DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizi sahtecilik işlemlerinden nasıl korursunuz?

E-ticaret sitenizi sahtecilik işlemlerinden nasıl korursunuz?

E-ticaret sitelerinin başlarını derde sokacak en büyük durumlardan biri de internetteki sahtecilik (fraud) olaylarıdır. Bu durumlarla karşılaşılması e-ticaret sitelerini zarara uğratabilir.

E-ticaret sitenizi sahtecilik işlemlerinden korumanız için almanız gereken önlemler bulunuyor.

Güvenli şifreleme yöntemlerini kullanın

E-ticarette güvenlik önemli bir rol oynuyor ve hem müşterilerin hem de kendi güvenliğiniz için güvenli şifreleme yöntemlerini kullanmanız gerekiyor. Artık e-ticarette standart haline gelen 128 bit şifreleme yöntemlerini kullanmanız gerekiyor.

Ödeme sistemi entegrasyonu sağlayan firmalar zaten hem SSL sertifikası hem de şifreleme yöntemlerini sizlere sunmaktalar. Bu sistemlerden yararlanıyorsanız zaten bu konuda bir sorun yaşamazsınız; fakat bu entegrasyonları kendiniz yapıyorsanız, SSL sertifikalarına sahip olmanız gerekmekte. Bunların olmaması sitenizin güvenli bir şekilde alışveriş yapılamamasına neden olacağı gibi güvenlik standartlarını da sağlamamış olursunuz.

Yüksek satış tutarlı alışverişleri inceleyin

Kredi kartı hırsızları genellikle, e-ticaret siteleri üzerinden yüklü miktarda alışveriş yapmayı tercih ederler ve bu işlemleri oldukça hızlı bir şekilde yapmaya çalışırlar. Bazı tüketiciler kendileri için de bu tür alışverişleri yapabilirler; ancak tek bir satın alma sırasında yüklü miktarda alışveriş yapılması genellikle sıra dışı bir durum olarak ele alınmalıdır.

Bu gibi durumlarda siparişi veren kişi ile iletişime geçerek, ödeme işlemlerini onaylamadan önce kart sahibinin bu durumdan haberdar olup olmadığını sormak olacaktır. Bu tür onayları almak, şirketin ve kart sahibinin mağduriyetini önler.

Şüpheli alışverişleri takip edin

Yukarıdaki örneğin yanı sıra yüksek tutarlı olmasa da şüpheli olabilecek diğer alışverişleri de takip etmenizde fayda var. Kredi kartı hırsızları farklı kredi kartları kullanarak tek bir hesap üzerinden farklı farklı alışverişler yapabilirler. Bu tip durumlarda tek bir kart ile dikkat çekmemek için farklı kredi kartları kullanılabilir.

Bu tip şüpheli durumlarda da kredi kartı sahipleriyle iletişime geçmek ya da durumu bankalara bildirmek sizi sahtecilik işlemlerinden koruyabilir.

Bunu yanı sıra ödeme işlemleri sırasında girilen e-posta adreslerine de dikkat etmelisiniz. Sahte hesaplar oluşturularak site üzerinden alışveriş yapılabilir ve bunlar da şüpheli bir durum olarak ele alınabilir.

[email protected] gibi gerçek bir kullanıcı hissiyatı uyandırmayan mail adreslerinin yaptığı alışverişleri de takip etmek ve yapılan satışları incelemek de sizi bu tür fraud işlemlerinden koruyabilir.

3D secure sistemi kullanın

Ödeme sistemi entegrasyonu sırasında bankalarla iletişime geçtiğinizde 3D secure sistemini kullanmak istediğinizi belirtin. Bu sistem 2 aşamalı bir doğrulama sistemidir. Siteden alışveriş yapan kişi ödeme işlemini onayladığında, kart sahibine bankada tek kullanımlık bir şifre gönderilir. Bu şifrenin siteye girilmesinden sonra alışveriş tamamlanır. Bu sistem, kullanıcının yapılan alışverişten haberdar olup olmadığını sorgular ve eğer bu şifre siteye girilmezse ödeme işlemi tamamlanmaz ve işlem geçersiz sayılır.

Bu nedenle de sitenizde 3D güvenlik sistemi kullanmanız fraud işlemlerini engelleme konusunda size yardımcı olacaktır.

Fatura ve teslimat adreslerini takip edin

Fatura ve teslimat adreslerinin farklı olması da şüpheli sayılabilecek durumlardan biri olarak ele alınabilir. Müşterileriniz birilerine hediye olarak da alışveriş yapabilirler; ancak bu durum doğrulamanız gerekebilir.

Özellikle şüpheli ve yüksek tutarlı alışverişlerde teslimat adresinin fatura adresinden farklı olması ciddi anlamda bir sorun oluşturabilir. Bu tür alışverişlere denk gelmeniz durumunda ilgili kişi ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

IP ve kredi kart sahibinin adreslerini karşılaştırın

Şüpheli alışveriş durumlarında kullanıcının IP adresinin ve kart adresinin eşleşip eşleşmediğine de bakabilirsiniz. IP adresinin farklı olması olası bir sahtecilik durumunun habercisi olabilir. Bu gibi durumlar da kart sahibiyle ya da ilgili banka ile iletişime geçerek duruma müdahale edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıödeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!