DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Retargeting reklamlarınızda geri dönüşümlerinizi artıracak ipuçları

Retargeting reklamlarınızda geri dönüşümlerinizi artıracak ipuçları

Dijital pazarlama çalışmalarında sıklıkla kullanılan reklam modellerinden biri de retargeting reklamlar oluyor. Herhangi bir sebeple web siteyi terk eden kullanıcıları, tekrar siteye çekmek için kullanılan bu reklamlar, doğru bir şekilde kurgulandığında, oldukça etkili olabiliyor ve geri dönüşümlerinizi artımanıza yardımcı olabiliyor.

Retargeting reklamlardan yararlanırken, dikkat etmeniz gereken bir takım konular bulunuyor. Bu konular reklamlarınızın performansını artırırken bir yandan da reklamlarınızın bütçesini daha iyi kontrol etmenizi sağlıyor.

Hangi sayfalara yönlendirme yapacağınızı belirleyin

Retargeting reklamlar sonrasında kullanıcıların hangi sayfalara yönlenceklerini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Tek tek belli ürün sayfalarına göre bu reklamları yönlendirebileceğiniz gibi bunun yanı sıra daha basit bir yönlendirme işlemi yapmak için en çok satan ürünlerinizin ya da ilgi çekici ürünlerinizin olduğu bir varış sayfası hazırlayabilir ve kullanıcıları bu sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Rastgele sayfalara yönlendirmek hem reklamlarınızdan beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olur hem de elinizdeki reklam bütçesini iyi bir şekilde yönetememenize neden olur. Bu da yaptığınız yatırımların boşa gitmesine neden olabilir. Bu sebeple de reklamlarınızın yönleneceği sayfaları iyi bir şekilde belirlemeniz ve bu sayfaların içeriklerini bu reklamlara uygun bir şekilde hazırlamanız, reklamlarınızın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

Retargeting reklamlarınızı kategorilere ayırın

Bu reklamlarınızın performansını artırmak için reklamlarınızı farklı kategorilere ayırmanız bir hayli önemlidir. Site üzerindeki ürün gruplarına ve kategorilerine göre bu reklamları farklı şekillerde kategorize edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak farklı sayfaları ziyaret eden kullanıcılara da farklı reklam kampanyalarını gösterebilirsiniz. Örneğin sepette ürün bırakan kullanıcılara, sepetlerindeki ürünleri hatırlatan reklamlar gösterebilir, sadece belli bir ürünü ya da ana sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara daha farklı bir reklam gösterebilirsiniz.

Reklamlarınızı amaçlarına göre farklı kategorilere ayırmanız bu reklam çalışmalarını daha iyi bir şekilde yönetmenize ve bütçe kontrolünü daha iyi bir şekilde yapmanıza olanak tanır.

Sepeti terk edenlere gösterilen reklamların bütçelerini artırın

Retargeting reklamların en önemli özelliği, geri dönüşüme yakın olan kullanıcıları tekrar web siteye çekmektir. Bu sebeple de özellikle alışverişini yarıda bırakan veya sepetinde ürün bırakmış olan kullanıcıları doğrudan hedeflemek daha önemlidir. Çünkü bu kişiler markanıza ve ürünlerinize ilgi göstermişlerdir ve herhangi bir sebeple alışverişlerini yarıda bırakmışlardır.

Bu kişilere ulaşmak ve onları tekrar sitenize çekmeniz, elde edeceğiniz geri dönüşümlerin artmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple de sepeti terk edenlere yönelik olan reklam kampanyalarınıza daha fazla bütçe ayırmalısınız.

Ana sayfa gibi bölümleri ziyaret edenlere gösterilecek olan reklamların bütçelerini azaltın

Web siteniz üzerinde özellikle belli bir ürün yerine, ana sayfanıza ya da site üzerindeki herhangi bir sayfaya gelen kullanıcılara yönelik olan retargeting çalışmalarınızın bütçelerini azaltabilirsiniz. Çünkü büyük olasılıkla bu kullanıcılar siteye doğrudan alışveriş yapmak için gelmemiş olurlar. Bu kişilere yatırım yapmanız bu reklamlardan beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olacaktır.

Bu sayfalar yerine bir önceki madede de değindiğimiz sepeti terk edenlere yönelik olan reklamlarınıza bütçe ayırmanız daha etkili olacaktır.

Tekrar gelen kullanıcılara kupon kodları sunun

Rertargeting reklamlar birkaç farklı aşamadan oluşur. Kullanıcının satın alma eylemini gerçekleştirmesi için birkaç farklı reklam görmesi gerekebilir. Bu durumda da retargeting çalışmalarınızda sitenizi tekrar ziyaret eden ancak yine satın alma işlemini yapmayan kullanıcılara kupon kodları sunabilirsiniz.

Bu koşullarda ortaya çıkan senaryo şu şekildedir:

  • Kullanıcıyı siteye girer ve herhangi bir sebeple siteden ayrılı
  • Retargeting reklamı gören kullanıcı tekrar siteye gelir, ancak yine alışverişini tamamlamadan siteden ayrılır.
  • Bu aşama tüketiciye ulaşmak için son aşama olabilir. Bu noktada da ona son bir teklif yapmak için ona tek seferlik ve belli bir süre için geçerli olan bir indirim kuponu sunulabilir.

Retargeting sürecinde kullanıcı birkaç kez farklı mecralarda reklamlarınızı görebilir ve tekrar eden kullanıcılara bu indirimleri sunmak, onları gerçekten kazanmanıza yardımcı olur. Bu indirim kuponlarının ardından da geri dönüş sağlanamaması halinde, tüketicinin henüz satın almaya hazır olmadığı varsayımında bulunulabilir.

Ancak önemli olan, siteyi birkaç kez ziyaret eden kişilerin takiplerinin yapılarak, bu fırsat ve kampanyaların retargeting çalışmalarıyla sunulması. Bu taktikten yararlanmak, retargeting çalışmalarınızdan alacağınız verimin daha fazla artmasına yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!