DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

“Retargeting” ile e-ticarette başarı için 6 önemli ipucu

“Retargeting” ile e-ticarette başarı için 6 önemli ipucu

Görüntülü reklam ağılarında “retargeting” (yeniden hedefleme); e-ticaret sitenizi bir kere ziyaret edip ayrılanları, satış yapma amacıyla yeniden sitenize çekebilmek için kullanılan bir pazarlama stratejisi. Kullanıcılara özel bir mesajla ve anonim olarak ulaşmanızı sağlayan retargeting ile olan potansiyel müşterlere, farklı sitelere göz atarken yeni kampanyalar ve teklifler aracılığıyla ulaşmak mümkün. Peki retargeting nasıl çalışıyor?

Popüler bir ayakkabı mağazasının sitesini ziyaret eden bir müşteri adayının, fiyatları karşılaştırmak için diğer sitelere de girerek araştırmayı sürdürdüğünü düşünelim. Bu müşteri adayının yeni girdiği sitelerden birisinde, ilk girdiği sitede ilgilendiği bir ayakkabının yüzde 25 indirimde olduğunu haber veren bir reklam karşısına çıkıyor. Böylece “retargeting”, ürünle ilgilendiği andan itibaren potansiyel müşteriyi yakalamayı; ona doğru teknoloji ve veriyle ulaşmayı sağlamış oluyor.

“Retargeting”, e-ticaret sitenizi ilk kez ziyaret edenlerle kurduğunuz iletişimi sürdürmek için güçlü bir yol. IdeaSoft olarak, “retargeting” kampanyanızı oluştururken en iyi sonuçlara ulaşmanız için faydalı olacağını düşündüğümüz 6 önemli yolu sunuyoruz.

1. Her segment için farklı teknik kullanın

“Retargeting” verilerine dayanarak oluşturduğunuz her segment için farklı teknikler kullanabilirsiniz. Örneğin, önceden sitenizden alışveriş yapmış müşterilerinize, genel bir reklam yerine yalnız ilgilenebilecekleri ürünler hakkında bilgi verebilir veya promosyon yapabilirsiniz.

2. Kullanıcı listeleri oluşturun

Oluşturacağınızkullanıcı listeleri yardımıyla, “retargeting” kampanyalarınızı daha hedefli ve daha etkili bir hale getimeniz mümkün. Alışverişten vazgeçme anı, belirli ürünler veya demografik bilgiler gibi farklı dinamiklerden faydalanarak reklamlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

3. Verileri en iyi şekilde kullanın

Sosyal medya ve e-posta ile pazarlama, “retargeting” kampanyalarınız için önemli bilgi kaynakları. Erişebildiğiniz tüm bu kaynaklardan toplayacağınız verileri değerlendirerek; ziyaretçilerin içerikle etkileşimi yoluyla belirleyeceğiniz ilgi alanlarından faydalanmanızı öneririz. Küçük de olsa her zerre veri, birleştirildiğinde farklı yatırım getirileri oluşturmanızı sağlayabilir.

4. Frekansı yönetin

Ürününüz hakkındaki hatırlatmaların sürekli olmasını istiyor fakat potansiyel müşterilerinizin, reklamınıza çok sık maruz kalmalarından çekiniyor musunuz? Ziyaretçi etkileşimlerinin analizinden elde edeceğiniz sonuçlar, bu noktada da işinize yarayabilir: Deneme ve analizler, yalnızca mesaj sıklığı ve gösterim adedine ilişkin en doğru karara ulaşmanıza değil, reklam bütçenizi en iyi şekilde yönetmenize de yardımcı olabilir.

5 . Kampanya değerini ölçün

“Retargeting” kampanyalarınızın gerçek değerini ölçebilmek için sosyal medya rakamlarını, web sitesi analitiklerini ve satış rakamlarını bir arada değerlendirmek, daha gerçekçi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

6. Tüm Sayfalarınızı Etiketleyin

Doğru ürünleri, doğru ziyaretçilere gösterebilmek için sağlam bir kategori yapısına sahip olmanız şart. Ürünleri sitenize girerken tanımlayıcı etiketleri doğru kullanmak, en fazla sayıda ziyaretçiyle etkileşim kurmanızı sağlayabilir.

“Retargeting” sayesinde, küçük veya büyük herhangi bir e-ticaret sitesi, potansiyel müşterileriyle bağlantı kurma ve satışlarını artırma konusunda önemli başarılar elde edebilir. Ürün, kategori ve marka yönetiminden, gelişmiş istatistik ve raporlama araçlarına; e-ticaret işinizi geliştirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz her şey, IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde. Siz de IdeaSoft’un güvenilir teknolojik altyapısı ve yenilikçi çözümleri ile internette işinizi başarıya taşımakta gecikmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: online reklamReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!