DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sahte takipçi satın almak markanıza nasıl zarar veriyor?

Sahte takipçi satın almak markanıza nasıl zarar veriyor?

Sosyal medyada çok fazla takipçiye sahip olma arzusu birçok markanın sahte takipçi satın almasına neden oldu. Ne yazık ki bir dönem, ajanslar markalara takipçi kazandırma adına bu tür yollarla markaların hesaplarını sahte hesaplarla doldurdu. İlk başta kimse buna ses etmedi hatta birçok firma da bu modaya ayak uydurdu. Ancak sahte takipçi dönemi birçok markayı olumsuz şekilde etkiledi.

Sosyal medyada çok fazla takipçinizin olması markanızın çok fazla bilinir olduğu imajını çekse de aslında sosyal medyanın en önemli unsuruna sahip olamamanıza da neden olur. Bu da “etkileşim”dir.

Etkileşimin yanı sıra sahte takipçilerin markalara neden olduğu diğer zararları da bu yazı da ele alacağız.

Etkileşiminiz düşer

Birçok zararın yanı sıra etkileşim elde edememek sahte takipçilerin verdiği en büyük zararlardan biridir. Öncelikle etkileşimin ne olduğundan bahsedelim. Etkileşim, sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız paylaşımların aldığı beğeni, yorum, paylaşım ve retweetlerin toplam takipçi sayınıza olan oranıdır.

Bu durumda sizin takipçi sayınızın etkileşim oranınızla doğru bir orantısı olduğunu söyleyebiliriz. Bir örnek üzerinden gidecek olursak, Instagram hesabınız için 10.000 takipçi satın aldığınızı ele alalım. Burada paylaştığınız bir görsele gelen ortalama beğeni sayısının da 100 olduğunu varsayalım. Buradaki etkileşim oranını bulmak için beğeni sayısı / toplam takipçi sayısı işlemini yapmamız gerekir. Buradan çıkan sonuç da 100/10.000=0,01. Bunu da yüzde olarak ifade etmemiz gerekirse etkileşim oranınız %1’dir.

Sahte takipçiler dolayısıyla takipçi sayınızı yüksek fakat paylaşımlarınıza gösterilen değeri küçük gösterir.

Markaya değer katan gerçek kullanıcılardır

Markanıza değer katmak için yaptığınız sosyal medya çalışmalarınız sahte takipçiler nedeniyle boşa gider. Markanızla bağ kuranlar ve markanıza sadık olanlar gerçek kullanıcılardır. Bu kullanıcılar olmadan marka sadakati kurmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle sahte hesaplar satın alarak, marka sadakati yaratma şansınızı azaltmış olursunuz.

Sosyal medya ve içerik çalışmalarınız boşa gider

İlk maddede üstünde durduğumuz etkileşim konusu sosyal medya pazarlama ve içerik pazarlama çalışmalarınızın da boşa gitmesine neden olur. Sahte takipçileriniz nedeniyle elde edeceğiniz etkileşim oranı düşük olacağı için bu alanlarda yapacağınız çalışmalarınız da boşa gidecektir.

Etkileşim oranınızın yüzde 1 olduğunu ele alalım. Sosyal medya ekibinizin yaptığı paylaşımlardan bir geri dönüş alamayacaksınız. Aynı şekilde içerik pazarlama çalışmalarıyla blogunuzu öne çıkartmayı düşünüyorsanız, bu içerikleri de sosyal mecralardan paylaşıyorsunuzdur; fakat yine etkileşim oranı burada karşınıza çıkıyor.

Sahte takipçiler size bir geri dönüşte bulunmazlar. Paylaşımlarınızı beğenip, paylaşmazlar ve bu da doğal olarak yaptığınız çalışmaların boşa gitmesi anlamına gelir.

Beklenen geri dönüşümleri alamazsınız

Bu madde bir önceki madde ile doğrudan bağlantılı. Sosyal medya çalışmalarınız etkileşim almadığı için beklediğiniz geri dönüşüm oranlarını da sağlayamazsınız. Geri dönüşüm alamadığınız için içerik pazarlama ve sosyal medya çalışmalarının bir işe yaramadığını düşünerek bu alanlara yatırım yapmaktan vazgeçebilirsiniz. Aynı zamanda bu süreç içerisinde bu alanlara yaptığınız yatırım da çöpe gitmiş olur.

Yeni hedef kitlelere ulaşamazsınız

Sosyal mecralar üzerinden, yaptığınız paylaşımlarla yeni kitlelere ulaşabilirsiniz; fakat bunun için etkileşim oranınızın yüksek olması gerekmektedir. Sahte takipçileriniz etkileşim oranınızı düşürdüğü için de yeni kitlelere ulaşmanız oldukça zorlaşır.

Edgerank puanınız düşer

Düşük etkileşim oranı Edgerank puanınızın düşmesine neden olur. Edgerank puanı, sosyal medyada içeriklerinizin tüketicilere ne kadar gösterileceğini belirleyen puandır.

Özellikle Facebook’ta bulunan bu edgerank puanı, gönderilerinizin organik olarak kaç kişiye ulaşacağını belirler. Sahte takipçiler, gönderilerinizle bir etkileşime girmeyeceği için, doğal olarak edgerank puanınız da düşecektir ve içeriklerinizin organik olarak daha az kişiye ulaşacaktır. Organik olarak kullanıcılara ulaşamadığınız için de sosyal medya çalışmalarınızdan verim alamayacaksınız. Bu nedenle de reklam verme yoluna gidebilirsiniz; fakat bu durumda da sosyal mecra reklamları için belli bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Reklam kampanyaları oluşturduğunuzda, eğer takipçilerinize ve takipçilerinizin arkadaşlarına yönelik bir kampanya oluşturursanız, sahte hesapları takip ettiğiniz için bu reklamlardan da iyi sonuçlar alamayacaksınız ve reklam bütçenizi bir kez daha çöpe atmış olacaksınız.

Hesabınız silinebilir ya da yasaklanabilir

Sosyal ağlar, sahte hesapları yok etmek için belli dönemlerde çalışmalar yapıyorlar. Bu dönemler de sahte hesapları takip eden ya da bu hesapları satın alan firmaların hesaplarını da yasaklayabiliyor. Özellikle Twitter’ın sözleşmesinde sahte hesap satın almaya kesinlikle izin verilmediği belirtiliyor.

Sahte hesapları satın almanız bu nedenle hesabınızın kapatılmasına ya da yasaklanmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!