DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağaza alan adı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Online mağaza alan adı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

E-ticaret, günümüzde hızla yükselen trendler arasında. Uzun yıllardır, gelişmekte olan internet teknolojileri ve taşınabilir cihazlar sayesinde bugün artık bulunulan her noktadan alışveriş yapmak mümkün. Bu büyük pastada pay sahibi olabilmek, bilgi çağının getirilerine ayak uydurabilmek amacıyla pek çok girişimci e-ticaret sitesi açmak istiyor. Bu süreç içerisinde incelenmesi, araştırılması gereken çeşitli hususlar bulunuyor. Tüm bu araştırma süreçleri tamamlandıktan sonra sıra geliyor online mağazanın açılmasıyla ilgili çalışmalara. Tam burada, daha ilk adımda oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu var: Alan adı!

Alan adı başarıyı doğrudan etkiliyor

Online mağazanızın alan adı, gelecekteki başarısı açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Alan adları, bugün artık kendi içinde bir pazar haline gelmiş durumda. Pek çok öngörü sahibi girişimci, ileride bir firma tarafından satın alınmak istenebilecek alan adlarını önceden alarak, yüksek miktarlarda ücretlerle satabilmektedir. Özellikle çeşitli anahtar kelime kombinasyonlarından oluşan alan adları binlerce dolarlık ücretlere alıcı bulabilmektedir.

E-ticaret sitenizi kurmadan önce, işiniz ya da satacağınız ürünlerle ilgili bir alan adı seçebilirsiniz. Ancak şimdiden uyaralım, bulduğunuz isimler çoktan alınmış olabilir. Özellikle artık “.com” uzantılı web adresi bulmak neredeyse imkansızlaşmış durumda. Ya bulduğunuz alan adı önceden alınmışsa, alan kişiyle irtibata geçip uygun bir fiyata anlaştıktan sonra size devretmesini sağlamanız, ya da alternatif alan adları bulmanız gerekiyor.

SEO uyumlu alan adları seçin

Alan adı alırken, arama motoru optimizasyonu (SEO) için yardımcı olabilecek anahtar kelimeleri kullanmaya dikkat edin. Online mağazanız üzerinden tek bir gruba ait ürün satmayı düşünüyorsanız, www.ornekurunsepeti.com ya da www.ornekurundunyasi.com gibi bir alan adı tercih edebilirsiniz. Bu durumda, anahtar kelimeye sahip olan alan adını kullandığınız için, arama sonuçlarında web siteniz daha üst sıralarda yer alacaktır.

Bunun dışında alan adı tercihi yaparken, kolay okunabilir, mümkün olduğunca Türkçe karakter içermeyen kelime ve kelime öbekleri önplana alınmalıdır. Eğer dikey satış yapacaksanız, satmak istediğiniz ürünlere ait genel bir tabir de kullanabilirsiniz. Örneğin saat satışı yapan bir online mağazanın ismi www.akrepyelkovan.com gibi bir isim de alabilir.

Akılda kalıcı seçenekler üzerinde durun

Bir diğer önemli husus da ürünlerinizin mi yoksa markanızın mı önplanda olmasını istediğinizdir. Bugün, trendyol, limango, morhipo gibi pek çok web sitesi, herhangi bir ürün ya da ürün grubunu çağrıştırmıyor olmasına rağmen, büyük birer marka bilinirliğine sahipler. Dolayısıyla, akılda kalabilen, ilginç alan adları da online mağazanızın gelecekteki başarısında büyük bir rol oynayabilir. Her zaman SEO açısından önem teşkil eden kelimeler üzerinde durmak gerekmeyebilir. Bir süre sonra, yapacağınız kampanyalar ve sunduğunuz kaliteli ürünler sayesinde büyük bir ziyaretçi akınına uğrayabilirsiniz. Bu da yine arama motorlarında sizi üst sıralara taşıyacak önemli faktörlerden biridir.

Alan adınızı tercih ederken, mümkün olduğunca sayı ve “-” gibi karakterlerden uzak durmaya gayret edin. SEO açısından her iki durumun da herhangi bir dezavantajı olmamasına karşın, yazım kolaylığı anlamında bir süre sonra sorun teşkil edebilmektedir. Bu yüzden doğrudan düz metin şeklindeki alan adları üzerinde durun. Markalaşmaya müsait alan adları, hem kolay yazılacak hem de sizin de içinize sinecektir. Bu da online mağazanızın yükselmesi aşamasında daha fazla çaba göstereceğiniz anlamına gelmektedir. Göstereceğiniz bu çabalar da sitenizin kalitesine yansıyacak ve satış olarak size geri dönecektir.

Yasaklı ve müstehcen kelimelerden kaçının

Akılda kolay kalan, söylemesi ve yazması basit alan adlarının başarılı olduklarını artık hepimiz biliyoruz. Bunun dışında pozitif çağrışımlar yapan alan adları üzerinde durmaya, yasaklı ve müstehcen, olumsuz etki oluşturabilecek kelimelerden de uzak durmaya gayret etmeniz gerekmektedir. Bulacağınız alan adının herhangi bir anlam ifade etmesi de gerekmeyebilir. Kulağa hoş geldiğini düşündüğünüz, kısa alan adları da ziyaretçilerinizin hoşuna gidecektir.

E-ticaret sektörüne atılmak istiyor ve artık bir an önce kendi alan adınızı keşfetmek istiyorsanız, sizin için yazdığımız 4 adımda doğru alan adını seçin yazısına göz atabilirsiniz. Artık alan adlarının nasıl olması gerektiğini biliyorsunuz. Bir an evvel e-ticaret siteniz için bir alan adı bulun ve online mağazanızı hayata geçirin.

IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!