DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ortalama sepet tutarınızı nasıl yükseltirsiniz?

Ortalama sepet tutarınızı nasıl yükseltirsiniz?

E-ticaret sitenizi ziyaret eden tüketicilerin ortalama sepet tutarlarını yükselttiğinizde, doğal olarak satışlarınızı ve karlılığınızı da artırmış olursunuz.

Tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmaları için de e-ticaret sitenizde bazı satış taktiklerinden yararlanarak, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemeniz gerekiyor. Bu rehberimizde de ortalama sepet tutarınızı artırmak için neler yapabileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Devamlı alışveriş yapan tüketicilere yönelin

Yeni hedef kitlelere ulaşmak önemli olsa da, size asıl parayı kazandıracak olan müşterileriniz, sizden devamlı alışveriş yapanlardır. Bu nedenle pazarlama çalışmalarınızda devamlı müşterilerinize yönelik kampanyalar hazırlamalısınız.

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri e-posta pazarlamadan yararlanmaktır. Diğer mecralar üzerinden onlara ulaşmanız zor olsa da bu kullancıları belirlediğinizde bunlara özel e-posta çalışmaları yapabilirsiniz.

Devamlı alışveriş yapan müşterilerinize özel olarak bazı fırsat ve kampanyalar düzenleyerek onların tekrar alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Onlara özel olarak sunulan kupon kodları ya da landing page’ler hazırlayarak onları sitenize çekebilirsiniz.

Ücretsiz kargo imkanı sunun

Tüketicilerin internetteki alışverişlerini yarıda bırakmalarının en büyük sebebi, ödeme sayfasına gelindiğinde karşılarına çıkan kargo ücretleridir. Tüketiciler nakiliye için para ödemek istemezler. Bunun için de kargo maliyetlerini sizin karşılamanız geri dönüşüm oranlarını artıracaktır.

Site üzerindeki her sayfada ücretsiz kargo özelliği sunmanız ve bunu açık bir şekilde göstermeniz, tüketicilerin satın alma kararlarına olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Zaman limitli kampanyalar

Zaman limitli kampanyalar da ortalama sepet tutarınızı artırmak için kullanabileceğiniz taktiklerden biridir. Zaman limitli fırsatlar sunduğunuzda, tüketicilerde kampanyayı kaçırma korkusu uyandıracaktır. Tüketicilerin duygularına hitap eden bu tür çalışmalar ve özellikle bir fırsatı kaçırma korkusu üzerine oynamak, onların satın alma kararlarına doğrudan etki eder.

Birkaç ürünü beraber satmak

İngizilicede “bundle” olarak bilinen bu satış taktiğinden yararlanarak ortalama sepet tutarınızı artırabilirsiniz. Birkaç ürünü beraber sunabilir ve bu ürünlerin beraber alınması durumunda belli bir oradan indirim sunmanız, kullanıcılara cazip gelecektir.

Birbiriyle ilgili ürünleri beraber sunmak ve bunları bir kampanya dahilinde satışa sunmak, satış oranlarını artıracağı gibi sizin de ortalama sepet tutarınızı artıracaktır. Örnek olarak, cep telefonu satıyorsanız, cep telefonu aksesuarlarıyla beraber bir paket hazırlayıp, bu şekilde satışa sunabilirsiniz. Kullanıcılar tek tek bu ürünleri satın alıp daha fazla para harcamaktansa, belli bir oranda indirimle satın almayı tercih ederler.

Belli limit üzerindeki harcamalarda indirim sağlayın

Örnek olarak e-ticaret siteniz üzerinde yapılan her 100 TL’lik alışveriş ve üstüne %20’lik bir indirim ya da kupon sunmak da tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmasını sağlar.

Bunun yanı sıra 100 TL’nin altında alışveriş yapan bir tüketici de bu indirimden yararlanmak için sepetini 100 TL’ye tamamlamak için başka ürünleri de satın almayı düşünecektir. Bu da doğal olarak sizin ortalama sepet tutarınızın artmasını sağlar.

Kişiselleştirme

Sitenizi ziyaret edenlerin tarayıcılarına çerezler bırakarak ya da onların site üzerindeki faaliyetlerini ve geçmiş alışverişlerini inceleyerek kişiselleştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

E-ticarette kişiselleştirme yaptığınızda, kullanıcılara daha özel ürünler sunduğunuz için, onların daha fazla ilgisini çekmeyi başarırsınız. Onlara özel seçenekler sunduğunuzda, onların satın alma kararlarını da daha rahat bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Kullanıcı yorumları

Tüketicilerin ürünler hakkında bıraktıkları yorumlar da, sitenizi ziyaret edenlerin satın alma kararlarını etkileyecek faktörlerden biridir. Bu ürünü daha önce kullanan kişilerin düşüncelerini okumak ve bu ürüne verdikleri puanları görmek tüketicilerin ürüne olan yaklaşımını değiştirebilir.

Bu nedenle de site üzerinde, kullancı yorumlarına ve ürün puanlarına yer vermeniz, ortalama sepet tutarınızın artmasında size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!