DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

PR çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

PR çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

PR çalışmaları firmanızı tanıtmak, marka bilinirliğinizi artırmak, markanızla ilgili yeni gelişmeleri duyurmak için oldukça önemlidir. PR çalışmaları birçok farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dijital ve offline kanalların kullanımıyla yapılan PR çalışmaları markanızı farklı hedef kitlelere ulaştırma konusunda oldukça faydalı oluyor. Tabii ki bu bunları yaparken yapılan çalışmaların geri dönüşümlerini ve sonuçlarını da analiz etmek gerekiyor. Bu analizler yapılmadığı zaman, PR çalışmalarının etkinliğini belirlemek zorlaşır.

Neden PR çalışmalarınızı ölçümlemeniz gerekiyor?

PR çalışmalarının verimliliğini ölçümlemeniz uzun vadede PR üzerinde ne gibi çalışmalar yapacağınız konusunda size bir takım fikirler vereceği gibi aynı zamanda yatırım getirinizi de ölçümlemenizi kolaylaştırır. Genel olarak ele aldığımızda ise PR çalışmalarını ölçümlemenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • PR kampanyalarınızın ne kadar etkili olduğunu görmenizi sağlar.
  • Kampanyalarınızın yayınlandığı herbir kanal üzerindeki verimliliği görmenize yardımcı olur.
  • Farklı PR kampanyalarının sonuçlarını karşılaştırmanızı sağlar.
  • PR kampanyalarınıza harcadığınız bütçeyi görmenizi sağlar.
  • Herbir kampanya için yatırım getirinizi ölçümleyebilirsiniz.
  • Gelecekteki stratejileriniz için bir yol haritası çıkartmanıza yardımcı olur.

PR kampanyalarının verilerini toparlayarak bir analiz çıkarmanız bu noktada oldukça önemli oluyor. Özellikle dijital platformlarda yaptığınız PR çalışmalarıyla ilgili veri otplamak bir hayli kolay olduğu için bu analizleri de yapmanız kolaylaşıyor.

PR çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

Mesajınızın toplam erişim sayısı

Farklı kanallar üzerinde PR çalışmaları yaptıktan sonra, mesajınızın toplamda kaç kişiye eriştiğini belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle farklı kanallar üzerinden ne kadarlık bir hedef kitleye ulaştığınızı görebilirsiniz. Birden fazla kanal üzerinde bu PR çalışmalarını yaptıysanız, herbir kanalı ayrı ayrı da ele almanız gerekir. Böylelikle herbir kanalın ne kadar etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Herbir kanalı ayrı ayrı ele aldığınızda bu platformların hangisinin daha iyi sonuç verdiğini gözlemleyebilir ve böylelikle ilerleyen zamanlarda size en çok geri dönüş sağlayan platformlar üzerine daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

Markanızla ilgili yapılan haberler

Bir PR bülteni hazırlayıp farklı yayıncılara gönderebilirsiniz. Bu paylaşımdan sonra hangi yayıncılar üzerinde bu PR bültenlerinin yayınlandığını ve ne tür geri dönüşler aldığını inceleyebilirsiniz. Kendi hazırladığınız PR bültenlerinin yanı sıra düzenlediğiniz reklam ve pazarlama çalışmaları sonrasında yayıncıların sizinle ilgili herhangi bir haber yapıp yapmadığını da takip edebilirsiniz.

Sizin PR bültenleriniz haricinde bu tür yayınların yapılması, markanız hakkında konuşulduğunu da göstereceği için sizin de bu içerikleri yakından takip etmeniz gerekir.

Hakkınızda çıkan ilgi çekici yazıları web siteniz üzerinde de “basın” köşesinde sergileyerek sosyal kanıt öğesi olarak da ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Hakkınızda ne tür yorumlar yapıldığını takip etmek

Kullanıcıların ve yayıncıların markanızla ilgili ne tür yorumlarda bulunduğunu da takip etmeniz gerekiyor. Hakkınızda iyi ya da kötü yorumlar yapılıyor olabilir. Bu yorumları yakından takip etmek ve analiz etmek, dışardan bakıldığında markanızla ilgili nasıl bir görüş olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Kullanıcıların ve yayıncıların bu yorumlarını takip etmediğinizde marka imajınızın dışarıdan nasıl göründüğünü takip edemezsiniz. Bu da şirketinizin iyi ve kötü yanlarını görmenizi engellediği için şirketinizi geliştirmek için nasıl stratejiler izleyeceğinizi belirlemenizi zorlaştırır.

Elde edilen geri dönüşüm

Herbir PR çalışmasında belli hedeflerinizin olması gerekir. Belli bir oranda kitleye ulaşmak, PR sonrasında kullanıcıların belli bir eyleme geçmesi gibi farklı amaçlar belirlenebilir. PR çalışmalarınızın size ne kadarlık bir geri dönüşüm sağladığını herbir kampanya için ölçümlemelisiniz. Bunun yanı sıra farklı kanalları da tek tek analiz ederek, size en çok geri dönüşüm sağlayan platformaları belirleyebilirsiniz.

Yatırım getirisi (ROI)

PR çalışmaları yaptıktan sonra geri dönüşümlerinizden ne kadarlık bir kazanç elde ettiğinizi de belirlemeniz gerekir. PR kampanyası başına yatırım getirinizi belirlemezseniz yaptığınız harcamalardan ne kadarlık bir kazanç elde ettiğinizi göremezsiniz. Bu da harcamalarınızı iyi bir şekilde kontrol edememenize neden olur.

PR bütçenizi daha etkili bir şekilde yönetmek için yatırım getirinizi yakından takip etmelisiniz. Böylelikle ilerleyen zamanlardaki PR çalışmalarında daha etkili ve size en çok yatırım getirisi getiren platformlar üzerinde kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!