DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online pazar tek seçenek değil: Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun

Online pazar tek seçenek değil: Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun

Satış yapmanın en kolay yollarından biri de var olan bir online pazar ekosistemine dahil olmak olabilir. Bu yöntem ile çok fazla çaba sarf etmeye gerek kalmadan online pazarda sanal bir dükkan oluşturmak mümkün. Popüler ve belli bir müşteri kitlesine sahip olan online pazarlar, iyi bir başlangıç için oldukça yardımcı olabiliyor. Ancak kimse sonsuza kadar bu pazarla sınırlı kalmak zorunda değil.

Zamanla, gelecek planlarına online pazarın yanı sıra bir e-ticaret sitesi oluşturarak satış yapma fikrini dahil etmek birçok fırsatı da beraberinde getirebiliyor. Tüketicilerin alışverişi doğrudan satıcının kendisinden yapmalarını sağlayan e-ticaret girişimi ile şirketler, marka olma yolunda sağlam adımlar atma şansı bulabiliyor. Peki pazarın yanında bir de e-ticaret sitesine sahip olmak satıcılar için başka ne gibi avantajlar sunuyor?

Kar oranını artırabilirsiniz

Birçok online pazar sistemi, satıştan kazandıkları gelirin belli bir kısmını pazara ödemeleri karşılığında dükkan sahiplerini bünyesinde bulunduruyor. Bir anlamda alan kirası olarak da nitelendirilebilecek bu ücret, tek bir ürünün satışından alınabildiği gibi anlaşmaya bağlı olarak aylık da ödenebiliyor.

Kendi e-ticaret sitesine sahip olan bir satıcı ise bu tür ücretler ödemediği için karın tamamını elde edebiliyor. Dolayısıyla ürünlerde dilediği gibi farklı fiyat politikaları da uygulayabiliyor. Hal böyle olunca kaynaklar daha verimli kullanılabiliyor.

Markanızı pazarlayabilirsiniz

Online pazarda satış yaparken çoğu müşteri satıcıyla ilgili çok fazla bilgiye sahip olamıyor. Bu yüzden alışveriş yaptıkları yer sorulduğunda, adres olarak pazarın adını veriyorlar. Bu durumda müşteri, aslında satıcının değil pazarın müşterisi oluyor.

Pazarın yanında e-ticaret sitesine sahip olmak, satıcının kendi ismini pazarda da duyurabilmesine ön ayak oluyor. E-ticaret sitesi; satış prensipleriyle, yöntemleriyle ve ismi ile zihinlerde tek bir ismi çağrıştırmaya oldukça büyük katkıda bulunuyor. Çünkü e-ticaret sitesi, kendi marka imajını yaratabiliyor ve bunun çeşitli kanallarda pazarlanmasına imkan sağlayarak müşteriler ile marka arasında daha doğrudan ve güvenilir bir bağ kurabiliyor.

Müşteri sadakati yaratabilirsiniz

Online pazarda yer almak, binlerce hatta milyonlarca müşteriye ulaşabilme şansı verebiliyor. Ancak pazarda bir o kadar da satıcı olduğu göz önüne alındığında müşterilerin her alışverişte aynı satıcıyı tercih etme olasılığı da düşük olabiliyor.

E-ticaret sitesi ile yaratılan marka algısı ise online pazarda da bir satıcının diğer satıcılara tercih edilme şansını artırıyor. Bu da satıcının belli bir müşteri kitlesine sahip olmasının yolunu açıyor. Markadan memnun kalan müşteriler, marka ile daha kolay sadakat bağı kurabiliyor ve gerek e-ticaret sitesinden gerekse online pazardan aynı markanın ürünlerini satın alma eğilimi gösteriyor.

Müşterilerin zihninde tek bir marka algısı yaratabilmede e-ticaret sitesine sahip olmak büyük önem taşıyor. Online pazarın yanı sıra e-ticaret sitesine sahip olan satıcılar kaynaklarını daha verimli kullanabiliyor. IdeaSoft; müşteri beklentilerini karşılayan, modern altyapılı bir sanal mağaza oluşturmanız için ihtiyacınız olan her şeyi hizmetinize sunuyor. Siz de hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin; zaman kaybetmeden kendi e-ticaret sitenizi yaratmak için ilk adımı atın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!