DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Perakendeciler için büyümenin yolu e-ticaret

Perakendeciler için büyümenin yolu e-ticaret

Dijital dünyanın her geçen gün gelişmeye devam etmesi sonucu ortaya çıkan kolaylıklar ve olanaklar ticaret hayatını da etkilemeye devam ediyor. Perakende sektörü de son yıllarda büyük bir dönüşüm içine girmiş durumda. Özellikle mobil kullanıcıların sayısının artması ve mobil pazarlamanın da hızla önem kazanmasıyla pek çok perakende şirketi online mağazasını oluşturup e-ticaret dünyasında yerini aldı.

Geçen yılın satışlarını kapsayan bir araştırmanın ortaya koyduğu veriler gösteriyor ki, perakende sektöründe çevrimiçi satışlar, fiziksel mağaza satışlarının neredeyse on katı kadar daha fazla artış gösterdi. En büyük 500 perakende zincirinin satışları, 2015 yılında 39 milyar dolar arttı. Bu artışın yüzde 50’si sadece çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar tarafından yapılırken, perakende zincirlerinden yapılan alışverişler bu oranın sadece yüzde 28’ini oluşturuyor. Bu rakamlar, perakendeciler için e-ticaretin ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

Peki perakendeciler için elektronik ticaret hangi kapıları açıyor? E-ticarete giden yolda bilinmesi gereken detaylar neler?

Kullanıcılar çevrimiçi alışverişe yöneliyor

Günümüzde artık dünya nüfusunun dörtte üçü internete bağlı durumda. Bu yüksek oran, internet çağında doğmuş ve onunla büyümüş, dolayısıyla da online dünya ile entegre hayata yatkın bir nesli de beraberinde getiriyor. Dijital dünyanın gelişimi ve internette kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyen bu nesil, perakendeciler için yeni pazarlama yöntemlerinin de yolunu açmış oluyor.

E-ticaret, kullanıcılar açısından daha kolay ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunuyor. Online alışverişi tercih eden kullanıcılar fiyat karşılaştırmaları, kampanya takipleri yapabiliyor ve ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgilere zamandan tasarruf ederek kısa sürede ulaşabiliyorlar.

E-ticaretin perakendeciler üzerindeki etkisi

Araştırma sonuçlarına göre, en büyük perakende zincirleri arasında e-ticarete büyük yatırımlar yapan firmalar 2015 yılında yüzde 20 daha fazla büyüme sağladı. En büyük 500 firma arasındaki 39 büyük perakende zincirinden 18’i ise geçen sene fiziksel mağaza satışlarında düşüş yaşadı. Bu firmalar, fiziksel mağaza satışlarında düşüşler yaşamalarına karşın çevrimiçi mağazalar yoluyla yaptıkları satışlarla yine de belli bir oranda büyüme elde edebildiler.

Büyümek isteyen perakendeciler neler yapabilir?

Perakende sektörü, her dönem değişen piyasa şartlarına rağmen uyum sağlamakta zorluk çekmiyor. Çağın gerekliliklerinden olan dijital dünyanın perakende sektöründe yarattığı değişim de perakendecileri bu yönde etkiliyor. Fiziksel mağaza satışlarının internetin yaygınlaşmasıyla da önemli ölçüde düşüş yaşadığı dikkate alındığında perakendeciler için de e-ticaret dünyasına giriş yapmak önem kazanıyor. Müşterilerle doğrudan iletişime geçilebilen kişiye özel kampanyalar, indirimler ya da kuponlar gibi pazarlama araçlarının kullanılabildiği e-ticaret ekosistemine dahil olmak, günümüzde perakendecilerin öncelikli olarak atması gereken adımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

İnternetin hayatın her alanına girdiği günümüz dünyasında ticaret sektörü de gelişmelere uyum sağlamak durumunda. Ancak henüz bir e-ticaret mağazanız yoksa, IdeaSoft e-ticaret paketleriyle kolayca siz de çevrimiçi dünyada yerinizi alabilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabımızı inceleyin, IdeaSoft sayesinde hedef kitlenizle buluşun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: büyümeçevrimiçi alışverişçevrimiçi satışdijital dünyaDijital pazarlamae-ticarete-ticaret paketlerifiyatfiziksel mağazahedef kitlemüşterionline mağazaPazarlamaperakendesatışlar
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!