DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sanal mağaza açmak isteyenler için 4 yararlı öneri

Sanal mağaza açmak isteyenler için 4 yararlı öneri

İnternetten ürün satışı ve e-ticaret yapmanın en önemli yollarından olan sanal mağaza açmak, e-ticarete girmek isteyen birçok girişimcinin de en fazla tercih ettiği yollardan biri. Sanal mağaza açmak isteyen bir girişimcinin, internetten hedeflediğiniz satışı yaparak e-ticarette başarılı olabilmesi için; sürecin en başından itibaren, planlı hareket etmesi son derece önemli.

Online satış yapabilmek için, yalnızca sanal mağaza açmak yeterli olmuyor; hayal gücünüzü kullanıp benzersiz bir hizmet sunarak, müşterileri cezbetme potansiyelinizi artırmanız da gerekiyor. Bu anlamda, sanal mağazanızı hızla ve etkili bir biçimde tanıtmak gibi birçok önemli konuda hazırlıklar yapmanızda büyük yarar var.

IdeaSoft olarak, sanal mağaza açmak isteyen girişimciler için yararlı bazı öneriler hazırladık…

1. Promosyon kampanyaları

Aslında sanal mağaza açmakla, e-ticarete giriş yapma konusunda yalnızca bir kanal kurmuş oluyorsunuz. Çünkü diğer taraftan, sanal mağazanızın yeterince trafik elde etmesi ve mağazanızdan satış yapabilmeniz de gerekiyor. Bu nedenle, öncelikle hedef kitlenizde yer alan kullanıcıların sitenize üye olmalarını sağlamanız son derece önemli. Ardından da üyelerinizi veya sitenizden düzenli bir biçimde alışveriş yapan kullanıcıları ödüllendirmenizde büyük yarar var.

Bu konuda; sosyal medya üzerinden yaratıcı kampanyalar düzenleyebilir veya sitenize üye olan ve e-posta listenizde yer alan ziyaretçilerinize hediye çekleri sunabilirsiniz. Aslında, ürünlerinizi satın alan müşterilerinize ürünün yanında küçük hediyeler sunmanız dahi; hediyenizi alan müşterilerinizin sosyal ağlardaki hesaplarından, sanal mağazanızdan olumlu bir biçimde söz etmelerini sağlayabilir. Ayrıca sosyal medyada, ürününüzle ilgili pazarlara yönelik sitelere veya blog yazarlarına ücretsiz deneme ürünleri gönderebilir; onlardan ürünlerinizi inceleyerek siteniz ve ürünleriniz hakkında yazılar yazmasını rica edebilirsiniz. Çünkü sitenizle ilgili yazılan tek bir makale; onun hitap ettiği kişilerin sosyal çevrelerini de hesaba katarsak, binlerce kişiye ulaşabilmenizi sağlar ve bu sayede başarılı bir kampanya gerçekleştirmiş olursunuz.

2. Google Adwords ve Facebook reklamları

Sanal mağaza açma işlemini tamamlamanızın ardından, mağazanızın hedef kitlesine ulaşmasını sağlamak için; Google’ın kendi ağı üzerinden reklam vermenize olanak tanıyan Adwords’ü kullanabilirsiniz. Çünkü Adwords reklam ağları sayesinde, sitenizin ziyaretçi sayılarını hızla artırabilir; doğrudan ürününüzü arayan ziyaretçilere ve ölçeklediğiniz aralıklara kısa sürede ve rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Benzer biçimde; Facebook üyelerinin paylaştıkları iş, yaş, bulunduğu lokasyon vb. gibi veriler sayesinde de, e-ticaret sitenizin hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Hedefli video içerikleri

Bir sanal mağaza açtıktan sonra, ürünlerinizi daha hızlı pazarlayarak satışlarınızı artırmanız için, video içeriklerinize önem vermeniz marka bilinriliğinizi artırmak açısından faydalı olabilir. Çünkü eğlenceli veya mesajını iyi veren video içerikleri sosyal medya üzerinde viral etki gösterek hızlı bir şekilde yayılabilir. Ayrıca, sitenizde ve uygun sosyal ağ platformlarında ürünlerinizin kullanımı, kurulumu vb. ile ilgili videolar paylaşmayı da ihmal etmemenizi öneririz.

4. İçerik pazarlaması

Hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu ve ilgisini çekebilecek konularda kaliteli içerikler hazırlayarak; bu yolla sitenize gelen ziyaretçileri, güçlü CTA’lar ile satış sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Bu konuda, içerik pazarlama stratejisi oluştururken; içeriğinizin kalitesinden ödün vermemeniz ve ilgi çekici, cezbedici yazılar ve görseller kullanmaya özen göstermeniz de önem taşıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak siz de, sanal mağaza açtıktan sonra sitenizin trafiğini artırmak ve satış elde etmek ile ilgili yapmanız gerekenler konusunda bir fikir edinebilir ve e-ticarette başarılı olabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!