Online mağazanızda müşterilerinize sunabileceğiniz ödeme seçenekleri

E-ticaret sitelerinin hayatta kalabilmesi, dolayısıyla da müşterilerine hizmet verebilmesi için ödeme alması gerekmektedir. Bunun için de farklı ödeme sistemleri sayesinde, müşteriler için en uygun ödeme imkanını sunacak altyapıya sahip olmalıdır. Bugün internet üzerinden alışveriş yaparken kullanılabilecek çeşitli sistemler bulunuyor. Bu sistemler sayesinde satış yüzdelerinizi artırabilir, daha fazla sadık müşteri kazanabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesindeki ödeme seçeneklerinin fazla olması, siparişten vazgeçme oranlarını düşürürken, dönüşüm oranlarını da aksine yükseltebilir. Dönüşüm oranı, bir online mağazada alışveriş yapan müşterilerin, siteyi ziyaret eden bütün kullanıcılara oranıdır. Dolayısıyla siteye gelen ziyaretçi sayısı değil, potansiyel müşterileri gerçek birer müşteriye dönüştürmek büyük bir önem arz etmektedir.

Bugün dahi bir online mağazayı ziyaret eden kullanıcıların %60’ından fazlası alışveriş yapmadan sepeti terk ediyor. Terk etme sebepleri sitenin tasarımının kötü olması, aranılan ürünlerin bulunamaması, ürün açıklamaları ve görsellerinin yetersiz olması gibi farklılık teşkil edebilir. Ancak verilere bakıldığında, terk etme oranlarının %7’sinin ödeme seçeneklerinin yetersiz olması sebebiyle gerçekleştiğini görmekteyiz. Bu rakamlar da hiç de yabana atılacak cinsten değil. İyi bir ödeme sistemi ile, potansiyel müşterileri de yakalayarak daha fazla satış elde edebilirsiniz.

Sanal POS

E-ticaret ödeme sistemleri arasında en popüleri sanal POS’lardır. Sanal POS’lar sayesinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapma imkanı sunabilirsiniz. Türkiye’de çok sayıda banka bulunduğu için, siteniz üzerinden sanal POS imkanı sunma olasılığınız da artmaktadır. Dilerseniz tek tek bankalarla görüşüp, birden fazla sanal POS alarak, müşterilerinze farklı fırsatlar da sunabilirsiniz.

Sanal POS, internet üzerinden güvenli bir şekilde ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla yapılan ödemelerde kullanılmakta olan bilgiler, üçüncü kişilerin eline geçmediği gibi, SSL şifreleme tekniği ile uyumlu çalıştığından şifrelidir. Bir başka deyişle sanal POS üzerinden yapılan ödemeler tamamen güvenlidir.

Online mağazanız üzerinden sanal POS hizmeti sunabilmeniz için öncelikle bankaya gidip üye işyeri başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru ile birlikte banka firmanızı incelemekte ve daha sonra da olumlu dönüş yapması halinde sanal POS’u e-ticaret sitenize entegre etmenize yardımcı olmaktadır. Bankanın sunduğu sanal POS hizmetinden faydalanabilmek için yıllık üyelik ücreti ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca yapacağınız anlaşmaya göre çeşitli bankalar, satışlarınız üzerinden belirli bir komisyon oranı da alabilmektedir.

Alternatif Sanal POS Sistemleri

Sanal POS hizmetinden faydalanabilmek için bankaları tek tek dolaşıp, başvuru yapmanız ve onay sürecinden geçmeniz gerektiğini belirtmiştik. Türkiye’de onlarca banka olduğu için, bu uygulama pratikte oldukça zor olabilir. Bunun yerine kimi girişimci, birçok bankanın kullanım seçeneklerini tek bir çatı altında sunan servisleri tercih etmektedir.

PayPal, PayU, iPara ve iyzico gibi farklı firmaların sundukları alternatif ödeme sistemleri, sadece birden fazla bankanın sanal POS’unu kullanmanıza değil, aynı zamanda sahtecilik izleme ve önleme gibi ekstra güvenlik önlemleri de sunmaktadır.

Havale / EFT

Kredi kartı kullanımı kimi online müşteri tarafından güvenli bulunmamaktadır. Dahası, sanal kredi kartı ya da alternatif ödeme sistemlerini dahi kullanmak istemeyebilirler. Öte yandan bazı müşteriler ise kredi kartı ile alışveriş yaparken, komisyon ücreti gibi ekstra masraflardan hoşlanmıyor olabilirler. Bu müşterileriniz için Havale / EFT gibi farklı bir ödeme sistemi sunabilirsiniz.

Havale ile ödeme yapmak isteyen müşterilerinize, komisyon ücreti olmadığı için daha uygun fiyatlı satışlar da yapabilirsiniz. EFT ise internet bankacılığının en temel ödeme sistemlerinden biri. Dolayısıyla internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen tüm kullanıcılar, özellikle internet bankacılığı kullananlar bu ödeme seçeneğini güvenle kullanacaklardır. Ancak her iki işlemin de ödeme ve onay sürecini uzattığını da belirtmek gerek.

Kapıda ödeme

Online alışveriş yapmak isteyen, ancak ödemeyi kapıda, ürün teslimatı sırasında yapmak isteyen müşterileriniz için en ideal çözüm. Bu ödeme sistemi sayesinde müşterileriniz, herhangi bir şekilde kredi kartı bilgisi paylaşmayacaktır. Kapıda ödemeler, anlaşmış olduğunuz kargo firmaları tarafından, ürünün teslimatı sırasında gerçekleşmektedir.

Telefon operatörü ile ödeme

Mobil hat sahipleri tarafından kolaylıkla kullanılmakta olan bu ödeme sistemi, anlaşmalı GSM operatörleri tarafından, ödemenin faturaya yansıtılması ya da hazır kart kullanıcılarının TL hesabından ücretin düşürülmesi şeklinde çalışmaktadır.

IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri ile ziyaretçilerinize dilediğiniz ödeme sistemlerini sunabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizi memnun ederken, satışlarınızı da artırmış olacaksınız. Gelin siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)