DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sanal mağazanızın satışlarını doğru kategori yapısı ile artırın

Sanal mağazanızın satışlarını doğru kategori yapısı ile artırın

Kullanıcıların e-ticaret sitenizden alışveriş yapabilmekeri için aradıkları ürünleri kolaylıkla bulabilmeleri bir zorunluluk. Yaplan çeşitli araştırmalarda da e-ticaret müşterileri en büyük sorunlarının sitelerde doğru ürüne kolay ulaşamamak olduğunu belirtiyorlar. Bu durumu tersine çevirmenin yolu ise sitenizin kategori yapısını doğru oluşturmaktan geçiyor.

Kategori yapısının SEO’ya etkisi olduğunu da düşününce kategorilerde doğru ve tüketicilerin arama yaptıkları ifadelerin kullanmanın önemi de ortaya çıkıyor. Potansiyel müşteriniz sitenize ulaştığında eğer aklında belirli bir ürün yoksa doğru şekilde düzenlenmiş kategori ve alt kategoriler onun en çok hoşuna gidebilecek ürünlere ulaşmasını ve satın almayı gerçekleştirmesini sağlayabilir.

İşte sitenizde satışları artıracak doğru kategori yapısı ile ilgili ipuçları…

Aynı ürünün birden fazla kategoride yer alması

Bazı ürünler mantıksal olarak iki farklı kategoriye birden hitap edebiliyorlar. Örneğin bir bilgisayar sehpası hem mobilyalar, hem ofis gereçleri, hem de bilgisayar aksesuarları kategorisinde yer alabilir. Bu tip ürünleri sadece tek bir kategoriye dahil etmeniz, onları farklı alt kategorilerde arayan potansiyel müşterilerinizin işini zorlaştırabilir. Bu tip ürünlerin kategorilerini belirlerken sadece ürünün tipini değil kullanım alanlarını da göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Alternatif ya da tamamlayıcı ürün tavsiyesi

Müşterileriniz bir ürünü aldıkları zaman yanında onu tamamlayacak başka bir ürün ya da aksesuar almayı düşünebilirler. Bu alternatifleri göstermenin en pratik yolu ise alt kategorilerdir. Örneğin sitenizden bir cep telefonu satın almış olan bir müşteriye, telefon akseuarları alt kategorisinden ürünler göstererek, sepet tutarınızı artırabilirsiniz. Hem telefonlar, hem de örneğin telefon kılıfları aynı kategoride olursa bu kez de karışıklığa yok açarak müşterinin öncelikli istediği ürüne ulaşma ihtimali düşecektir. Bu nedenle ilgili ürünleri kolayca tavsiye edebilmek için alt kategorilerden faydalanabilirsiniz.

Yeni gelen ürünler kategorisi

Eğer sitenizi belli aralıklarla sürekli takip eden bir kitle varsa yeni ürünleri ayrı bir kategori altında toplamak akıllıca olabilir. Böylece sitenizin müdavimleri daha önce görmedikleri ürünleri kolayca ayırt edebilir ve siteniz üzerinden tekrarlayan alışveriş oranı da artmış olur.

Sanal mağazanızın kategori yapısını sağlıklı bir şekilde oluşturmak satışlarınızı artırmak açısından çok işinize yarayacaktır. Bunun için ihtiyacını olan tüm özellikler IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerine zaten var. Gelin siz de demo hesabınızı bugünden oluşturun ve IdeaSoft’un e-ticaret işinize neler katabileceğini kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!