DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ocak ayında uygulanabilecek içerik pazarlaması fikirleri

Ocak ayında uygulanabilecek içerik pazarlaması fikirleri

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmak isteyen e-ticaret sitelerinin sadece eğlenceli değil, aynı zamanda eğitici, bilgilendirici ve sosyal sorumluk bilinci de bulunan bir yaklaşım içinde olmaları gerekiyor. Böyle bir stratejiyi başarıyla sürdürmek için aylık içerik planlaması yapmakta büyük fayda var.

Ocak ayı, e-ticaret firmaları için içerik pazarlaması anlamında önemli fırsatları da beraberinde getiren bir ay olarak dikkat çekiyor. Yılın ilk ayında, e-ticaret kullanıcılarının ilgisini çekebilecek önemli başlıklara yoğunlaşarak yayın takviminizi hazırlayabilirsiniz. İşte yılın ilk ayında uygulayabileceğiniz birtakım içerik konuları…

Yeni yıl kutlaması

Ocak ayında diğer sektörlerden firmalarda da olduğu gibi e-ticaret firmalarının da gündemini öncelikle yeni yıl kutlamaları oluşturuyor. Bu anlamda, birbirine benzeyen klişe uygulamalar yerine farklı, ilgi çekici, gülümseten yeni yıl içerikleri üretenler, rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Ocak ayında, infografik, video ve blog yazılarınızda yeni yıl ruhuna uygun umut veren, gülümseten mesajları paylaşabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi geçici olarak yeni yıl ruhuna uygun bir şekilde tasarlamanız kullanıcılarınızla iletişiminizi kuvvetlendirmede rol oynayabilir.

Enerji Tasarrufu Haftası

Her yıl ocak ayının ikinci haftası düzenlenen “Enerji Tasarrufu Haftası” etkinliklerinde elektrik, su, doğalgaz, kömür gibi enerji kaynaklarının verimli kullanılması hakkında seminerler düzenleniyor, radyo ve televizyonlarda bilgilendirici yayınlar yapılıyor. Özellikle enerji tasarruflu teknolojik ürünlerin satışının yapıldığı e-ticaret siteleri, doğal kaynakların verimsiz bir şekilde kullanılmaması gerekliliğini vurgulayan, bu konunun öneminin bilincinde olduğu izlenimi yaratan içerikler oluşturabilir.

Yeni yılda yeni bir “nasıl yapılır?” serisi

Kullanıcıların merak ettikleri konularda “nasıl yapılır?”, “nasıl kullanılır?”, “bu problem nasıl çözülür?” gibi sorulara yanıt verilen içerikler, özellikle son dönemce çok fazla ilgi görmeye başladı. E-ticaret siteleri, yeni yılı bir başlangıç olarak kabul edip ürünleri hakkında “nasıl?” sorusuna yanıt bulan yaratıcı içerikler üreterek kullanıcılarının bilgilerini güncelleyebilirler. 2017’nin ilk ayında, ürün kullanımları dışında mevcut ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilecek konularda da içerikler üreterek popülaritenizi yükseltebilirsiniz.

Yeni yıl, yeni ürünler

Ocak ayında diğer aylardan farklı olarak yeni yıla ve yeniliklere, başlangıçlara odaklanmak, içerik pazarlaması açısından pozitif bir yaklaşım olarak kabul görüyor. E-ticaret sitesi kullanıcılarının motivasyonu da zaten bu yönde olduğu için yeniliklere dair içerik yayınlamak olumlu sonuçlar doğuruyor. Bu doğrultuda 2017 yılında online mağazanızda satışa sunulması beklenen yeni ürünler hakkında içerikler üretebilirsiniz.

Beyaz Baston Haftası

7-14 Ocak tarihleri arası, dünya çapında Beyaz Baston Haftası olarak anılıyor. Bu hafta, görme engelli insanların sorunlarının ve ihtiyaçlarının dile getirildiği bir farkındalık haftası olarak kabul görüyor. Sosyal konulara duyarlı e-ticaret firmaları, sosyal medya sayfalarında ve blog’larında bu konuyu gündeme getirerek kendi müşterilerinde farkındalık oluşmasına katkı sunabilirler.

Yeni bir yıl, yepyeni umutlar ile yola çıkılarak hazırlanan içerik pazarlaması planını, aylık periyotlarla güncellemeniz, olası gündem konularına da yer veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Elbette ocak ayında e-ticaret kullanıcılarınızın ilgisini çekebilecek yeni içerik konuları da ortaya çıkabileceğinden, içerik takviminizi buna göre şekillendirmeniz faydalı olabilir. Ancak henüz bir e-ticaret mağazanız yoksa hemen IdeaSoft üzerinden ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve bir an önce hedef kitlenizle buluşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: 2017 yılı içerikleriblogblog yazılarıe-ticarete-ticaret kullanıcılarıE-ticaret Sektörüİçerik Pazarlamasıocak ayıSosyal medyayeni ürünleryeni yılyeni yıl kutlamaları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!