DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazar araştırması yapmak için kullanabileceğiniz araç ve kaynaklar

Pazar araştırması yapmak için kullanabileceğiniz araç ve kaynaklar

E-ticarete giriş yapmak isteyen ya da sektörde yer alıp pazar hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişiler için pazar araştırması yapmak bir hayli önemlidir. Pazar araştırması yapmak sadece yeni bir iş kurarken değil; iş sürecinde de önemli bir rol oynar. Yeni bir ürünü piyasaya çıkartırken pazarın durumunu incelemek; pazardaki rekabet durumunu incelemek için bu araştırmaları yapmak gerekir.

İnternet üzerinde pazar araştırması yapabileceğiniz farklı ücretli ve ücretsiz araçlar ve kaynaklar bulunuyor. Bu araçlardan yararlanarak kendi pazarınızla ilgili detaylı bilgilere ulaşarak, iş stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için başlıklara tıklayabilirsiniz.

Think with Google

Think with Google, kullanıcı trendlerini incelemenizi ve bu doğrultuda pazarlama stratejinizi geliştirmenizi yardımcı oluyor. Alışveriş trendlerini, Google’da en çok ilgi gören trendleri ve tüketici alışkanlıklarını inceleyebilirsiniz. Bu aracı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Online pazar yerleri

Yararlanabileceğiniz kaynaklardan biri de sanal pazaryerleridir. Bu mecralar üzerinde birçok üretici ya da satıcı firma ürünlerini sergilemektedir. Pazaryerlerini inceleyerek, benzer ürün gamlarının fiyat aralıklarını, tüketicilerin davranışlarını, ürünler hakkındaki yorumları ve rakip analizini yapabilirsiniz.

Social Mention

Social Mention, kullanıcıların oluşturdukları içerikleri, tek bir kaynak üzerinden takip etmenizi sağlıyor. Bu sayede sosyal mecralarda kullanıcıların markanız, ürünleriniz ya da diğer ilgili konular hakkında neler söylediklerini takip edebilirsiniz. Sosyal mecralarda bu takipleri yapmak kullanıcıların markanız hakkında neler düşündüğünü öğrenmenizi sağlar.

Survey Monkey

Belli hedef kitleler üzerinde anketler yapmak istiyorsanız Survey Monkey’den yararlanabilirsiniz. Farklı hedef gruplar üzerinde farklı anketler yaparak kendi pazar araştırmalarınızı yaratabilirsiniz. Temel planı ücretsiz olan bu uygulamanın aylık 29 dolardan başlayan ücretli planları da bulunuyor.

Usability Tools

Usability Tools, e-ticaret sitenizin ya da mobil uygulamanızın kullanılabilirlik testini yapan bir araç. Bu araç sayesinde kullanıcıların hangi alanlarda daha fazla vakit geçirdiklerini, sitenizle nasıl bir etkileşime girdiklerini ve kullanıcıların sitede nasıl bir davranış sergilediklerini görebilirsiniz. Bu veriler ışığında site tasarımınızı değiştirebilir, sitenin öne çıkan alanlarını daha iyi değerlendirebilir, performansının düşük olduğu alanları da geliştirebilirsiniz. Bu uygulama aylık 19 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulmakta.

Facebook İstatistikler

Kullanabileceğiniz ücretsiz araçlardan biri de Facebook’un İstatistikler özelliği. Şirket sayfanızın istatistikler bölümüne girerek, takipçileriniz hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Demografik yapıdan, kullanıcıların aktif oldukları saatlere kadar birçok veriye bu araç üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu araç sizin Facebook üzerindeki faaliyetleriniz konusunda ne kadar etkili olduğunuzu size gösterecektir.

Followerwonk

Twitter üzerindeki analitik bilgilerinizi derinlemesine incelemek için Followerwonk’dan yararlanabilirsiniz. Bu araç takipçilerinizin kimler olduğunu, bu kişilerin demografik yapısını ve ulaşabileceğiniz yeni hedef grupları size önermekte. Bu uygulamada tek bir profili ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Daha kapsamlı çözümler için uygulama aylık 29 dolardan başlayan paketler sunmakta.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!