DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Alan adını seçerken yapabileceğiniz 4 büyük hata

Alan adını seçerken yapabileceğiniz 4 büyük hata

E-ticaret işine girmeyi düşünenlerin ilk yapmaları gereken faaliyet gösterecekleri alanı, tedaikçileri, pazarlama stratejisini ve kendi ihtiyaçlarını en uygun altyapıya karar vermek. Fakat eninde sonunda sıra kurmak üzere olduğunuz yeni online işinizin ismini yani alan adını seçmeye geliyor.

İşin bu kısmı genellikle e-ticaret girişimciliklerinin en çok zorlandıkları kısımlardan biri. Çünkü herşeyden önce ilk akla gelen alan adlarının hemen hepsi hali hazırda kaydedilmiş ve ya aktif olarak kullanılıyor, ya da satışta. Alternatif isimler düşünüldüğünde ise hangisinin sanal mağazanızı en iyi şekilde temsil edeceğine karar vermek pek de kolay bir iş değil.

İşte pek çok kişinin e-ticarete başlarken çok zorlandığı alan adı seçimi ile ilgili yapmamanız gereken 4 önemli hata…

1- Marka tesciline dikkat etmemek

İlk anda kulağınıza çok hoş gelse ve işinizi çok iyi anlatıyor olsa da seçeceğiniz alan adını kullanmaya karar vermeden önce mutlaka marka tescili olup olmadığını kontrol edin. Bunun için bir uzmandan yardım almak faydalı olur ama başlangıç aşamasında kendi başınıza arama yapmak için Türk Patent Enstitüsü’nün sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2- Anahtar kelimeleri göz ardı etmek

Bugün Türkiye’den ve dünyadan en büyük e-ticaret sitelerini düşünecek olursanız büyük kısmının alan adının içerisinde anahtar kullanımının çok yaygın olmadığını görebilirsiniz. Hepsiburada, Gittigidiyor veya Amazon gibi siteler ilk akla gelen örnekler. Fakat günümüzde özellikle de düşük pazarlama bütçesi ile yola çıkıyorsanız, belli bir arama hacmi olan ve sitenizi hızlı bir şkilde doğrudan organik trafik sağlayacak bir alan adı seçmek çok işinize yarayabilir. Uzun vadede ise anahtar kelime önemini kullanıcı tecrübesine bırakmaya başlayacaktır.

3- Okunduğu gibi mi yazılıyor?

E-ticaret siteniz için seçtiğiniz alan adı kulağa hoş geliyor olabilir ama söylemesi ve anlaşılması acaba yeterince kolay mı? Özellikle de alan adı içerisinde yabancı kökenli kelime barındırıyorsa kullanıcılar markayı öğrenene kadar yazım hatası yapabilirler. Mümkün olduğu kadar telaffuzu kolay ve okunduğu gibi yazılan bir alan adını seçmeye özen göstermeniz, yanlış yazımlar nedeniyle müşteri kaybetmenizi önleyebilir.

4- Fazla uzun bir alan adı seçmek

Bugüne kadar kaydedilmiş tüm alan adlarını düşündüğünüzde seçenekler gerçekten de çok kısıtlı. Bu yüzden anlamlı, anahtar kelime içeren ve hoşunuza giden kısa bir alan adı bulmak düşündüğünüzden daha zor olabilir. Eğer bu yüzden uzun bir alan adı seçmeye yönelirseniz, müşeriniz tarafından hem hatırlanma, hem de benimsenme konusunda sorun yaşama riskiniz de çok artabilir. Ayrıca uzun alan adlarının uygun slogan bulma ve daha zorlu SEO gereksinimleri gibi problemleri olduğunu da anımsamakta fayda var.

Seçeceğiniz alan adı sanal mağazanız için kullanacağınız marka olacağı ve bir kez seçtikten sonra değiştirmesi kolay olmadığı için büyük önem taşıyor. Yukarıdaki uyarıları dikkate alarak seçeceğiniz bir alan adı ise size uzun süreli ve karlı bir e-ticaret işinin kapılarını açabilir. Tabi ki işinizi kurup büyütmek, müşterileriniz ile daima iletişim halinde kalarak, satışlarınızı artırmaya yardımcı olacak güvenlir bir altyapıya da ihtiyacınız var. Siz de IdeaSoft’un ayrıcalıklarından fadalanmaya başlamak için demo hesabınıza hemen başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!