Ocak ayında uygulanabilecek içerik pazarlaması fikirleri

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmak isteyen e-ticaret sitelerinin sadece eğlenceli değil, aynı zamanda eğitici, bilgilendirici ve sosyal sorumluk bilinci de bulunan bir yaklaşım içinde olmaları gerekiyor. Böyle bir stratejiyi başarıyla sürdürmek için aylık içerik planlaması yapmakta büyük fayda var.

Ocak ayı, e-ticaret firmaları için içerik pazarlaması anlamında önemli fırsatları da beraberinde getiren bir ay olarak dikkat çekiyor. Yılın ilk ayında, e-ticaret kullanıcılarının ilgisini çekebilecek önemli başlıklara yoğunlaşarak yayın takviminizi hazırlayabilirsiniz. İşte yılın ilk ayında uygulayabileceğiniz birtakım içerik konuları…

Yeni yıl kutlaması

Ocak ayında diğer sektörlerden firmalarda da olduğu gibi e-ticaret firmalarının da gündemini öncelikle yeni yıl kutlamaları oluşturuyor. Bu anlamda, birbirine benzeyen klişe uygulamalar yerine farklı, ilgi çekici, gülümseten yeni yıl içerikleri üretenler, rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Ocak ayında, infografik, video ve blog yazılarınızda yeni yıl ruhuna uygun umut veren, gülümseten mesajları paylaşabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi geçici olarak yeni yıl ruhuna uygun bir şekilde tasarlamanız kullanıcılarınızla iletişiminizi kuvvetlendirmede rol oynayabilir.

Enerji Tasarrufu Haftası

Her yıl ocak ayının ikinci haftası düzenlenen “Enerji Tasarrufu Haftası” etkinliklerinde elektrik, su, doğalgaz, kömür gibi enerji kaynaklarının verimli kullanılması hakkında seminerler düzenleniyor, radyo ve televizyonlarda bilgilendirici yayınlar yapılıyor. Özellikle enerji tasarruflu teknolojik ürünlerin satışının yapıldığı e-ticaret siteleri, doğal kaynakların verimsiz bir şekilde kullanılmaması gerekliliğini vurgulayan, bu konunun öneminin bilincinde olduğu izlenimi yaratan içerikler oluşturabilir.

Yeni yılda yeni bir “nasıl yapılır?” serisi

Kullanıcıların merak ettikleri konularda “nasıl yapılır?”, “nasıl kullanılır?”, “bu problem nasıl çözülür?” gibi sorulara yanıt verilen içerikler, özellikle son dönemce çok fazla ilgi görmeye başladı. E-ticaret siteleri, yeni yılı bir başlangıç olarak kabul edip ürünleri hakkında “nasıl?” sorusuna yanıt bulan yaratıcı içerikler üreterek kullanıcılarının bilgilerini güncelleyebilirler. 2017’nin ilk ayında, ürün kullanımları dışında mevcut ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilecek konularda da içerikler üreterek popülaritenizi yükseltebilirsiniz.

Yeni yıl, yeni ürünler

Ocak ayında diğer aylardan farklı olarak yeni yıla ve yeniliklere, başlangıçlara odaklanmak, içerik pazarlaması açısından pozitif bir yaklaşım olarak kabul görüyor. E-ticaret sitesi kullanıcılarının motivasyonu da zaten bu yönde olduğu için yeniliklere dair içerik yayınlamak olumlu sonuçlar doğuruyor. Bu doğrultuda 2017 yılında online mağazanızda satışa sunulması beklenen yeni ürünler hakkında içerikler üretebilirsiniz.

Beyaz Baston Haftası

7-14 Ocak tarihleri arası, dünya çapında Beyaz Baston Haftası olarak anılıyor. Bu hafta, görme engelli insanların sorunlarının ve ihtiyaçlarının dile getirildiği bir farkındalık haftası olarak kabul görüyor. Sosyal konulara duyarlı e-ticaret firmaları, sosyal medya sayfalarında ve blog’larında bu konuyu gündeme getirerek kendi müşterilerinde farkındalık oluşmasına katkı sunabilirler.

Yeni bir yıl, yepyeni umutlar ile yola çıkılarak hazırlanan içerik pazarlaması planını, aylık periyotlarla güncellemeniz, olası gündem konularına da yer veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Elbette ocak ayında e-ticaret kullanıcılarınızın ilgisini çekebilecek yeni içerik konuları da ortaya çıkabileceğinden, içerik takviminizi buna göre şekillendirmeniz faydalı olabilir. Ancak henüz bir e-ticaret mağazanız yoksa hemen IdeaSoft üzerinden ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve bir an önce hedef kitlenizle buluşabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)