DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online topluluğunuzu nasıl daha aktif hale getirebilirsiniz?

Online topluluğunuzu nasıl daha aktif hale getirebilirsiniz?

Topluluk yönetimi, tüketicilerin online platformlarda marka ile etkileşime geçtiği alanları, aktif olarak takip etmek ve yönetmek olarak tanımlanabilir. İnternette gerçekleştirilen paylaşımların ömrünün sonsuz oluşu, firmaları dijital mecralarda kendileri hakkında yapılan yorumları ve eleştirileri dikkate almaya yönlendiriyor. Marka bilinirliği oluşturmak için bu yönetim, firmalar için artık neredeyse bir zorunluluk.

Aktif bir online topluluğu, yönetmek aslında hiç kolay değil. Dijital mecralarda canlı, bol etkileşim kuran bir topluluk oluşturmak, kısa sürede ve kolay gerçekleşmiyor. E-ticaret şirketlerinin online topluluk yönetimiyle ilgili en çok zorlandıkları konuların başında; bir projenin içerisinde aylar ve yıllarca bir topluluğun güçlü olmayı sürdürebilmesi geliyor. Bu anlamda; özellikle bu konuda aktif olan diğer marka ve sitelerin bol bol okunup değerlendirilmesi, başlangıç aşamasında çok yararlı olabilir.

IdeaSoft olarak sizlere, online topluluğunuzu daha aktif hale getirebilecek önemli ipuçları sunuyoruz…

Soru sormak

Bir konu hakkında soru sormak kullanıcıların fikirlerini ortaya koyması ve e-ticaret sitenizden bahsetmesi için iyi bir yol olabilir. Fakat bu yol, sorduğunuz soruların ancak topluluğunuzla ilgili olması halinde işe yarayabilir. Bu nedenle, topluluğunuzun ne tepki verdiğini anlamak ve daha sonrasını bu çerçevede planlamak için zaman ayırmanız gerekiyor. Ayrıca, “katılıyor musunuz?” gibi soru kalıpları kullanabilir ve onların sizi takip edip etmediklerini verdikleri cevaplardan anlayabilirsiniz.

İletişim kurmak

İletişim kurmak, sorulara cevap vermek ya da eleştirileri yanıtlamak; üyelerde, birilerinin onları dinlediği ve düşüncelerine önem verdiği algısı yaratır. Bu nedenle, takipçilerinizin yorum yapmalarını ve online topluluğunuzda yer alan diğer kullanıcılarla sık sık etkileşim kurmalarını sağlamanız faydalı olabilir.

Önderlik etmek

Takipçilerinizin birbirleriyle etkileşim kurması için onları teşvik etmenizde büyük yarar var. Her kullanıcıya, onların sizin için önemli olduğunu hissettirerek, büyük bir topluluğun parçası olduğunu fark etmelerini sağlayabilirsiniz. Bunu hissettirirken, topluluğunuza uygun bir tavır takınmanızda yarar var. Aksi halde marka imajınızı sarsabilirsiniz.

Katılımları kolaylaştırmak

E-posta, posterler, bültenler gibi araçlarla online topluluğunuza daha fazla kişi kazandırmanız faydalı olabilir. Ayrıca, topluluğunuzu normal iletişiminizin sürekli bir parçası haline getirmeniz de çok önemli.

Teşvik edici içerikler paylaşmak

Online topluluğunuza fayda sağlayacak içerikler paylaşmanız, bu topluluğu aktifleştirmek için önem taşıyor. Bu anlamda içeriklerinizi yayınlama konusunda; hedefler koymayı veya haftada bir kere, en az 2 yeni içerik yüklemek gibi içerik yayınlama takvimi oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Eğitim için özel bir alan oluşturmak

Web sitenizde ya da blog’unuzda eğitim ve düşünceler için ayırdığınız bir alanı; online topluluğunuzun bağlantı, iletişim ve işbirliği yeteneğini en üst düzeye çıkaran geniş bir yol olarak kullanabilirsiniz. Bu alanda hikayeler, örnekler, bağlantılar ve herkese yardımcı olabilecek fikirler bulunabilir.

Fotoğraf çekmeye teşvik etmek

Topluluk üyelerini, sosyal ağlarda e-ticaret sitenizden aldıkları ürünlerin yer aldığı fotoğraflar paylaşmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca, dijital platformlarda aktif olan takipçilerinizi izleyerek onlara ödüller verebilirsiniz.

Online topluluğunuzu daha aktif hale getirebilecek öneriler, şüphesiz ki bu kadarla sınırlı değil. Fakat başlangıç olarak, sizlere önerdiğimiz bu önerileri uygulayıp sonuçlarını değerlendirmeniz faydalı olabilir. IdeaSoft, yalnız bu konuyla ilgili değil; dijital pazarlamayla ilgili tüm sorunlarınıza size özel çözümler sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!