DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlamada mikro siteler e-ticaret firmalarına ne gibi avantaj sağlar?

Pazarlamada mikro siteler e-ticaret firmalarına ne gibi avantaj sağlar?

E-ticaret şirketleri farklı pazarlama çalışmalarıyla marka bilinirliklerini ve sadakatini artırmaya çalışıyorlar. Dijital pazarlama yöntemleri bu çalışmaların başında yer alsa da içeriğe yönelik olan çalışmalar son dönemlerde marka bilinirliği ve sadakati konusunda firmalara birçok avantaj sunuyor.

İçeriğe yönelik çalışmalar söz konusu olduğunda mikro siteler dikkat çekiyor. Çok sık kullanılmasa da mikro sitelerin içeriksek anlamda markalara katacağı bir çok fayda bulunuyor. Doğru bir şekilde kullanıldığında, mikro siteler üzerinden hem trafik çekmek, hem markayı tanıtmak hem de etkileşim yaratmak oldukça mümkün. Peki, internet üzerinden satış yapan firmalar bu mikro sitelerden ne gibi faydalar sağlayabilirler?

SEO desteği sağlar

Mikro siteniz üzerinde hazırlayacağınız içerikler, SEO konusunda markanıza yardımcı olacaktır. Bu siteler üzerinde, e-ticaret sitenizde yer almayan anahtar kelimelere yönlenerek farklı arama sonuçlarından trafik çekebilirsiniz.

Farklı bir site üzerinden, asıl e-ticaret siteniz üzerine trafik çekmeniz e-ticaret sitenizin sayfa değerini yükseltecektir. Mikro site üzerinde e-ticaret site linklerini koymanız bu açıdan yararlı olacaktır.

Marka bilinirliğini artırır

Google aramalarından tüketicilerin bu sayfaya gelmesi, marka bilinirliğinizi de artırmanız konusunda yararlı olacaktır. Aynı şekilde sosyal mecralar üzerinden bu sitelerin reklamını ve tanıtımını yapmak, tüketicileri e-ticaret siteniz üzerinde bulunmayan içeriklere yönlendireceği için ilgi çekici olabilir ve bu da markanızın kullanıcılar arasında daha çok tanınmasını sağlar.

Kampanyanızın yatırım geri dönüşümünü etkili bir şekilde ölçersiniz

Bazı reklam çalışmalarınızda reklamlarınızın yatırım getirisini ölçümleniz tam anlamıyla mümkün olamamaktadır. Ancak bir mikro site üzerinden yapacağınız ölçümler yüzde yüz sonuçlar verecektir. Bu site üzerine gelen kitlenin, trafiğin, e-ticaret sitenize yönlenen trafiğin ve diğer bilgilerin analizlerinin programlar aracılığıyla ölçümlenmesi mümkün olduğu için yaptığınız yatırımın ne kadar geri dönüşüm sağladığını görebilirsiniz.

Yeni hedef kitlelere ulaşmayı sağlar

Mikro siteler, yeni hedef kitlelere ulaşma konusunda da markalara yardımcı olur. Bu sitelerde belli bir kampanyanın ya da ürünün tanıtımı yapılacağı için, markanızla daha önceden etkileşime girmemiş olan tüketiciler, sosyal mecralarda ya da Google aramalarında bu site ile karşılaşabilirler.

Bu içeriklerin ilgi çekici ve orijinal olması yeni hedef kitleleri daha kolay kendisine çekecektir. Marka odağı, biraz daha geride olacağı için mikro siteler üzerinden ürünlerin ya da kampanyaları gösterimi tüketicilerin ilk etapta daha çok ilgisini çekebilir. Bu da yeni kitlelerin, mikro site üzerinden e-ticaret sitenize gelmesine olanak tanır.

