DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir pazarlama planında olması gerekenler

Başarılı bir pazarlama planında olması gerekenler

E-ticarette pazarlama çalışmalarıyla marka bilinirliğini ve sadakatini artırmak mümkün. Tüketicilerin isteklerine yanıt vermek ve ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak için pazarlamaya yönelmek doğru bir adım olacaktır. Doğru bir pazarlama yapmadan, sadece satışa odaklanmak, hedef kitlenize ulaşmanızı zorlaştıracağı gibi, marka bilinirliğinizi artırma konusunda da sıkıntılar yaşamanıza neden olur.

Sosyal medya, e-posta ya da içerik pazarlama e-ticaret firmalarının yararlandığı online pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor; ancak bu çalışmalar yapılmadan önce genel bir pazarlama stratejisi oluşturmakta yarar var. Başarılı bir pazarlama planında yer alan temel elementleri burada sizinle paylaşacağız.

Hedef pazar ve pazar araştırması

Öncelikle hedeflediğiniz pazarı belirlemeniz gerekiyor. Pazarınızı belirlememeniz, tüm pazarlama çalışmalarınızı etkileyeceği için, ilk önceliğiniz hangi pazarı hedeflediğinizi bilmek olacaktır. Pazarınızı belirledikten sonra pazar araştırması yapmaya başlayabilirsiniz.

Pazar araştırması yapmaya başladığınızda, pazarın ihtiyaçlarını, eksikliklerini ve pazardaki rekabet durumunu görmeye başlarsınız. Bu veriler doğrultusunda pazarlama stratejilerinizi geliştirmeye başlayabilirisiniz. Bu araştırmalarda, tüketicilerin ürün satın alma sıklığını ve alışkanlığını da görebileceğiniz gibi pazarın büyüklüğünü ve gelecek vadedip etmediğini de anlamış olursunuz. Tüm bu bilgiler, pazarlama stratejileri için oldukça önemlidir.

Hedef kitlenin belirlenmesi ve analizi

Pazar araştırmasından sonra yapılması gereken en önemli araştırma ise hedef kitle üzerine olacaktır. Hedef kitlenizi iyi tanımak ve onların tüm özelliklerine hakim olmak, pazarlama stratejilerinizi onlara uygun bir şekilde hazırlamanızı sağlar.

Hedef kitlenizdeki kişilerin, yaşları, eğitim durumları, medeni halleri, yaşadıkları bölgeler, ilgi alanları, maddi kazançları ve alışveriş alışanlıkları gibi detayları araştırdığınızda, pazarlama çalışmalarınızı bu özelliklere göre hazırlayabilirsiniz.

Marka konumlandırması

Pazarlama çalışmalarınızı yapmadan önce markanızın konumlandırmasını da yapmanız gerekiyor. Tüketiciler markanızın ismini duyduklarında, sizi nereye koymalılar? Hangi özelliğiniz, tüketicilerin aklına ilk gelmeli?

Kadınlara yönelik güzellik ya da giyim ürünleri satıyorsanız, bunu öne çıkartabilirsiniz. En hızlı şekilde ürün teslimatı yapıyorsanız bunu tüketicilere yansıtabilirsiniz. Araba parçalarıyla ilgili ürünler satıyorsanız, hedef grubunuza bunu sunabilirsiniz. Önemli olan sizin nerede durduğunuz ve tüketicilerin akıllarına nasıl kazınacağınızdır.

Rakip analizi

Bir diğer önemli element ise, rakip analizi yapmaktır. Sektördeki diğer firmaların ne tür pazarlama çalışmaları yaptığını incelemeniz oldukça önemli. Bu firmaların hedef kitlelerinde kimler var ve bu tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları nasıl? Bu tüketicileri sizin de hedef kitlenizin içinde yer alıyor mu?

Bunların yanı sıra, rakiplerinizin fiyat politikalarını da inceleyerek kendi ürünleriniz fiyatlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Onların pazarlama alanında iyi yaptıkları işlerden örnek alarak, eksik olduklarını düşündüğünüz yanları kendi stratejilerinizde geliştirerek sunabilirsiniz.

Doğru kanalların seçilmesi

Pazarlama çalışmalarınızı yapmadan önce, hangi kanalların markanız için daha uygun olduğunu görmeniz gerekiyor. Her kanal size istediğiniz sonuçları getirmeyebilir. Bu nedenle de size en uygun olan kanalı bulmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de pazar ve hedef kitle araştırması yapmanız gerekiyor.

Hedef kitlenizin ve rakiplerinizin en çok yer aldığı mecraları bulduktan sonra, burada yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz. Böylelikle hangi mecralarda daha fazla etkileşim alabileceğinizi ve hangi kanallara daha çok ağırlık vermeniz gerektiği konusunda bir fikriniz olur.

Bütçe

Elinizde pazarlama için ne kadar bütçe bulunuyor? Pazarlamaya ne kadar önem vermeyi düşünüyorsunuz ve elinizdeki sermayenin ne kadarını bu alana yatırmayı planlıyorsunuz?

Pazarlama için bir bütçe ayırmanız bu açıdan çok önemli. Bunun yanı sıra, farklı platformlarda pazarlama çalışmaları yapacaksanız (e-posta, sosyal medya, video, içerik pazarlama vb.) her bir platform için ne kadarlık bir bütçe ayırmayı planlıyorsunuz? Tek tek tüm platformlar için bu bütçeyi dağıtmanız gerekiyor. Belli bir pazarlama bütçenizin olması, bu çalışmaları yapan çalışanlarınızın, kampanyalarını uzun vadede planlamalarını ve elde edecekleri sonuçları üç aşağı beş yukarı görmelerini sağlar.

Ölçümlenecek metriklerin belirlenmesi

Pazarlama çalışmalarıyla hangi amaçlara ulaşmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bunun için de ölçümlenecek metriklere ihtiyacınız var. Pazarlama çalışmalarınızın kaç kişiye ulaştığını mı görmek istiyorsunuz yoksa bu çalışmalar sonrasında sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini ya da ürün satın aldığını mı görmek istiyorsunuz?

Hedeflerinize göre ölçümleyeceğiniz metrikler de değişecektir. Bu nedenle hedeflerinizi belirlerken, bu hedeflerin ölçümlenebilecek olmasına da dikkat etmeniz ve bu metrikleri de pazarlama birimlerinize açıkça belirtmeniz gerekiyor. Amaçlarınız doğrultusunda hazırlanan pazarlama çalışmalarınızın, ölçümlenmesi sayesinde kampanyalarınızın nasıl sonuçlar getirdiğini de görebilirisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!