DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online B2B satış yapabilmek için B2C’den öğrenebileceğiniz 4 şey

Online B2B satış yapabilmek için B2C’den öğrenebileceğiniz 4 şey

B2B’nin, e-ticarette başarılı olan B2C pazarlamacılarından öğreneceği önemli taktikler var. Çünkü B2B pazarlamacıları, unutulmaz markalar yaratmaktan çok; vazgeçilmez ürünler sunabilmek gibi ekstra zor bir işle daha uğraşmak durumunda.

B2B’nin, B2C işletmelerden örnek alması gereken bu taktikler; B2B’nin e-ticarette marka olmasına yardımcı olacak, potansiyel müşterilerinin dikkatini çekecek, satın alma döngüsünü kısaltacak ve satış ekibinin daha fazla uzmanlaşmasına rehberlik edecek niteliklerde.

IdeaSoft olarak, tüm B2B pazarlamacılarının e-ticarette başarılı olması için, B2C işletmelerin pazarlama taktiklerinden önemli gördüklerimizi ve örnek alınması gerekenleri sizin için derledik.

1- Müşterilerinizi düzenli olarak bilgilendirin

E-ticarette B2C pazarlamacıları, tüketicilerin ihtiyaç duyabilecekleri ya da isteyebilecekleri tüm ürün bilgilerini, fotoğraflarını, müşteri yorumlarını ve ratingleri onlara şeffaflıkla sunmakta çok başarılıdır.

B2B pazarlamacıları da, e-ticaret sitelerindeki ürün bilgilerini detaylandırarak ve yeterince geniş tutarak potansiyel müşterilerini, satın almadan önce derinlemesine bilgilendirmelidir. Bu sayede potansiyel müşterilerinin, “müşterileri” haline dönüşmesi kolaylaşır.

Çoğu B2B şirketi bazı ürün bilgilerine açılış sayfalarında, e-ticaret sitelerinde, pazarlama broşürlerinde kasıtlı olarak yer vermez. Böylece ürün hakkında bilgi almak isteyen potansiyel müşteri, doğrudan satış temsilcisini aramak durumunda kalır. Bu durum, ürün ile ilgili araştırma yapan potansiyel müşterileri için ideal bir durum değildir. Sonuçta; bilgiyi kısıtlama hem potansiyel müşteri hem de satış temsilcisinin vakit kaybına neden olur ve bu da potansiyel müşteride olumsuz bir izlenim yaratır.

2- İnsani bir bağ kurun

B2C pazarlamacıları, potansiyel müşterileri ile insani bir bağ kurma konusunda çok başarılıdır. Bu konuda potansiyel müşterileri ile ürün arasında “insani bir bağ kuran” markaları yakından izleyerek ve başarılarını görebilirsiniz.

Çoğu B2B pazarlamacısının düşük işlem maliyetleriyle, verimsizlikleri verimli hale getirmek ve çalışanların verimlerini artırmak gibi dertleri vardır. Ürününüzün fonksiyonlarından çok, müşterinize sunacağı faydaya odaklanmak ve pazarınızda insani bağ kurarak “fark yaratmak” için bu taktiği kullanmanızı öneririz.

3- Fiyatlarınızı açıklamaktan korkmayın

B2C pazarlamacıları e-ticaret siteleri, bloglar vb. gibi, neredeyse tüm ortamlarda kendi ürün veya hizmet fiyatlarına yer verir. “Şeffaf fiyat taktiği”, B2B ortamlarında da uygulanabilir; çünkü fiyatları açık ve net biçimde müşteriye duyurma, onun özgür iradesiyle ürünü tercih etmesine olanak tanır ya da tersine; ürününün fiyatı müşterinin bütçesini aşıyorsa, o bunu en başında öğrenmiş olur.

Küçük, orta, büyük boy gibi aynı ürünün farklı boyutları varsa; ürünlerinizin her birinin özelliklerini, fotoğraflarını ve fiyatlarını belirtmeniz satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

4- Bazı ürünlerinizi hediye edin

B2B pazarlamacıları genellikle, garantili bir sonuç alamayacaklarını düşünerek, zaman ve çaba gerektiren bu taktiği uygulamaktan kaçınır. Oysa B2B ürünleri için bu taktiği uygulamak, diğerlerine göre biraz daha kolaydır.

B2C pazarlamacılarının da başarıyla uyguladığı gibi, hediye ürün verebilecek durumdaysanız kesinlikle vermenizi öneririz. Çünkü bu pazarlama taktiği, marka hakkında konuşulmasını ve müşteri sadakati oluşturmayı sağlar; ki bu da, marka sadakati yaratma sürecine katkıda bulunur.

Bir B2B şirketi olarak e-ticarette, hedeflerinize yönelik daha fazla taktik geliştirmek ve fark yaratmak için hemen IdeaSoftun ücretsiz demo üyeliğine başvurarak, e-ticaret işinize siz de hemen başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!