DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama sürecinde iletişimi olumsuz etkileyen kritik ifadeler

Pazarlama sürecinde iletişimi olumsuz etkileyen kritik ifadeler

Etkili satış tekniklerinde, ne söylenmesi gerektiği, nasıl söylenmesi gerektiği, hangi kelimelerin satış üzerinde olumlu etkisi olduğu gibi konular üzerinde sıkça durulurken, satış sırasında söylenmemesi gereken kelimeler ve cümleler göz ardı edilebiliyor. Oysa, satış sırasında kullanılan ve iletişimi bozan bazı sözcük ve ifadeler; müşterilere itici gelebilir ve satış sürecini geri dönüşü olmayacak bir biçimde olumsuz etkileyebilir.

Ticarette, kolay satış yapmayı sağlayan ürün eğitimi ve geliştirilen satış teknikleri, müşterilerle doğru ve kaliteli bir iletişim içinde olabilmeyi amaçlar. Fakat satış sürecinde kullanılan birkaç ‘kritik’ sözcük nedeniyle, satışa dönüşebilecek bir diyalog hedefine ulaşamayabilir.

Peki satışta kullanmaktan kaçınmanız gereken, bu kritik ifade veya sözcükler neler olabilir?

1. Dürüstlükle ilgili ifadeler

“Dürüstlük”, satış için kullanırken son derece hassas olunması gereken kavramlardan biri. Örneğin, “size dürüst olacağım…” şeklinde başlayan bir ifade daha en başından olumsuz bir algı yaratabilir; çünkü bu cümle daha önce dürüst olunmadığına dair bir anlam çağrıştırabilir. Ayrıca, satış temsilcileri her zaman dürüst olamadıklarına göre; dürüstlükle ilgili kullanılan ifadelere, potansiyel müşterilerin kuşkuyla yaklaşmalarını da son derece normal kabul etmek gerekiyor.

Bu anlamda, satış sürecinde, potansiyel müşterilerinizden size güvenmelerini istemek yerine; onların güvenini kazanmaya çalışmanız çok daha etkili bir yöntem olabilir. Bu şekilde değerlendirilebilecek ve kullanılması riskli olan bir diğer ifadenin de “bize güvenin” olduğunu hatırlatalım.

2. “Tartışmasız”, “Şüphesiz” gibi sözcükler

“Tartışmasız” ve “şüphesiz” gibi sözcükler; satış için hem tehlikeli hem de gereksiz sayılabilir. Çünkü bir konunun öyle olduğu “tartışmasız”, “şüphesiz” veya “açık” dahi olsa; bunu sürekli karşınızdakilere vurgulamanız, inandırıcılığını azaltabilir. Ayrıca bu gibi sözcüklerin; bazı potansiyel müşteriler tarafından kaba olarak algılanması gibi bir risk de var. Bu nedenle, satış esnasında potansiyel müşterilerinizle kurmaya çalıştığınız iletişimi bozabilecek, bu ve benzeri sözcükleri kullanmamaya özen göstermeniz son derece önemli.

3. Abartılı ve gereksiz tekrarlanan sözcükler

“Entegre”, “elegan”, “sinerji”, “kullanıcı dostu” gibi, sık sık kullanılan abartılı bazı sözcükler; iletişimi ezbere bir hale getirerek samimiyete gölge düşürebilir. Bu nedenle, özellikle yabancı dillerden gelen bu gibi sözcükleri dikkatle ele almanızı, onları daha etkin ve gerektiği yerde kullanmaya özen göstermenizi öneririz.

4. Orjinal kısaltmalar

Özellikle teknolojiyle doğrudan ilgili sektörler, teknik terimlerin orjinal kısaltmalarını sık sık kullanır. Genellikle satışta kullanılan bu teknik terimlerin; potansiyel müşterilerin gözünde, kendilerine itibar kazandırdığını düşünelebilirler. Fakat bu teknik terimler ve orjinal kısaltmaları; onların açılımını, anlamını bilmeyen ve bunu sormaktan çekinen potansiyel müşterilerle kurmaya çalıştığınız iletişimde aranıza bir duvar örebilir. Bu nedenle; satış başarınıza engel olmaması için, zorunlu olmadıkça bu tür kelimeler kullanmamanızda ve eğer çok gerekli ise mutlaka en başında, uygun bir biçimde, anlamını açıklamanızda yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de satışı gerçekleştirmenize engel olabilecek sözcükleri kullanmaktan kaçınabilir ve başarınızı artırabilirsiniz. Satışlarınızı artırmanın ve başarıya ulaşmanın bir yolu da online dünyanın olanaklarından yararlanmak olabilir. Siz de işletmenizi e-ticarete taşıyarak bu güçlü kaynağı da en etkili şekilde değerlendirebilirsiniz.

Türkiye’nin lider e-ticaret alt yapı sağlayıcısı IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarete hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!