DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağazanızın müşterilerini ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Online mağazanızın müşterilerini ne kadar iyi tanıyorsunuz?

​Yılbaşını geride bıraktık ve önümüzde e-ticaret için önemli diğer bir tarih olan sevgililer günü bulunuyor. Aynı yılbaşında olduğu gibi sevgililer günü de sanal mağazaların hareketlendiği ve müşterilerin siparişlerinin arttığı dönemlerden biri. Pek çok e-ticaret sitesi için bu çok büyük bir satış fırsatı anlamına geliyor.

Sizin sitenizin de bu fırsattan en iyi şekilde yararlanabilmesi için önemli bazı detayları bilmenizde büyük fayda var. Bu detaylardan en önemlisi de müşterilerinizin profili. Farklı kullanıcı tipleri, birbirinden ayrı satın alma alışkanlıkları gösterebiliyor. Bu yüzden farklı müşteri profillerini tanımak, e-ticaret işinizin daha karlı hale gelmesi için nasıl bir yaklaşım sergilemeniz gerektiğini göstermesi açısından son derece önemli.

IdeaSoft’un E-ticaret Bilgi Bankası’nın bu yazısında farklı müşteri türlerinin en yaygın 4 örneğini inceleyeceğiz…

1- Milenyum nesli

Bu grup ortalama 26 yaşında. Yüzde 30’luk kısmı mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapıyor. Yüzde 60’lık kısmı ilgilendikleri ürünün detaylarını mobil cihazlar üzerinden araştırıyor. Yaklaşık yüzde 80’lik bölümü ise mobil cihazlarından alım yapmak için istekli olduklarını dile getiriyor.

2- Promosyon tutkunları

Bu grup ortalama olarak 40’lı yaşlarında bayanlardan oluşuyor. Hediye çekleri ile alışveriş yapan kesimin, günümüzün mobil çeklerine yansıması olarak görebiliriz. Genellikle mağaza alışverişini tercih etseler de mobil hediye çeklerine bayılıyorlar. Yüzde 85’i e-bültenlerden promosyonlar hakkında bilgi alıyor. Yüzde 75’i de bu promosyonlardan yararlanmak için mobil cihazları kullanıyor.

3- İnternet tutkunları

Ortalama yaşları 36 civarı olan bu grup, mobil cihazlardan daha çok masaüstü bilgisayarları tercih ediyor. Aynı promosyon tutkunları gibi fırsat ve kampanyaları yakından takip ediyorlar. Ama onlardan farklı olarak mağaza alışverişinden pek hoşlanmıyorlar.

4- Mobil müşterler

Müşteri tipleri arasında mobil cihazlarla en fazla haşır neşir olan grup mobil müşteriler. Genellikle 30’lu yaşlarında oluyorlar. Yarısı mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapıyor. Yüzde 70’lik bir kısmı ilgilendiği ürünü internette ciddi bir araştırma süzgecinden geçiriyor. Ürün-fiyat karşılaştırmaları yapıyor. Yüzde 90 gibi ezici bir çoğunluğu e-bültenleri okuyor.

Müşteri kategorilerinin geneline baktığınız zaman mobil kullanımının oldukça arttığını görüyorsunuz. Bu durum da, pazarlama stratejilerinizi neden mobil cihazlara kaydırmanız gerektiğini oldukça net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Ayrıca hangi müşteri profilinin sizin potansiyel müşterilerinizde daha yoğun olduklarını ayırt edebilmeniz de önemli. Bu sayede örneğin promosyonlara mı, yoksa detaylı içeriğe mi daha çok önem vermeniz gerektiğine daha kolay karar verebilirsiniz.

Size daha uygun ve sizin için daha karlı olan müşteri profili hangisi olursa olsun, IdeaSoft size ürünlerinizi bu profile daha doğru bir şekilde sunmanızı sağlayacak sayısız özelliği sunabilir. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile bugünden tanışın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarımüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!