Online alışverişte kadınlar için kalite mi, fiyat mı daha önemli?

​Kadınlar alışveriş yapmayı seviyorlar. İndirim ya da ürün çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle online mağazaları seçen kadınların beklentisi de yüksek oluyor. Peki kadınlar hangi alışveriş sitelerini tercih ederler, en çok ne alırlar ve en çok neler için daha çok harcama yaparlar? Bu soruların cevaplarını bulmak için çeşitli araştırmalar yapılıyor ve kadınların online alışveriş sitelerinden neler beklediğini ve nasıl alışveriş yaptıklarını araştırılıyor.

IdeaSoft olarak alışveriş yapan kadınların bir siteye girmeden önce satın alma kararlarını etkileyen nedenleri ve yapacağınız ufak değişikliklerle daha çok satış yapabileceğiniz maddeleri sizler için bir araya getirdik. Kadınların online alışverişte neler istediğine gelin birlikte inceleyelim…

Kadınlar ne alıyorlar?

Kadınların güzelliklerine önem vermeleri nedeniyle başta kozmetik ve sağlık ürünlerine ilgi gösteriyorlar. Bunun dışında ev dekorasyonu, mutfak gereçleri ve özellikle giyim ürünleri kadınların alışveriş yelpazesinin en başında yer alıyor.

Ürün çeşitliliğinin avantajları

Online alışverişte ürün çeşitliliği sağlamak kadın müşterilerin sitenize ilgi göstermesini sağlamaya yardımcı olabilir. Üstelik çeşitlilik sayesinde, birbirleri ile ilgili olabilecek ürünlerin bir arada satışlarını da artmasını sağlayabilir. Örneğin giyim odaklı bir e-ticaret sitesinde giyimin yanı sıra aksesuar, parfüm ya da takı gibi ürününlerin de yer alması, hem müşteri memnuniyeti, hem de sepet tutarlarına olumlu şekilde yansıyacaktır.

Popüler ve farklı ürünler bir arada

Özellikle modayı yakından takip eden kadınlar için en popüler ürünler mutlaka mağazanızda olmalı. Farklı olmaktan hoşlanan kadınlara hitap etmek istiyorsanız fikir verecek ürünler ve küçük açıklamalarla satış yapmanız mümkün.

Kalite mi, fiyat mı?

Kadın müşterileriniz düzenlediğiniz kampanyalarınıza ilgi gösterecek fakat bunun yanı sıra sahip olduğu ürünlerin yüksek kalitede olmasını tercih edeceklerdir. Yapılan araştırmalar her 3 kadından birinin e-ticaret alışverişlerinde en önemli kriterin “kalite” olduğunu gösteriyor. Güvenlik, marka ve fiyat ise kalitenin ardından geliyor. Bu nedenle eğer kadınlara hitap etmeyi planladığınız bir e-ticaret siteniz varsa siz de bu faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca kaliteli ürünler çoğunlukla daha yüksek kar marjına sahip olduğu için kaliteye öncelik vermek toplamda karlılığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi kadınların alışveriş tercihleri ile ilgili pek çok önemli detay bulunuyor. Sitenizde ve ürün yelpazenizde yapacağınız ufak değişiklikler ile siz de fark yaratarak kadın müşterilerinizin memnuniyetini ve sadakatini artırabilirsiniz. Tabi ki bunun için güvenilir ve gelişmiş özelliklere sahip bir e-ticaret altyapısına sahip olmalısınız. Bunun için tek yapmanız gereken IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri için demo hesabınızı oluşturmak ve e-ticaretin karlı dünyasına adımınızı atmak…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)