Online pazar yerlerinde satış yapmanın dezavantajları nelerdir?

İnternet üzerinde satış yapmanın yollarından biri de online pazar yerleridir. Bu mecralar üzerinde birçok kişi ve firma kendi mağazalarını açarak, online satışlar yapabilir. Pazar yerlerinin kendi kural ve uygulamaları bulunur ve burada mağaza açan firmaların bu kural ve uygulamalara uyması gerekir.

Online pazar yerlerinin birçok avantajı olsa da bazı dezavantajları da bulunur. Özellikle internet üzerinden ciddi şekilde satış yapmak ve kendi markasını yaratmak isteyenler için bu dezavantajların etkisi büyüktür. Bugünkü rehberimizde de online pazar yerlerinin, kendi markasını yaratmak isteyenler için oluşturduğu sorunları ele alacağız.

Mağaza açma bedelleri

Online pazar yerleri, burada yapılan satışlar üzerindeki komisyonlardan, reklam gelirlerinden ve mağaza açma bedellerinden gelirlerini elde eder. Bu sebeple de her online pazar yerinin kendine has mağaza açma bedelleri bulunur. Kendi mağazanızı açtığınızda aylık olarak bu mecralara belli bir mağaza bedeli ödemeniz gerekir.

Rekabette öne çıkma sorunları

Pazar yerlerinde birçok firma yer aldığı için büyük ölçüde rekabet ortamı oluşur. Bu rekabette öne geçmek çoğu zaman zorlaşacaktır. Pazar yerlerinin kendilerine ait bir hedef kitlesi olsa da, bu hedef kitlenin tümüne ulaşmak zordur. Bu da markanızı ve ürünlerinizi tanıtmanızı zorlaştırır.

Pazar yerine özel reklam modelleri

Pazar yerleri kendi içlerinde bir reklam ağına sahiptir. Reklam ücretleri ve reklam modelleri de herbir pazar yerine göre değişiklik gösterebilir. Buradaki firmaların rekabetten sıyrılmak ve ürünlerini ön plana çıkartmak için bu reklam modellerinden yararlanmaları gerekir. Bu da reklam maliyetlerini artıracak bir faktördür.

Sadece pazar yerinin hedef kitlesine ulaşabilirsiniz

Kendi e-ticaret siteniz yoksa ve sadece belli bir pazar yerinde yer alıyorsanız, bu pazar yerinin hedef kitlesi haricinde bir kitleye ulaşmanız bir hayli zorlaşır. Bu da markanızın bilinirliğinin artmasının önüne geçecektir. Pazar yerinin de genel bir hedef kitlesi olduğu için, doğrudan sizinle ilgili olan hedef kitlenin oranı düşük olabilir. Bu da satışlarınızı artırmanızın önüne geçebilecek bir problemdir. Farklı hedef kitlelere ulaşarak hem satışlarınızı hem marka bilinirliğinizi artırmak için pazar yerlerinin dışını da hedefleyebilmeniz gerekir. Bunun için de kendi e-ticaret sitenizin olması daha etkilidir.

Sadık müşteri kitleleri yaratma da zorlanabilirsiniz

Pazar yerlerinden alışveriş yapan kullanıcılar genellikle fiyat, kalite ve güven odaklı mağazaları tercih ederler; ancak bir marka yaratmak bu mecralarda zor olduğu için sadık müşteri kitleleri edinmek bir hayli zorlaşır. Çünkü tüketiciler burada bir mağaza aramaktansa doğrudan ürün aramayı daha çok tercih eder bu sebeple de arama sonuçlarında çıkan firmalar arasından bir seçim yapar. Sadık müşteri kitleleri oluşturmamak da uzun vadede firmanızın başarısını olumsuz şekilde etkiler.

Kampanya ve fiyat stratejilerinde kısıtlamalar yaşayabilirsiniz

Kendi kampanya ve fiyat stratejilerinizi belirlerken, pazar yerlerinin kurallarına uymanız gerekir. Bu da bazı kısıtlamalar yaşamanıza neden olabilir. Bu da fiyat stratejiniz ve kampanya yönetimi konusunda bir takım sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Belli bir standart üzerinde hareket etmek, markanızı dilediğiniz gibi yönetmenizi zorlaştırır.

Müşteri ilişkileri yönetiminde kısıtlamalar yaşayabilirsiniz

Doğrudan müşteri ilişkileri kurmanız, pazar yerlerinde zor olabilir. Tüketiciler herhangi bir sorunla karşılaştıklarında öncelikle pazar yeri ile iletişime geçmeyi tercih edecektir. Sonrasında bu müşteriler size yönlendirilebilir. Bu da müşterilerle olan iletişim sürecinin uzamasına doğal olarak da çözüm sürecinin uzamasına neden olacaktır. Buna ek olarak müşteri veri tabanınızı oluşturmakta da zorlanabileceğiniz için, CRM konusunda kendinizi geliştirmeniz ve müşteri ilişkileri yönetimi için stratejiler oluşturmada zorlanabilirsiniz.

İnternet üzerinden kendi markanızla satışlar yapmak ve kendinize ait bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız İdeasoft e-ticaret paketlerinden yararlanarak 1 günde kendi online mağazanızı açabilirsiniz. 15 günlük demo talebi oluşturarak, hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz./p>

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)