Kullanıcılardan gelen içerikleri kullanmanıza olanak sağlar

E-ticaret siteniz üzerinden, kullanıcıların ürettiği içerikleri her zaman kullanmanız mümkün olmayabilir; fakat mikro site üzerinden kullanıcılardan gelen görselleri ya da videoları yayınlayarak, onlarla etkileşimi artırabilir ve ürünlerinizin tanıtımını kullanıcıların gözünden yaparak, daha doğal bir sunum yapabilirsiniz.

Markaların reklam içerikleri tüketicilere çok cazip gelmese de doğrudan son kullanıcıların paylaştıkları görseller ya da videolar, reklam açısından daha doğal bulunmaktadır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Düşük maliyetlerle kampanya/ürün tanıtımı yapabilirsiniz

Mikro siteler küçük bütçelerle kurulabilir. Büyük reklam bütçeleri ayırmadan, ürün ya da hizmetlerinizi bu mikro siteler üzerinden yayınlayabilirsiniz. Tek sayfalık (one page) internet siteleri mikro siteler için oldukça uygun bir yapıdadır ve tasarımsal olarak da maliyetleri düşürülebilir. Ücretsiz internet alt yapı hizmeti sağlayan servisler kullanılarak bu mikro siteler tasarlanabilir. İçeriklerin SEO’ya uygun bir şekilde hazırlanması ve doğru linklendirme çalışmaları yapılarak, düşük bir bütçe ile ürün tanıtımı yapılmış olur.

İnternet üzerindeki görünümü artırır

Sadece e-ticaret sitenizin olması internet üzerindeki görünürlüğünüzü fazlasıyla artırmayacaktır. Site üzerindeki sayfa sayısının fazla olması bu görüntülenmeyi sağlasa da farklı bir alan adı üzerinden markanızla ilgili tanıtımların yapılması, arama sonuçlarında daha geniş bir alanda yer almanızı sağlar.

Aynı zamanda bu site üzerinde müşterilerinizden gelen içerikleri devamlı olarak yayınlamanız durumunda, mikro sitenizi belli periyotlarda güncelleyeceği için, sitenin devamlı aktif ve güncel olmasını sağlar. Bu da Google aramalarında daha üst sıralarda çıkma olasılığını artıracağı için, yeni kitlelere ulaşma konusunda birçok kapıyı aralar.

Yeni fikirler denemenize yardımcı olur

Düşük maliyetlerle bir mikro site kurabileceğiniz için, yeni fikirleri deneme fırsatını da sağlar. Bazı reklam çalışmalarında ne tür geri dönüşler alabileceğinizi ön göremiyor olabilirsiniz. Bu durumlarda risk almaktan çekiniyorsanız, bu kampanyaları hayata geçirmeyebilirsiniz. Fakat mikro siteler üzerinden düşük bütçelerle bu fikirleri hayata geçirerek, kampanyanın nasıl bir sonuç getireceğinin analizini yapabilirsiniz.

İstediğiniz geri dönüşümleri alamadığınız durumlarda siteyi yayından kaldırabilir ya da içeriklerin görünmesini engelleyerek yeni bir kampanyaya kadar bu siteyi dondurabilirsiniz.

Ürün/hizmet hakkında daha detaylı içerik sunar

İnternet siteniz üzerinde bir ürünle ilgili çok kapsamlı içeriklere yer veremeyebilirsiniz. Hem tüketicilerin dikkatini dağıtmamak hem de sayfanın yapısını karmaşık bir hale getirmemek için daha basit açıklamalara yer veriyor olabilirsiniz. Fakat bir mikro site üzerinden bir ürün ya da hizmeti tanıtacağınız zaman, buraya gelen tüketiciler de doğrudan bu konu hakkında bilgi almak isteyecekleri için, bu konu hakkında istediğiniz kadar detaylı bilgiye yer verebilirsiniz.

Bu ürünü daha önceden kullanan kişilerin yorumlarını, paylaşımlarını ve diğer görsel öğelere de bu sayfalarda yer verebileceğiniz için, sayfayı ziyaret eden kişiler ürün/hizmet hakkında çok daha detaylı bilgi edinecekleri için satın alma kararları olumlu yönde değişebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!