DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama için Instagram kullananların bilmesi gereken 3 önemli nokta

Pazarlama için Instagram kullananların bilmesi gereken 3 önemli nokta

Fotoğraf ve video paylaşım imkanı sağlayan yeni nesil bir sosyal ağ sitesi olan Instagram henüz 3 yaşında olmasına rağmen en etkili sosyal medya platformlarından biri hali geldi. Özellikle fotoğraf paylaşmayı ve diğer kişilerin paylaşımlarını takip etmek isteyen kullanıcılar için sunduğu özellikler, Instagram’ı kısa sürede oldukça popüler hale gelmesine neden oldu. 150 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Instagram’da her gün 55 milyon fotoğraf paylaşılıyor. Sahip olduğu bu potansiyel Instagram’ı markalar ve özellikle de e-ticaret siteleri için önemli pazarlama mecrası haline getiriyor.

Instagram’ın en önemli özelliklerinden biri de fotoğrafın yanı sıra video paylaşımına olanak sağlaması. Instagram’ın video özelliğinin, Vine’dan daha uzun süre kayıt seçeneği sunması özellikle de bir pazarlama aracı olarak videoları kullanmak isteyen e-ticaret sitelerine önemli bir avantaj sağlıyor. Eğer siz de Instagram’ı e-ticaret siteniz için bir pazarlama aracı olarak kullanıyorsanız, mutlaka bilmeniz gereken bazı analiz sonuçlarını sizin için derledik…

1. Instagramda fotoğraf videodan daha popüler

Video özelliğinin kullanıma sunulduğu ilk gün Instagram’da tam 5 milyon video paylaşılması, kullanıcıların bu platformdaki video paylaşımının en az fotoğraf kadar yoğun olacağını düşündürmüştü. Fakat ilerleyen zamanlarda yapılan analizler bu öngörüyü doğrulamadı. Şu anda Instagram’da paylaşılan videoların fotoğraflara göre oranı sadece yüzde 6.

Ancak sosyal medyada dengeler çok hızlı değişiyor. İlerleyen zamanlarda bu oranın değişmesi de mümkün. Bu nedenle henüz fazla yoğun olmayan bu alanı değerlendirerek e-ticaret sitenize Instagram’dan daha fazla trafik sağlamak için video özelliğini kullanabilirsiniz.

2. #nofilter gerçekten etkili mi?

Instagram’ın sahip olduğu filtreler bu platformu fotoğraf paylaşımı yapılan diğer platformlara göre daha eşsiz hale getiriyor. Myfair, Inkwell, Walden gibi popüler filtrelerle kullanıcılar fotoğraflarını daha etkili hale getirebiliyor.

Instagram’da #nofilter hashtag’i ile yayınlanan filtresiz fotoğraflar da en fazla paylaşılanlar arasında. Ancak yapılan analizler bu hashtag ile yayınlanan fotoğrafların diğerleri kadar etkileşim (yorum veya beğeni) sağlamadığını ortaya çıkarıyor.

3. Paylaşımda pazar günü etkisi

Facebook, Twitter ve e-posta pazarlaması için hafta içi yapılan paylaşımların daha etkili olmasına rağmen Instagram için durum aynı değil. Instagram’ın bir mobile özel bir sosyal ağ oluşu bu platformda farklı günlerde yapılan paylaşımların etkileşim oranın birbirine çok yakın olmasını sağlıyor. Çünkü kullanıcılar mobil cihazlarını her an her yerde kullanıyor. Yapılan analizler tek önemli farkın pazar günleri yaşandığını belirtiyor. Pazar günleri yapılan paylaşımlar diğer günlere göre daha fazla yorum alıyor ya da beğeniliyor.

Kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan ve popülerlik kazanmaya devam eden Instagram, e-ticaret sitenizin pazarlaması için de son derece etkili. Siz de paylaştığımız ipuçlarını göz önünde bulundurarak, müşterilerinize estetik ve etkileyici fotoğraflar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ideasoft olarak müşterilerinizle sosyal medyadan kuracağınız iletişim ve pazarlama konusunda ihtiyacınız olan altyapıyı sizler için hazırlıyoruz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil destekli ve benzersiz IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için, hemen demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!