DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağazam için ideal dönüşüm oranı ne olmalı?

Online mağazam için ideal dönüşüm oranı ne olmalı?

​E-ticaret dünyasındaki muhtemelen en popüler soru “ideal dönüşüm oranı”dır. Bize de Ideasoft e-ticaret paketlerini kullanan sayısız müşterimizden en sık gelen sorular arasında “ideal dönüşüm oranı” en başta gelenler arasında.

 

Buna basit bir yanıt verebilmeyi biz de çok isterdik ama İdeasoft’ta bu sorunun net ve tek bir cevabı olmadığını bilecek kadar uzun zamandır e-ticaret sektörüne hizmet veriyoruz. Ne yazık ki dönüşüm oranı konusu birkaç rakam ile açıklanamayacak kadar kapsamlı ve karmaşık bir konu.

 

Sizlere daha önce dönüşüm oranlarını artırmak için çok faydalı bulduğunuzu umduğumuz bir makale hazırlamıştık. Bu kez de dönüşüm oranını etkileyen önemli faktörleri sıralayarak bu konunun neden tek bir doğru cevabı olmadığı konusunu ele alacağız.

 

Eğer bir süredir e-ticaret konusu ile ilgileniyorsanız muhtemelen farklı e-ticaret sitelerine dair dönüşüm oranlarını duymuşsunuzudur. Örneğin bu konuda oldukça başarılı olan Amazon’un dönüşüm oranı yüzde 4. Ortalama bir e-ticaret sitesi için yüzde 1 ile 2 arasındaki bir dönüşüm oranının ideal olduğu söylenir.

 

Ama bu oranlar sizin için geçerli olmayabilir. Çünkü hemen hemen hiçbir sitenin dönüşüm oranı bir diğer e-ticaret sitesi için örnek olamaz. Her online mağazanın kendi dinamikleri dönüşüm oranının da kendine özgü bir şekilde oluşmasını sağlar.

 

Her e-ticaret sitesinde farklılık gösteren ve dönüşüm oranını doğrudan etkileyen bazı faktörleri sıralayalım:

 

  • Ürün türleri ve kategorileri
  • Mevsimsel etmenler
  • Fiyatlar
  • Ödeme seçenekleri
  • Kargo maliyetleri
  • Devam eden pazarlama/reklam faaliyetleriniz
  • Rakiplerin devam etmekte olan pazarlama/reklam faaliyetleri
  • Trafik kaynağı
  • Ürün sayfaları

 

Sizin de gördüğünüz gibi bunların büyük kısmı her e-ticaret sitesinde farklılık gösterecek kriterler ve işte bu yüzden her e-ticaret sitesinin dönüşüm oranları da doğal olarak farklılık gösterecektir.

 

Aslında en doğru yaklaşım, dönüşüm oranını ulaşılması gereken bir rakam değil de, sürekli geliştirilecek bir hedef olarak kabul etmek. Dönüşüm oranları her zaman geliştirilebilir. Bu yüzden de sizin için ideal dönüşüm oranını “şu andaki dönüşüm oranınızın bir puan üstü” olarak kabul etmek çok da yanlış olmaz 🙂

 

Peki siz e-ticaret sitelerinde ideal dönüşüm oranı hakkında ne düşünüyorsunuz? Hemen aşağıda bulunan yorumlar kısmında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!