DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Parlak ürünleri fotoğraflarken işinizi kolaylaştıracak teknikler

Parlak ürünleri fotoğraflarken işinizi kolaylaştıracak teknikler

E-ticarette dönüşümlerinizi artırmak için ürünlerinizin açıklamalarının ve fotoğraflarının ürünü en iyi şekilde tanıtması büyük önem taşıyor. Eğer ürünlerinizi kendiniz fotoğraflıyorsanız, bazı ürünlerin fotoğraflarından daha verimli sonuçlar alabilmek için daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Örneğin ışığı yansıtan ürünleri kaliteli bir şekilde görüntülemek için bazı teknikleri bilmenizde yarar var.

Işığı nasıl şekillendireceğinizi ve kontrol edebileceğinizi biliyorsanız, cam, taş ve metal gibi yüksek yansıtıcı ürünleri fotoğraflamak diğer ürün çekimleri kadar kolay olabilir. Ideasoft olarak, arka aydınlatma ve yan aydınlatma gibi tekniklerle, yansıtıcı ya da parlak ürünleri nasıl fotoğraflayabileceğinizi inceledik. İşte bu konuda işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları…

Kamera ayarları

Stüdyo kurulumunda uyguladığınız aydınlatma stiline göre kameranızın dâhili çekim menüsünü kullanarak beyaz dengesini ayarlamanız çok önemli. Kameranızın otomatik odaklama sisteminin odaklanmak için bir nesne tanımlaması gereceğinden cam ürünün dış çeperinden bir nokta belirleyebilirsiniz. Örneğin cam bir fincanın tutma yeri belirgin bir nesne olarak odak noktasını oluşturabilir. Düşük ISO ayarları kullanarak parlamayı mümkün olduğunca düşük tutabilirsiniz.

Stüdyo kurulumu

Özellikle kırılgan bir objeyle çalışacaksanız, arka aydınlatma kurulumu için geniş bir alan gerekebilir. Işık kablolarını bantlarla yere sabitleyerek stüdyo güvenliğini oluşturmayı ihmal etmeyin ve objeyi kamera hizasına yükseltmek için sağlam bir kaide ya da sehpa kullandığınızdan emin olun. Işık kaynağınızı ürünün arka tarafına yerleştirmeniz, ışığın en parlak alanı camdan doğrudan yansıyarak, ürünün doğal dış hatlarını ve kıvrımlarını vurgulamasını sağlayabilirsiniz.

Post-prodüksiyon aşaması

Arka aydınlatma büyük ölçüde post-prodüksiyon işini kolaylaştıracaktır. Cam ürün üzerinde var olan herhangi bir kusuru kapatmak için en ideali arka aydınlatma kullanılması. Herhangi bir nokta veya leke görüyorsanız, onları temizleyin. Bundan sonra beyaz arka planı temizleyin. Bu basit, hızlı rötuşlar fotoğrafların çok daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır.

Yan aydınlatma

Cam ürünleri çekmek kolay çünkü camı yüksek pozlayarak kusurları kapatabilirsiniz ancak güneş gözlüğü ya da saat gibi ürünleri fotoğraflarken kaybetmemeniz gereken pek çok ayrıntı işin içine girer. Bu tip ürünleri fotoğraflarken arka ışık kullanamazsınız bu sebeple stüdyonuzu hazırlarken ürüne belirli bir açıyla yerleştirilmiş yan aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Yansıtıcı şemsiyelerle ışığı yumuşatarak yansıtmanız, detayların öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Işık kaynağına göre kameranızın beyaz dengesini yapmayı unutmayın.

E-ticaret sitenize koyduğunuz ürün fotoğraflarının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Özellikle parlak ve yansıtıcı ürünlerin doğru fotoğraflanması tüketicilerin alış veriş kararlarını doğrudan etkileyecek kadar önemli. Ürünleri düzgün yansıtmayan görseller tüketicilerde siteye duyulan güven duygusunun zedelenmesine sebep olabiliyor. Unutmayın ki e-ticaretteki vitrininiz olan görsellere verdiğiniz önem satışlarınızı doğrudan etkileyecek nitelikte. Ayrıca bütün bunların yanı sıra sağlam bir e-ticaret altyapısına da ihtiyacınız var. Bu konuda IdeaSoft size en profesyonel desteği sağlayabilir. Siz de hemen demo hesabınızı oluşturarak e-ticaretinize sağlam bir adım atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret sitesie-ticaret stratejileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!