Ocak ayında uygulanabilecek içerik pazarlaması fikirleri

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmak isteyen e-ticaret sitelerinin sadece eğlenceli değil, aynı zamanda eğitici, bilgilendirici ve sosyal sorumluk bilinci de bulunan bir yaklaşım içinde olmaları gerekiyor. Böyle bir stratejiyi başarıyla sürdürmek için aylık içerik planlaması yapmakta büyük fayda var.

Ocak ayı, e-ticaret firmaları için içerik pazarlaması anlamında önemli fırsatları da beraberinde getiren bir ay olarak dikkat çekiyor. Yılın ilk ayında, e-ticaret kullanıcılarının ilgisini çekebilecek önemli başlıklara yoğunlaşarak yayın takviminizi hazırlayabilirsiniz. İşte yılın ilk ayında uygulayabileceğiniz birtakım içerik konuları…

Yeni yıl kutlaması

Ocak ayında diğer sektörlerden firmalarda da olduğu gibi e-ticaret firmalarının da gündemini öncelikle yeni yıl kutlamaları oluşturuyor. Bu anlamda, birbirine benzeyen klişe uygulamalar yerine farklı, ilgi çekici, gülümseten yeni yıl içerikleri üretenler, rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Ocak ayında, infografik, video ve blog yazılarınızda yeni yıl ruhuna uygun umut veren, gülümseten mesajları paylaşabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi geçici olarak yeni yıl ruhuna uygun bir şekilde tasarlamanız kullanıcılarınızla iletişiminizi kuvvetlendirmede rol oynayabilir.

Enerji Tasarrufu Haftası

Her yıl ocak ayının ikinci haftası düzenlenen “Enerji Tasarrufu Haftası” etkinliklerinde elektrik, su, doğalgaz, kömür gibi enerji kaynaklarının verimli kullanılması hakkında seminerler düzenleniyor, radyo ve televizyonlarda bilgilendirici yayınlar yapılıyor. Özellikle enerji tasarruflu teknolojik ürünlerin satışının yapıldığı e-ticaret siteleri, doğal kaynakların verimsiz bir şekilde kullanılmaması gerekliliğini vurgulayan, bu konunun öneminin bilincinde olduğu izlenimi yaratan içerikler oluşturabilir.

Yeni yılda yeni bir “nasıl yapılır?” serisi

Kullanıcıların merak ettikleri konularda “nasıl yapılır?”, “nasıl kullanılır?”, “bu problem nasıl çözülür?” gibi sorulara yanıt verilen içerikler, özellikle son dönemce çok fazla ilgi görmeye başladı. E-ticaret siteleri, yeni yılı bir başlangıç olarak kabul edip ürünleri hakkında “nasıl?” sorusuna yanıt bulan yaratıcı içerikler üreterek kullanıcılarının bilgilerini güncelleyebilirler. 2017’nin ilk ayında, ürün kullanımları dışında mevcut ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilecek konularda da içerikler üreterek popülaritenizi yükseltebilirsiniz.

Yeni yıl, yeni ürünler

Ocak ayında diğer aylardan farklı olarak yeni yıla ve yeniliklere, başlangıçlara odaklanmak, içerik pazarlaması açısından pozitif bir yaklaşım olarak kabul görüyor. E-ticaret sitesi kullanıcılarının motivasyonu da zaten bu yönde olduğu için yeniliklere dair içerik yayınlamak olumlu sonuçlar doğuruyor. Bu doğrultuda 2017 yılında online mağazanızda satışa sunulması beklenen yeni ürünler hakkında içerikler üretebilirsiniz.

Beyaz Baston Haftası

7-14 Ocak tarihleri arası, dünya çapında Beyaz Baston Haftası olarak anılıyor. Bu hafta, görme engelli insanların sorunlarının ve ihtiyaçlarının dile getirildiği bir farkındalık haftası olarak kabul görüyor. Sosyal konulara duyarlı e-ticaret firmaları, sosyal medya sayfalarında ve blog’larında bu konuyu gündeme getirerek kendi müşterilerinde farkındalık oluşmasına katkı sunabilirler.

Yeni bir yıl, yepyeni umutlar ile yola çıkılarak hazırlanan içerik pazarlaması planını, aylık periyotlarla güncellemeniz, olası gündem konularına da yer veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Elbette ocak ayında e-ticaret kullanıcılarınızın ilgisini çekebilecek yeni içerik konuları da ortaya çıkabileceğinden, içerik takviminizi buna göre şekillendirmeniz faydalı olabilir. Ancak henüz bir e-ticaret mağazanız yoksa hemen IdeaSoft üzerinden ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve bir an önce hedef kitlenizle buluşabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)