DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Paylaşım zamanlarının e-ticaret işinizin başarısındaki etkisi

Paylaşım zamanlarının e-ticaret işinizin başarısındaki etkisi

​E-ticaret sitenizin pazarlaması için sosyal ağ siteleri, e-bülten ve blog gibi farklı kanaldan yararlanabilirsiniz. IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda bu platformlarda ne şekilde paylaşımlar yapılacağına dair bir çok ipucunu sizlerle paylaşmıştık. Bu ipuçlarının yanında paylaşımlarınızın etkisini doğrudan etkileyecek çok önemli bir özellik daha var: Zamanlama.

Üzerinde çok emek harcadığınız paylaşımlarınız yeteri kadar katılım sağlayamıyorsa bunun sebeplerinden biri de paylaşımın zamanlaması olabilir. Eğer kullanıcıların aktif olmadıkları bir zamanda paylaşım yaparsanız çabalarınızın karşılığını bulamama riski ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için hedef kitlenizin paylaşım ve katılım oranlarının en yüksek olduğu gün ve saatleri tespit edebilmeniz gerekiyor.

İşte bu konuda yardımcı olabilecek bazı araştırmalardan ortaya çıkan önemli veriler…

Facebook

Önemli bir sosyal ağ sitesi olan Facebook hakkında yapılan araştırmalar aktif olan kullanıcı sayısının hafta sonuna doğru arttığını gösteriyor. Özellikle Perşembe ve Cuma günleri Facebook’taki katılım ortalamanın çok üstüne çıkabiliyor. Bunun sebeplerinden birinin hafta sonu yaklaştıkça çalışmaktan yorulanların Facebook’ta daha fazla vakit geçirmesi olduğu düşünülüyor. Cumartesi katılım ortalamanın altına düşerken Pazar günü tekrar yükseliyor. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerini de paylaşım için en verimsiz günler olarak sıralayabiliriz.

Facebookta paylaşım saati için yapılan araştırmalar genellikle sabah işe başlamadan öğle yemeği vakti ve akşam eve dönüş saatlerini içeriyor.

Twitter

Diğer bir popüler sosyal ağ sitesi olan Twitter’daki katılım oranı da benzer bir şekilde hafta sonları artış gösteriyor. Kullanıcı yoğunluğunun en çok olduğu zaman ise öğle ve akşam 18:00 arası. Araştırmalara göre sabahları işe giderken trafikte birçok tweet atılıyor.

E-posta

Bu konuda hafta içi daha çok olmak üzere neredeyse her gün e-posta gönderebilirsiniz. Fakat gönderinizi yaptığınız saate dikkat etmeniz gerekiyor. İnsanların posta kutularına bakmadıkları saatler akşam 10 ile sabah 6, sabah 10 ile öğlen arası, öğleden sonra 2 ile 3 arası olarak belirlenmiş. En çok e-posta okunan saatler ise işe yeni başlanılan sabah vakitleri olarak görünüyor.

Blog

Yapılan araştırmalar blog paylaşımlarının çoğunlukla sabah saatlerinde okunduğunu gösteriyor. Bir blog en yüksek trafiğe sabah saat 11’e doğru ulaşıyor. Blogların en çok okunduğu gün ise Perşembe. Bu oran hafta sonuna doğru düşme eğilimine giriyor. Akşam ve geceleri ise blog okuyan erkeklerin sayısı kadınların sayısından daha fazla.

Paylaştığımız bu sonuçlarla ilgili önemli bir ayrıntı var. Kullanıcı trafiğinin çok yoğun olduğu saatlerde yapılan paylaşımların sayısı çok arttığından sizin paylaşımınız diğerlerinin yanında “kaybolabilir”. Ya da çok ziyaretçi aldığı halde kullanıcılar diğer paylaşımlara yöneldiklerinden beğenmeden veya yorumlamadan geçebilirler. Daha düşük katılım olan saatleri seçerseniz paylaşımınızı fazla kişi görmez ama buna karşın ziyaretçilerinizin katılım gösterme oranı daha fazla olabilir. E-ticaret sitenizin hedef kitlesini de dikkate alarak genel bir seçim yapmanız önemli.

Yaptığınız bu pazarlama faaliyetlerinin ana amacı e-ticaret sitenize daha çok kullanıcı trafiği çekip alışveriş yapmalarını sağlayabilmek. Eğer kaliteli ve güvenli bir altyapıya sahipseniz işiniz büyük oranda kolaylaşacaktır. Bu konuda IdeaSoft size yardımcı olabilir. Sosyal medya entegrasyonıu ile sanal mağazanızın tanıtımına hemen başlayabilir, otomatik aktif sanal POS desteğimiz sayesinde hemen ödeme kabul etmeye başlayabilirsiniz. Sizlere neler sunabileceğimizi görmek için demo hesabınızı oluşturarak siz de hemen IdeaSoft ailesine katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!