DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online işinizi kurarken yapmamanız gereken hatalar

Online işinizi kurarken yapmamanız gereken hatalar

Online satış yapmak için işinizi kurarken kaçınmanız gereken hatalar bulunuyor. Bu unsurlara dikkat etmemeniz, işinizin yanlış bir şekilde ilerlemesine ve istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olabilir.

Birçok girişimci ilk tecrübelerinde bu tür hatalar yapabiliyor. Bu normal bir süreç olarak değerlendirilebilir; ancak başkalarının yaptığı hatalardan dersler almak ve bu yanlışları yapmadan ilerlemek, daha hızlı bir şekilde işinizden verim almanızı sağlayabilir.

Online işini kuranların sıkça yaptıkları yanlışlardan birkaçını bu yazıda sizinle paylaşıyor olacağız.

Plansız olmak

Plansız olmak ve hareket etmek yapılan en büyük yanlışlardan biri olarak ele alınabilir. Burada bahsettiğimiz plan bir iş planınızın olmaması değil. İşinizi kurarken herhangi bir plana sahip olmada hareket etmekten bahsediyoruz. 20 sayfalık bir iş planı hazırlamak ilk etapta gözünü korkutuyor olabilir; ancak burada değinmek istediğimiz konu; işinizi nasıl geliştireceğiniz hakkında bir plana sahip olmanız.

Müşterilerinizi tanımanız, ürünleriniz hakkında maksimum bilgiye sahip olmanız ve ilerleyen dönemlerde ne gibi çalışmalar yapacağınıza yönelik belli planlarınızın olması gerekiyor. Bir plana sadık kalarak, önünüzü görmeniz işinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Bunun en sağlıklı yöntemi bir iş planı hazırlamaktır. “İş planı nasıl hazırlanır?” isimli yazımızdan bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çok fazla küçük detaya odaklanmak

Devamlı olarak küçük detaylarla ilgilenmeniz de işinizin başında yapılacak yanlışlardan biri olarak ele alınabilir. Öncelikle işinizi hayata geçirin ve çalışmaya başlayın ve sonrasında küçük detayların üzerine gidin. Küçük detayların üzerinde çok fazla vakit geçirmek, işinizi hayata geçirmenizi zorlaştırır ve bir süre sonra sonuç alamadığınız için işten sıkılmaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle küçük detayların üzerinde vakit kaybetmeyin.

Tabiiki bunu küçük adımlar atmak ile karıştırmamak gerekiyor. Küçük adımlar atmak işinizi geliştirir ancak küçük detaylar üzerinde fazlaca düşmek, size zaman kaybettirebilir.

Ürününüzü değersiz görmek

Sattığınız ürün ya da hizmetinizi değersiz görmek de oldukça yanlış bir davranıştır. Sattığınız ürüne olan inancınızın tam olması gerekiyor. Sizin inanmadığınız bir ürünü tüketiciler de satın almak istemeyeceklerdir. Bu nedenle de ürününüzü pazarlarken ve satarken ona olan inancınızın tam olması gerekmektedir.

Müşteri hizmetlerine önem vermemek

Bir işletmenin sonunu getirebilecek önemli unsurlardan biri de müşteri hizmetlerine önem vermemektir. Müşterilerinize değer vermeniz ve onlara en iyi şekilde hizmet vermeniz gerekiyor Müşterilerinize satın alma öncesi ve sonrasında iyi bir hizmet sunmanız, onların markanıza olan sadakatini ve memnuniyetini artırır. Memnun olan müşterileriniz de markanızı kendi çevrelerine tavsiye ederler. Tabii ki bunun aksi durumlar yaşandığında müşteriler memnuniyetsizliklerini de doğal olarak çevrelerindeki kişilerle paylaşacaklardır. Bu da marka değerinizin düşmesine sebep olabilir.

Sosyal medyaya önem vermemek

Eğer elinizdeki sermaye büyük değilse, online işinizi kurduğunuzda küçük bütçelerle markanızın tanıtımını yapmanız gerekiyor. Bunu en etkili yapacağınız yerler ise sosyal mecralar. Sosyal medyada yer almak ve etkin bir şekilde bu platformlar üzerinden tüketicilere ulaşmanız gerekiyor. Yeni kitlelere ulaşma ve takipçilerinize daha iyi bir hizmet sunabilmek için sosyal medya üzerinde aktif bir şekilde bulunmanız gerekiyor.

Tek bir doğru olduğuna inanmak

İşinizi geliştirmek için daha önce başarılı olmuş şirketlerin izinden gitmek ya da tek bir strateji belirlemek de aslında yanlış bir yaklaşımdır. İşinizi geliştirirken sadece tek bir doğru olduğuna inanmak ve farklı yaklaşımları göz ardı etmek de yapılan yanlışlardan biridir.

Bir işi yaparken tek bir doğru olamaz. Farklı stratejiler ve farklı yaklaşımlar sizin görmezden geldiğiniz bazı olumlu sonuçları doğurabilir. Bu nedenle de stratejilerinizi belirlerken esneklik payı bırakarak, gerektiği yerlerde istediğiniz sonuçları alamadığınızda farklı yaklaşımlar üzerine giderek, tek bir doğru olduğu fikrinin dışına çıkmanız gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!