DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sanal mağazanız için doğru ürünleri nasıl bulursunuz?

Sanal mağazanız için doğru ürünleri nasıl bulursunuz?

Satılacağını düşündüğünüz bir ürün bulmak, e-ticaret sitesi hazırlamanın ilk aşamalarından biridir. Ürünler sitenizin tasarımı ve pazarlama stratejinizden, kullanacağınız üsluba kadar birçok şeyi şekillendirebilir. Bu yüzden e-ticaret maceranıza atılmadan önce hangi ürün veya kategori üzerinde yoğunlaşacağınızı belirlemeniz önem taşır.

Aşağıda, e-ticaret ürün ve kategorilerinizi belirlemekte size yardımcı olabilecek bazı kaynak önerileri bulabilirsiniz. Ancak bunları değerlendirmeden önce önemli bir konuyu hatırlatmak gerekiyor: Seçiminizi her zaman için mümkün olduğunca özgün ve satılma potansiyeli olan ürünlerden yana kullanmanız faydalı olacaktır. Dikey kategorilere yönelmekten korkmayın: Çok rağbet gören ürünleri seçmek, başta mantıklı gelebilir; ancak bunların aynı zamanda piyasada rekabet oranları en yüksek ürünler olabileceğini de hatırlamakta fayda var. Daha özel bir hedef kitleye yönelik ürünler, satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İşte e-ticaret girişiminiz için yeni ürün bulma konusunda size referans oluşturabilecek farklı alanlar:

İlgi alanlarınız

İşe öncelikle kendinizden başlamak faydalı olabilir: İlgi alanlarınız nedir? Hangi konuda paylaşabilecek bilgiye sahipsiniz? Size cazip gelen sektörlerin ve konuların bir listesini oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Bu listeye yakın çevrenizdekilerin ilgi alanlarını da ekleyebilirsiniz. Listenizi oluşturuken, o alandaki ihtiyaçları tanımlamaya çalışmak yerinde olacaktır. Aklınıza gelenleri yazdıktan sonra bu sektördeki lider firmaların sitelerini inceleyerek rakip analizi yapmak, profesyonelce bir yaklaşımdır. Bu sayede kafanızda yeni fikirler oluşacak ve belki de muhtemel rakiplerinizin gözden kaçırdığı bazı ayrıntıları tespit etme şansı elde edeceksiniz.

Fiziksel Mağazalar

Dışarı çıkarak yaşadığınız yerdeki yerel mağazalar gezme şansınız varsa, henüz online’a taşınmamış bir fikir bulma olasılığınızın hiç de düşük olmadığını görebilirsiniz. Günümüzde birçok e-ticaret girişimini, fiziksel ticaretin internetteki yansımaları olarak düşünebiliriz. Bu yüzden yapacağınız iş her ne kadar internet üzerinde de olsa, fiziksel mağazalardan öğrenecek birçok şey bulabilirsiniz.

Tüketici trendleri

İnternette en yeni tüketici eğilimlerini inceleyen pek çok e-yayın bulabilirsiniz. Bu yayınlar e-ticaret siteniz için değerli kaynaklar olabilir. Uluslararası trendleri ve teknolojileri takip ederek, dünyanın farklı bölgelerinden, daha önce akla gelmemiş veya ülkemizde henüz bulunmayan ilginç ürünler ve konular bulma ihtimaliniz yüksektir.

Büyük sanal mağazalar

Tüketici eğilimlerini kendiniz de takip edebilirsiniz. Özellikle trafiği çok yüksek olan büyük e-ticaret sitelerinde çok satan ürünlere göz gezdirmek, ürün fikrini kafanızda netleştirmenize yardımcı olabilir. Ancak çok satan ürünlerin rekabet oranının da genellikle yüksek olacağını hatırlamakta fayda var.

Toptan alışveriş siteleri

Eğer ilgilendiğiniz sektör kafanızda açıkça şekillendiyse, internet üzerinden toptan satış yapan Alibaba.com gibi sitelere girerek, ürünlere ilişkin fiyat araştırması yapmanız mümkün. Aramalarınız esnasında ayrıca, daha önce düşünmediğiniz birçok iyi fikirle de karşılaşabilirsiniz.

Ürünlerinizi ve dikeyinizi belirlediyseniz, e-ticaret sitesi kurma yolunda ilk aşamayı geçtiniz demektir. Bundan sonraki aşama, güvenilir bir e-ticaret altyapısı sağlayarak sitenizi kurmak olacak. Kendi altyapınızı oluşturmak, masraflı olmasının yanında size vakit kaybettirebilir. Bu yüzden siz de ürün yönetimi, SEO, lojistik ve ödeme konularında, akıllı e-ticaret paketleriyle eksiksiz hizmet sunan IdeaSoft’u tercih edebilirsiniz. IdeaSoft benzersiz özelliklerinden hemen yararlamaya başlamak için siz de demo hesabınızı oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!