DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Rakiplerinizi takip etmek size ne kazandırır?

Rakiplerinizi takip etmek size ne kazandırır?

Rakiplerinizi tanımanız e-ticaret sitenizin başarıya ulaşmasındaki en önemli noktalardan bir tanesini oluşturuyor. Rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olarak aynı hedef kitleye hitap ettiğiniz için kullanıcı davranışlarını, hangi ürünlerin neden ilgi çektiğini, hangi noktalarda sizden ayrıştıklarını öğrenmeniz olası fırsatları keşfetmenize ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Belli dönemlerde e-ticaret firmanızla rakiplerinizi operasyonel anlamda karşılaştırmanız ve rekabet analizi yapmanız yeni çözümler üretmenizi destekleyebilir. Bunun yanı sıra, rakip analizi stratejik planlamanın da önemli bir parçasını oluşturduğundan firmanızın hedeflerini, stratejilerini ve satış veya pazarlama taktiklerini belirlemenizde size oldukça yardımcı olabilir. Rakiplerinizi takip ederek elde edeceğiniz sonuçlar, aslında size hangi yöntemin işe yarayıp yaramadığını göstererek bir anlamda zaman kazanmanıza katkıda bulunabilir. Peki rakiplerinizin iş süreçlerini nasıl takip edebilirsiniz, hangi sonuçlardan ne anlam çıkarabilirsiniz?

Rakiplerinizin noksanlıkları sizin farkınız olabilir

Rakiplerinizin ne durumda olduklarını gözlemleyerek kendi iş süreçlerinizi iyileştirebilmeniz mümkün. Bu şekilde rekabette avantajı ele geçirebilir ve başarı hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin; eğer rakibiniz teslimatta sorunlar yaşıyorsa veya sunduğu ödeme seçenekleri yetersiz kalıyorsa, siz bu alanlarda kendi e-ticaret sitenizi geliştirerek kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Tüketiciden al haberi

Günümüzde birçok müşteri, firmayla yaşadığı olumsuz deneyimi doğrudan kendi sosyal medya profilleri, forumlar, şikayet siteleri gibi platform üzerinden duyuruyor. Siz de rakiplerinizle ilgili bu durumları takip edebilir ve kullanıcıyı etkilemek için çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için Google Alert gibi ücretsiz takip araçları kullanarak rakipleriniz hakkında yazılanları kolayca bulabilirsiniz.

Rakip takibi sürekli yapılacak bir işlem olarak görülmeli. Zaman içerisinde e-ticaret sitenizin rakiplerine göre güçlü ve zayıf yönleri ile fırsatlarını ve tehditlerini detaylıca anlayarak gelecek stratejinizi de inşa edebilmeniz mümkün.

Rakipleri takip etmek ne tür avantajlar sağlayabilir?

Rakiplerinizi takip etmek için başvurduğunuz kaynaklar, yeni trendler hakkında bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olabilir. Bu sayede satışa çıkarabilecek yeni ve dikkat çekici ürünler bulabilir, yeni kampanya kurgusu fikirleri edinebilir, sosyal ağlarda sıklıkla kullanılan anahtar kelimeleri zenginleştirebilir ve SEO çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz.

Rakiplerinizden sıyrılmak için her zaman motivasyonunuzun yüksek olması gerek. Böylece rakiplerinizin yetkin olmadığı noktaları görüp değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Sonuç olarak kullanıcılarınıza daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak ve her zaman daha iyiye ulaşmak için rekabet ortamını incelemenizde büyük yarar var. Ancak rekabette öne çıkabilmek için öncelikle kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret mağazasına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek, modern ve kaliteli bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve e-ticarete sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret kullanıcısıe-ticarette rekabetGoogle Alertsmüşterimüşteri memnuniyetiödeme seçeneklerionline mağazaRakip AnaliziRakipleri tanımakRekabetrekabette öne geçmekşikayetSosyal medyaTeslimatürün satışı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!