DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pinterest ile e-ticaret sitenize trafik sağlamanın 6 yolu!

Pinterest ile e-ticaret sitenize trafik sağlamanın 6 yolu!

Sosyal ağlar, e-ticaret sitenizin internette, sitelerine daha fazla kullanıcı çekmek amacıyla en sık ziyaret ettiği mecralar arasında yer alıyor. Site analizlerinde çoğunlukla, sosyal ağlardan yapılan yönlendirmelerin, organik arama sonuçlarından daha etkili olduğunu görüyoruz. Siz de ziyaretçi trafiğinizi artırmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için sosyal ağların gücüne başvurabilirsiniz. Günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından biri olan Pinterest ile tanışın!

Pinterest, sosyal medya paylaşımlarına yeni bir bakış açısı kazandıran; video, fotoğraf gibi tüm görsel içeriklerinizi ön plana çıkarabildiğiniz bir web servisi. Peki Pinterest e-ticaret sitenize nasıl trafik sağlayabilir?

Pinterest ile tanıştığımız “pin’lemek” ve “repin’lemek” kavramlarına, aslında Twitter’dan aşinayız. Ancak Twitter’dan farklı olarak Pinterest, kendi oluşturduğunuz veya başka kullanıcıların hoşunuza giden tüm görsellerini, evlerimiz veya ofislerimizdeki mantar panolara benzer bir mantıkta, etkileyici bir görsellikte düzenlemenize izin veriyor. Akıllı telefonlar için Pinterest uygulaması, imajların ve videoların anında yüklenmesine olanak sağlıyor, takipçileriniz pin’lerinize yorum bırakabiliyor. Böylelikle kısa zamanda etkileyici bir görsel arşiv oluşturmak; hem de içeriğinizin kullanıcılar arasında paylaşılmasını sağlamak mümkün oluyor.

IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda bu kez “Ülkemizde de kullanıcı sayısını hızla arttıran Pinterest ile e-ticaret sitenizi nasıl daha popüler hale getirirsiniz?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız…

İlgi çekici görseller kullanın

Pinterest’te görselliğe önem veren bir kullanıcı kitlesi bulunduğuna göre, paylaşımlarınızın da buna uygun olması gerekecek. Yazılarınıza ekleyeceğiniz yüksek kalite, ilgi çekici imaj ve videolar, bu kullanıcı kitlesinin ilgisini uyandıracak; hem de size görsel arama motorlarından trafik sağlayacaktır. Resim, slayt, video, grafik, infografik ve ekran görüntüsü gibi görsel öğeler, yazıda anlatılmak istenen bilgiyi de destekleyici nitelikte olacaktır.

Yaratıcı başlıklar seçin

Sitenizin ziyaretçiler tarafından daha fazla pin’lenmesini istiyorsanız; seçeceğiniz görsele uygun çarpıcı, kısa başlıkların gücünü kullanmayı deneyebilirsiniz. Yalnızca arama motorlarından ziyaretçi çekme amacı taşıyan, anahtar kelimelerle dolu anlamsız veya sıkıcı başlıklar, kullanıcılar için itici olacaktır. Bu nedenle, daha fazla yaratıcı, merak uyandırıcı ve ilgi çekici başlıklar oluşturmaya çalışın.

Yarışmalar düzenleyin

Sosyal ağlarda takipçi sayısını artırmanın popüler bir yolu da, küçük yarışmalar düzenlemektir. Siz de ayıracağınız küçük bir bütçeyle, okurlarınız arasında ödüllü çekilişler gerçekleştirebilir; böylelikle hem mevcut kitlenizin sadakatini sağlamış, hem de potansiyel takipçilerinize sesinizi, en etkili bir şekilde duyurmuş olursunuz.

Popüler öğelere yer verin

İnsanları yorumda bulunmaya teşvik eden güncel, trend konularda paylaşımda bulunmak, Pinterest gibi sosyal ağ siteleriyle bilirkişi olarak tanınmak ve uluslararası bir dil yakalamak isteyenler için harika bir yoldur. Günümüz kullanıcı alışkanlıkları, dünyada neler olup bittiğini geleneksel haber kaynaklarından önce, popüler “Trend Topic” etiketlerini inceleyerek keşfetmek yönünde gelişmektedir .

İçerikte özgünlükten vazgeçmeyin

Her zaman olduğu gibi; özgün olmak, en güçlü silahınızdır. Bu nedenle sitenizde veya sitenizin blog’unda yer alan metin yazılarınızda, daha önce kimsenin değinmediği konulara da değinmeniz, sizi rakiplerinizden farklı kılacak ve bir adım öne öne çıkaracaktır. Pinterest’te de, daha çok kullanının içeriğinizi pin’lemesi ve sizi takibe alması için içerikte özgünlükten geri adım atmamanız önerilir.

Detaylı açıklamalar yapın

Eksik veya özensiz yazılar, okuyucunuzun dikkatini dağıtıp, size olan güvenlerini yitirmelerine neden olabilir. Kullanıcıların güvenini ve sadakatini kazanmak istiyorsanız, ele aldığınız konuyu her yönüyle incelemeniz; konuyla ilgili başkalarının yazdıklarını ve hatta okuyucu yorumlarını da okumanız ve bunlara kendi yorumunuzu katarak, her zaman detaylı bilgiler vermeye çalışmanız önerilir. Pinterest’ten gelen ziyaretçilerinizi, potansiyel müşterilere dönüştürmenin en kolay yollarından biri, onları ciddiye aldığınızı göstermeniz olacaktır.

Pinterest’te ilgi çekici başlıklar, trend konular, oluşturacağınız özgün içerikler ve kullanıcıların dikkatini çekecek yarışmalar sayesinde trafiğinize doping sağlamanız mümkün. Bu trafiği satışa dönüştürmek içinse güçlü bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var. Gelin demo hesabınızı bugünden oluşturun, IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz kullanma şansını yakalayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!