DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Organik etkileşim artırmak için sosyal medyada yapılabilecek hamleler

Organik etkileşim artırmak için sosyal medyada yapılabilecek hamleler

E-ticaret işinizin tanıtımını ve iletişimini yürüttüğünüz sosyal medya hesapları; müşteri sadakati, kullanıcı memnuniyeti ve olumlu bir marka imajı yaratmada büyük rol oynuyor. Elektronik mağazanızdaki ürünlerin tanıtımını, firmanızın sunduğu güncel alışveriş fırsatlarını ya da sektörünüzle ilgili son gelişmeleri sosyal medya kanalı yoluyla paylaşmanız, satışlarınızı artırmanızı kolaylaştırıyor.

Peki e-ticaret mağazanızın etkileşim oranlarını artırmak için sosyal medyadan nasıl destek alınabilir? İşte sosyal medyadaki varlığınızı en verimli biçimde sürdürerek organik etkileşim sağlamanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu…

Erişimi genişletin

Paylaşımlarınızın hedeflenen etkileşim oranını yakalamasında ulaştığı erişim oranlarının rolü büyük. Ancak kullanıcıların paylaşımınızı beğenmesini, yorum yapmasını, arkadaşlarını etiketlemesini ve hatta sizin paylaşımınızı kendi takipçileriyle paylaşmasını sağlayarak etkileşimi artırmak için bazı adımlar atmak gerekiyor. Örneğin, paylaşımınızda e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürün ve hizmetlere dair sorular yöneltebilir, yarışma düzenleyebilir veya etkileşimi artırmak adına farklı çözümler uygulayabilirsiniz. Bu açıdan başarılı olan her gönderinizin çok daha fazla kitleye ulaşabileceğini unutmamanızda fayda var.

Düzenli paylaşımlar yapın

Kullanıcılarınızın online mağazanızda geçirdiği saatler ve günler kadar sosyal ağlara ayırdıkları zaman da değişiklik gösterebiliyor. Bu farkı göz önünde bulundurarak hedef kitlenizin sosyal medyayı aktif olarak kullandığı saatlerde paylaşım yapabilir ve etkileşimi artırmak için adım atabilirsiniz. Buna göre, belli bir plan oluşturmanız, gün ve saatlere göre gönderilerinizi planlamanız önemli. Böylece potansiyel kullanıcılara da kolayca ulaşabilir ve iletişim çalışmalarınızı aksatmadan yürütebilirsiniz.

Görselliğe önem verin

Paylaşımınızın diğer paylaşımlar ve rakipler arasında dikkati çekebilmesi açısından farklılaşabilmesi gerekiyor. Fotoğraf, video gibi görsel ögeler de dikkatleri üzerine çekebilmede oldukça başarılı oluyor. Araştırmalara göre sosyal medyada görsel ögelerin yer almadığı içeriklerin aldığı etkileşim oranları diğerlerine kıyasla düşük olabiliyor. Dolayısıyla hem kaliteli ve ilgi çekici görseller kullanarak, hem de video paylaşımları yaparak etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Bu da organik etkileşim almanızda etkili olabilir.

Gündemi es geçmeyin

Her an üretilen yüzlerce içerik arasından sıyrılabilmek için gündemin gerisinde kalmamak bazen fark yaratmanızı sağlayabiliyor. Hedef kitlenizin yoğun olarak ilgisini çeken gündem konuları ile ilgili e-ticaret işinizden bağımsız olmayan içerikler hazırlayabilirsiniz. Paylaşımınızda hem gündemi yakalamayı, hem de ürünve hzimetlerinize dair tanıtım yapmayı başarabildiğiniz durumlarda etkileşiminizin kolaylıkla artacağına şahit olabilirsiniz.

Canlı yayın yapın

Birçok uygulama ve sosyal medya platformu anlık olarak canlı yayın yapmaya imkan verebiliyor. Siz de e-ticaret mağazanızla ilgili gelişmeler yaşandığında bunu canlı yayın yaparak duyurabilir, markanızı bu yayın sayesinde daha çok kitleyle tanıştırabilirsiniz. Kullanıcıların yenilikçi ve modern bir markaya karşı kayıtsız kalamayacağını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde organik etkileşiminizi de artırabilirsiniz.

E-ticaret mağazalarının hedefledikleri başarı oranlarını yakalamaları açısından organik etkileşimi artırabilmeleri büyük önem taşıyor. Sosyal medya ağları ise e-ticaret sitelerinin organik etkileşim alabilmelerini kolaylaştırabiliyor. Ancak kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayabilecek donanıma sahip bir e-ticaret mağazasına sahip olmak, organik etkileşimi artırabilmek açısından bakılması gereken ilk nokta. Eğer siz de kullanıcılarınızı memnun edebilecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve e-ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: canlı yayın yapmake-ticarete-ticaret mağazasıerişim oranıerişimi artırmaketkileşim oranlarıgörsellikgündemhedef kitleonline kullanıcıOrganik etkileşimsosyal medya ağlarısosyal medya paylaşımlarısosyal medya platformlarıtanıtım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!