Ramazan’da internet kullanım verileri

İnternet Kullanım Raporu

 

Geçtiğimiz hafta Ankarada TTNET tarafından düzenlenen basın buluşmasında ramazan ayı ile ilgili olarak bazı internet kullanım verileri paylaşıldı. Türkiye’nin internet kullanım alışkanlıklarını yansıtan bu verileri yorumlamakta fayda var.

 

TTNET tarafından paylaşılan bu verilerin içerisinde yer alan birkaç önemli bilginin üzerini çizmekte fayda var.  Bakıldığında ilk dikkat çeken bilgi bu yıl ramazan ayında sahur vakitlerinde internet kullanımının (veri kullanımının) ciddi bir oranda artış göstermesi  (%79 artış göstermekte),

 

İlginç olan bir diğer veri ise, TTNET üzerinde müzik dinleme verilerindeki farklılıklar, ramazan ayı öncesindeki müzik dinleme alışkanlıkları ile ramazan aylarında müzik dinleme alışkanlıkları farklılık gösteriyor. Ramazan aylarında dini içerikli müziklerin dinlenmesi %50 gibi ciddi bir oranında artış göstermekte,

 

Sonuncu ve en önemli veri ise, il bazında günlük ortalama internet (veri) kullanım rakamları, Türkiye’deki veri kullanımının %55’inin sadece 6 büyük il tarafından gerçekleşmekte olması, aslında sadece ramazana özel bir veri olmamakla birlikte ramazan aylarında da internet veri kullanımının yarısından fazlasının sadece 6 il tarafından (İstanbul %28, Ankara %9, İzmir %7, Bursa %4, Antalya %4, Kocaeli %4) gerçekleştirildiğini gözler önüne sunuyor.  Türkiye’de veri kullanımının en az olduğu 10 il ise Ardahan, Bayburt, Kilis, Tunceli, Gümüşhane, Iğdır, Muş, Bingöl, Hakkari, Kars olarak sıralanıyor.

 

 

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)