok daha fazla para harcamak yerine kar elde ettiklerine inandıkları için e-ticaret alışverişlerini tercih ediyor.

Peki, kar elde etme motivasyonu nasıl insanları şanslarını denemeye itiyor ve bunun e-ticaret işinizle nasıl bir bağlantısı olabilir?

Şans faktörü motivasyonu nasıl etkiliyor?

Kazanma şansının düşük olduğunu bilinse dahi yine de az koyup çok alma ihtimalinin olması, belirsizliğin verdiği heyecan, kazanma umudunun yarattığı mutluluk ve oyun oynamanın eğlenceli doğası sebebiyle şans oyunları sıklıkla tercih ediliyor. Birçok uzman şans oyunlarının kişide bağımlılık yapabilecek kadar güçlü dürtüler ve psikolojik etkiler yarattığı görüşünde.

E-ticaret kampanyaları açısından baktığımızda tüketiciler, kampanya dahilinde normalden çok daha avantajlı çıkabileceklerini düşündükleri için bu kampanyaları tercih ediyor. Kampanyadan yararlanılmadığı durumlarda fırsatın bir daha ele geçmeyeceği, bir başkasının bu avantaja sahip olacağı düşüncesi insanları kampanyalardan yararlanmaya teşvik ediyor. Çünkü, kitleler herhangi bir harcamadan da kazançlı çıkabilmenin peşinde. Bu nedenle ortada bir kazanç olmasa dahi bir olasılığın olması motivasyonu yükseltiyor ve insanları satın almaya teşvik ediyor.

Hedef kitlenizin motivasyonunu yükseltebilirsiniz

Araştırmalara göre şans oyunları oynayan kişilerin büyük bölümünü lise veya üniversite mezunlarından oluşuyor. E-ticaret sitelerinin de konseptine göre belli hedef kitleleri bulunuyor. Hedef kitle üzerinde karlı çıkabilme motivasyonu oluşturarak alışverişe yönlendirmek de e-ticaret kampanyalarının başarısını büyük oranda etkiliyor. Siz de hedef kitlenizi bu tür kampanyalarla heyecanlandırabilir, alışveriş sürecini daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Heyecanlı ve eğlenceli bir alışveriş deneyimi

“Tıkla, indirim kazan” gibi söylemlerle insanları harekete geçirebileceğiniz birçok e-ticaret kampanyası bulunuyor. Yine buna benzer çeşitli kampanyalarla hedef kitlenize bedava kargo, indirimli kargo, çapraz indirim fırsatı, bir sonraki alışveriş için indirim çeki, bedava bir ürün gibi motive edici hediyeler sunarak daha fazla kar elde edebilecekleri izlenimi oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle kitlelerin kazanacağı küçük hediyelerle ve indirimlerle müşteri memnuniyeti sağlayabilir, sadakat oluşturabilirsiniz.

Siz de yaratıcılığınızı kullanarak, müşterilerinize şans oyunlarındakine benzer heyecanlar yaşayabilecekleri ve daha keyifli alışveriş yapabilecekleri farklı fikirler geliştirebilirsiniz. Böylece daha çok kazanmak için sitenize tekrar gelen müşterileriniz sayesinde gelir oranlarınızı artırabilirsiniz. Bu konuda nasıl bir e-ticaret mağazasına sahip olduğunuz da büyük önem taşıyor. Müşterilerinizi memnun edecek bir mağazaya sahip olmak için hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!