DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online perakende satış ve mağaza yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler

Online perakende satış ve mağaza yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler

E-ticaret sektöründe yaşanan yoğun rekabet nedeniyle, diğer e-ticaret siteleri arasından sıyrılarak öne çıkabilmek zor olabiliyor. Bu rekabet ortamında ayakta kalabilmek için, e-ticaret girişimcilerinin öncelikle online perakende satış ve mağaza yönetimi konusunda bilgili olması gerekiyor.

Dijital dünyanın sürekli büyüyerek gelişmesi, online satış yapmak isteyen girişimcileri bu mecraya yatırım yapmaya yönlendiriyor. Bu anlamda, e-ticarete adım atmaya karar veren girişimcilerin; online perakende satış ve mağaza yönetimi konusunda başarılı olabilmek için neler yapabileceklerini, önceden düşünmüş ve planlamamış olmalarında büyük yarar var.

IdeaSoft olarak, online perakende satış ve mağaza yönetimiyle ilgili işinize yarayacak önemli ipuçlarını sizler için bir araya getirdik…

Rekabetçi bir değer oluşturma

Ürünlerinizi, hiç kâr edemediğiniz düşük bir fiyata satmak istemiyorsanız; fiyatlandırma konusunda özenli bir çalışma çalışma yapmanız gerekiyor. Çünkü insanlar, genelde ürünü düşük fiyata almanın peşinde olsalar da; kaliteli ürünler için daha fazla ödeme yapmaya istekli de olabilirler. Bu nedenle bulunduğunuz sektördeki ürün veya hizmetlerin fiyatları sürekli dalgalanıyorsa, fiyatlar konusunda esnek olmanızda yarar var.

Bu anlamda, pazarlamayı ve satışı düşünmeden önce rekabet konusunda ayrıntılı bir araştırma yapmanız son derece önemli. Ardından da, ürünlerinizin değerini ölçmenizi ve onların fiyatlarının rakiplerinizinkiyle karşılaştırarak rekabetçi bir fiyat belirlemeniz faydalı olabilir.

Benzersiz bir satış vaadi sunma

Özellikle e-ticarette orijinal bir ürün veya hizmet sunarak iş alanı yaratmanın her geçen gün zorlaşması nedeniyle, online perakende satış ve mağaza yönetimi konusunda ilk yapmanız gerekenlerden birinin; sizi rakiplerinizden ayıracak satış vaadini belirlemek olması gerekiyor. Çünkü sunduğunuz vaade odaklanmanız en temel anlamda, güçlü pazarlama stratejileri aracılığıyla işinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Örneğin, bir ev tekstili markası iseniz farkınızı ortaya koyan satış vaadiniz; orijinal koleksiyon tarzınız ya da ürününüzün uygun fiyatı olabilir.

Marka kişiliği oluşturma

Online perakende satış ve mağaza yönetimi konusundaki bir diğer önemli faktör de marka kişiliği. Bu anlamda, e-ticaret sitenizin bir marka kişiliğine sahip olması sizin daha fazla başarılı olmanızı sağlayabilir. Çünkü müşterilerinizi iyi tanımanız tek başına yeterli değil; marka kişiliğinizi bir bütün olarak e-ticaret sitenizde verdiğiniz hizmetlere de yansıtmanız gerekir.

Bu nedenle, müşterilerinizin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda; komik, genç vb. gibi, müşterileriniz tarafından markanızın nasıl algılanmasını istediğinizi iyi düşünerek bir kişilik oluşturmanızda yarar var.

Sağlam bir tedarik zinciri kurma

Online perakende satış ve mağaza yönetiminde sipariş yönetimi, müşteriler üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Bu anlamda; gecikmiş, hasarlı, yanlış veya eksik ürünler müşterilerinizin caymalarına neden olabileceği için, sipariş sürecinizi iyi yönetmeniz son derece önemli.

Bunun için; başından beri doğru, güvenilir ve devamlı bir tedarik zinciri oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca, talep zincirinizi yönetme konusunda güvenilir bir hizmet sunma, marka itibarınızı da artırabileceği için; ürününüzü ister kendi stoklarınızdan isterse taşeronlar aracılığıyla temin edin, kurduğunuz tedarik sisteminin çok sağlam olmasında yarar var.

Kargo maliyetlerini hesaplama

Doğru bir online perakende satış ve mağaza yönetimiyle müşteri memnuniyeti sağlamak için, ürünlerinizin satış fiyatına kargo masraflarınızı da dahil edebilirsiniz. Bu konuda; e-ticaret şirketinizin para kaybetmemesi adına, kargo için uygun maliyetleri hesaplamanızda yarar var.

Müşterilerinize en iyi hizmeti sunmak için, kimi zaman kargo konusunda tavizler vermeniz gerekebilir. Bu anlamda, daha fazla müşteri çekmek ve onların bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için; onlara birden fazla nakliye seçeneği sunabilirsiniz. Çünkü bu sayede müşterilerinizi, ürünleri satın alma konusunda daha istekli hale getirebilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de doğru bir online perakende ve satış yönetimi ile kârlılığınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!