PR çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

PR çalışmaları firmanızı tanıtmak, marka bilinirliğinizi artırmak, markanızla ilgili yeni gelişmeleri duyurmak için oldukça önemlidir. PR çalışmaları birçok farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dijital ve offline kanalların kullanımıyla yapılan PR çalışmaları markanızı farklı hedef kitlelere ulaştırma konusunda oldukça faydalı oluyor. Tabii ki bu bunları yaparken yapılan çalışmaların geri dönüşümlerini ve sonuçlarını da analiz etmek gerekiyor. Bu analizler yapılmadığı zaman, PR çalışmalarının etkinliğini belirlemek zorlaşır.

Neden PR çalışmalarınızı ölçümlemeniz gerekiyor?

PR çalışmalarının verimliliğini ölçümlemeniz uzun vadede PR üzerinde ne gibi çalışmalar yapacağınız konusunda size bir takım fikirler vereceği gibi aynı zamanda yatırım getirinizi de ölçümlemenizi kolaylaştırır. Genel olarak ele aldığımızda ise PR çalışmalarını ölçümlemenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • PR kampanyalarınızın ne kadar etkili olduğunu görmenizi sağlar.
  • Kampanyalarınızın yayınlandığı herbir kanal üzerindeki verimliliği görmenize yardımcı olur.
  • Farklı PR kampanyalarının sonuçlarını karşılaştırmanızı sağlar.
  • PR kampanyalarınıza harcadığınız bütçeyi görmenizi sağlar.
  • Herbir kampanya için yatırım getirinizi ölçümleyebilirsiniz.
  • Gelecekteki stratejileriniz için bir yol haritası çıkartmanıza yardımcı olur.

PR kampanyalarının verilerini toparlayarak bir analiz çıkarmanız bu noktada oldukça önemli oluyor. Özellikle dijital platformlarda yaptığınız PR çalışmalarıyla ilgili veri otplamak bir hayli kolay olduğu için bu analizleri de yapmanız kolaylaşıyor.

PR çalışmalarında ölçümlemeniz gereken metrikler

Mesajınızın toplam erişim sayısı

Farklı kanallar üzerinde PR çalışmaları yaptıktan sonra, mesajınızın toplamda kaç kişiye eriştiğini belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle farklı kanallar üzerinden ne kadarlık bir hedef kitleye ulaştığınızı görebilirsiniz. Birden fazla kanal üzerinde bu PR çalışmalarını yaptıysanız, herbir kanalı ayrı ayrı da ele almanız gerekir. Böylelikle herbir kanalın ne kadar etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Herbir kanalı ayrı ayrı ele aldığınızda bu platformların hangisinin daha iyi sonuç verdiğini gözlemleyebilir ve böylelikle ilerleyen zamanlarda size en çok geri dönüş sağlayan platformlar üzerine daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

Markanızla ilgili yapılan haberler

Bir PR bülteni hazırlayıp farklı yayıncılara gönderebilirsiniz. Bu paylaşımdan sonra hangi yayıncılar üzerinde bu PR bültenlerinin yayınlandığını ve ne tür geri dönüşler aldığını inceleyebilirsiniz. Kendi hazırladığınız PR bültenlerinin yanı sıra düzenlediğiniz reklam ve pazarlama çalışmaları sonrasında yayıncıların sizinle ilgili herhangi bir haber yapıp yapmadığını da takip edebilirsiniz.

Sizin PR bültenleriniz haricinde bu tür yayınların yapılması, markanız hakkında konuşulduğunu da göstereceği için sizin de bu içerikleri yakından takip etmeniz gerekir.

Hakkınızda çıkan ilgi çekici yazıları web siteniz üzerinde de “basın” köşesinde sergileyerek sosyal kanıt öğesi olarak da ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Hakkınızda ne tür yorumlar yapıldığını takip etmek

Kullanıcıların ve yayıncıların markanızla ilgili ne tür yorumlarda bulunduğunu da takip etmeniz gerekiyor. Hakkınızda iyi ya da kötü yorumlar yapılıyor olabilir. Bu yorumları yakından takip etmek ve analiz etmek, dışardan bakıldığında markanızla ilgili nasıl bir görüş olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Kullanıcıların ve yayıncıların bu yorumlarını takip etmediğinizde marka imajınızın dışarıdan nasıl göründüğünü takip edemezsiniz. Bu da şirketinizin iyi ve kötü yanlarını görmenizi engellediği için şirketinizi geliştirmek için nasıl stratejiler izleyeceğinizi belirlemenizi zorlaştırır.

Elde edilen geri dönüşüm

Herbir PR çalışmasında belli hedeflerinizin olması gerekir. Belli bir oranda kitleye ulaşmak, PR sonrasında kullanıcıların belli bir eyleme geçmesi gibi farklı amaçlar belirlenebilir. PR çalışmalarınızın size ne kadarlık bir geri dönüşüm sağladığını herbir kampanya için ölçümlemelisiniz. Bunun yanı sıra farklı kanalları da tek tek analiz ederek, size en çok geri dönüşüm sağlayan platformaları belirleyebilirsiniz.

Yatırım getirisi (ROI)

PR çalışmaları yaptıktan sonra geri dönüşümlerinizden ne kadarlık bir kazanç elde ettiğinizi de belirlemeniz gerekir. PR kampanyası başına yatırım getirinizi belirlemezseniz yaptığınız harcamalardan ne kadarlık bir kazanç elde ettiğinizi göremezsiniz. Bu da harcamalarınızı iyi bir şekilde kontrol edememenize neden olur.

PR bütçenizi daha etkili bir şekilde yönetmek için yatırım getirinizi yakından takip etmelisiniz. Böylelikle ilerleyen zamanlardaki PR çalışmalarında daha etkili ve size en çok yatırım getirisi getiren platformlar üzerinde kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)