Online mağazanızda müşterilerinize sunabileceğiniz ödeme seçenekleri

E-ticaret sitelerinin hayatta kalabilmesi, dolayısıyla da müşterilerine hizmet verebilmesi için ödeme alması gerekmektedir. Bunun için de farklı ödeme sistemleri sayesinde, müşteriler için en uygun ödeme imkanını sunacak altyapıya sahip olmalıdır. Bugün internet üzerinden alışveriş yaparken kullanılabilecek çeşitli sistemler bulunuyor. Bu sistemler sayesinde satış yüzdelerinizi artırabilir, daha fazla sadık müşteri kazanabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesindeki ödeme seçeneklerinin fazla olması, siparişten vazgeçme oranlarını düşürürken, dönüşüm oranlarını da aksine yükseltebilir. Dönüşüm oranı, bir online mağazada alışveriş yapan müşterilerin, siteyi ziyaret eden bütün kullanıcılara oranıdır. Dolayısıyla siteye gelen ziyaretçi sayısı değil, potansiyel müşterileri gerçek birer müşteriye dönüştürmek büyük bir önem arz etmektedir.

Bugün dahi bir online mağazayı ziyaret eden kullanıcıların %60’ından fazlası alışveriş yapmadan sepeti terk ediyor. Terk etme sebepleri sitenin tasarımının kötü olması, aranılan ürünlerin bulunamaması, ürün açıklamaları ve görsellerinin yetersiz olması gibi farklılık teşkil edebilir. Ancak verilere bakıldığında, terk etme oranlarının %7’sinin ödeme seçeneklerinin yetersiz olması sebebiyle gerçekleştiğini görmekteyiz. Bu rakamlar da hiç de yabana atılacak cinsten değil. İyi bir ödeme sistemi ile, potansiyel müşterileri de yakalayarak daha fazla satış elde edebilirsiniz.

Sanal POS

E-ticaret ödeme sistemleri arasında en popüleri sanal POS’lardır. Sanal POS’lar sayesinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapma imkanı sunabilirsiniz. Türkiye’de çok sayıda banka bulunduğu için, siteniz üzerinden sanal POS imkanı sunma olasılığınız da artmaktadır. Dilerseniz tek tek bankalarla görüşüp, birden fazla sanal POS alarak, müşterilerinze farklı fırsatlar da sunabilirsiniz.

Sanal POS, internet üzerinden güvenli bir şekilde ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla yapılan ödemelerde kullanılmakta olan bilgiler, üçüncü kişilerin eline geçmediği gibi, SSL şifreleme tekniği ile uyumlu çalıştığından şifrelidir. Bir başka deyişle sanal POS üzerinden yapılan ödemeler tamamen güvenlidir.

Online mağazanız üzerinden sanal POS hizmeti sunabilmeniz için öncelikle bankaya gidip üye işyeri başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru ile birlikte banka firmanızı incelemekte ve daha sonra da olumlu dönüş yapması halinde sanal POS’u e-ticaret sitenize entegre etmenize yardımcı olmaktadır. Bankanın sunduğu sanal POS hizmetinden faydalanabilmek için yıllık üyelik ücreti ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca yapacağınız anlaşmaya göre çeşitli bankalar, satışlarınız üzerinden belirli bir komisyon oranı da alabilmektedir.

Alternatif Sanal POS Sistemleri

Sanal POS hizmetinden faydalanabilmek için bankaları tek tek dolaşıp, başvuru yapmanız ve onay sürecinden geçmeniz gerektiğini belirtmiştik. Türkiye’de onlarca banka olduğu için, bu uygulama pratikte oldukça zor olabilir. Bunun yerine kimi girişimci, birçok bankanın kullanım seçeneklerini tek bir çatı altında sunan servisleri tercih etmektedir.

PayPal, PayU, iPara ve iyzico gibi farklı firmaların sundukları alternatif ödeme sistemleri, sadece birden fazla bankanın sanal POS’unu kullanmanıza değil, aynı zamanda sahtecilik izleme ve önleme gibi ekstra güvenlik önlemleri de sunmaktadır.

Havale / EFT

Kredi kartı kullanımı kimi online müşteri tarafından güvenli bulunmamaktadır. Dahası, sanal kredi kartı ya da alternatif ödeme sistemlerini dahi kullanmak istemeyebilirler. Öte yandan bazı müşteriler ise kredi kartı ile alışveriş yaparken, komisyon ücreti gibi ekstra masraflardan hoşlanmıyor olabilirler. Bu müşterileriniz için Havale / EFT gibi farklı bir ödeme sistemi sunabilirsiniz.

Havale ile ödeme yapmak isteyen müşterilerinize, komisyon ücreti olmadığı için daha uygun fiyatlı satışlar da yapabilirsiniz. EFT ise internet bankacılığının en temel ödeme sistemlerinden biri. Dolayısıyla internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen tüm kullanıcılar, özellikle internet bankacılığı kullananlar bu ödeme seçeneğini güvenle kullanacaklardır. Ancak her iki işlemin de ödeme ve onay sürecini uzattığını da belirtmek gerek.

Kapıda ödeme

Online alışveriş yapmak isteyen, ancak ödemeyi kapıda, ürün teslimatı sırasında yapmak isteyen müşterileriniz için en ideal çözüm. Bu ödeme sistemi sayesinde müşterileriniz, herhangi bir şekilde kredi kartı bilgisi paylaşmayacaktır. Kapıda ödemeler, anlaşmış olduğunuz kargo firmaları tarafından, ürünün teslimatı sırasında gerçekleşmektedir.

Telefon operatörü ile ödeme

Mobil hat sahipleri tarafından kolaylıkla kullanılmakta olan bu ödeme sistemi, anlaşmalı GSM operatörleri tarafından, ödemenin faturaya yansıtılması ya da hazır kart kullanıcılarının TL hesabından ücretin düşürülmesi şeklinde çalışmaktadır.

IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri ile ziyaretçilerinize dilediğiniz ödeme sistemlerini sunabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizi memnun ederken, satışlarınızı da artırmış olacaksınız. Gelin siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)