DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Networkünüzde bulunması gereken anahtar kişiler

Networkünüzde bulunması gereken anahtar kişiler

İş hayatında başarılı olmanın sırlarından biri de doğru kişilerle iletişim halinde kalmak ve networkünüzü mümkün olduğunca genişletmektir. Networkünüzün genişlemesi, hem yeni fırsat kapılarını size aralarken hem de ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olacak insanlara sahip olmanızı sağlar.

Network kurarken çıkar amaçlı ilişkilerden kaçınarak, daha dostane ve samimi bir iletişimde olmak her zaman daha faydalı olur. Tabii ki kendi ağınızı oluştururken de bazı anahtar kişilere ihtiyaç duyarsınız. Networkünüzdeki herkes bu anahtar kişilerden oluşmayabilir ve bu oldukça normaldir; ancak yeri geldiğinde sizi farklı konularda destekleyecek bu anahtar kişiler, iş hayatınızda size birçok konuda yardımcı olabilir. Bu rehberimizde de networkünüzde bulunması gereken bu anahtar kişilere yer veriyor olacağız.

Benzer sektörde, daha gelişmiş bir işletmeye sahip kişiler

Benzer sektördeki kişilerle arkadaş olmak, aradaki rekabet faktöründen dolayı bu ilişkileri kurmak zor olabiliyor. Ancak sizden daha gelişmiş bir işletmeye sahip olan kişilere rakip olarak bakmaktansa, bu kişilere akıl hocası olarak bakmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu kişiler sizden uzun süredir bu işi yapıyor olabilirler ya da sizden daha iyi yaptıkları bazı çalışmalar ve stratejiler vardır.

Bu kişilerle iletişim halinde olmak ve onlara iş hayatı ile ilgili konularda danışmak size farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Onların karşılaştıkları zorluklar üzerine kafa yorarak, kendiniz için stratejiler geliştirebileceğiniz gibi; bu kişilerle iş ortaklıkları üzerinde de çalışmalar yapabilirsiniz.

Farklı sektörden hayran olduğunuz kişiler

Farklı sektördeki rol modelleri de networkünüzde yer almalı. Özellikle farklı sektörde bulunan hayranı olduğunuz kişilerle iletişimde olmak, içinde bulunduğunuz kutunun dışına çıkmanıza yardımcı olur. Kendi sektörünüz içinde uzun süre vakit geçirmeye başladığınızda; iş hayatına farklı bir gözle bakmanız bir hayli zorlaşır. Bu sebeple de farklı sektördeki rol modelleri daha önce fark etmediğiniz yeni şeyleri görmenize yardımcı olabilirler.

Yeni şeyler öğrenebileceğiniz kişiler

Sektör ya da iş hayatından bağımsız olarak size farklı şeyler katabilecek, yeni bilgiler öğretebilecek ve sizin farklı bir şekilde olaylara yaklaşmanızı sağlayacak kişilerin de networkünüzde olması bir hayli önemlidir. Günlük hayattaki konuşmalarımız, iş hayatında hiç beklenmedik fikirlerin oluşmasına yardımcı olur. Bu sebeple de çevrenizde bu tür kişilerin olması hem günlük yaşamınıza farklı bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur hem de iş hayatında farklı bakış açıları kazanmanız için yeni kapılar aralar.

Sizi neşelendirecek ve size destek olacak kişiler

Networkü her zaman iş odaklı düşünmemek gerekiyor. Kimi zaman bu iş ortamından kurtularak kafanızı dağıtmanız da bir hayli önemlidir. Bu noktada da çevrenizde vakit geçirmekten keyif alacağınız, sizi neşelendirecek kişilerin olması önemlidir.

İş dışında vakit geçirdiğiniz kişilerle daha samimi ilişkiler kurmanız daha olasıdır ve bu da aradaki dostluk bağlarının güçlenmesini sağlar. Bu bağları sağlam tuttuğunuzda beraber vakit geçirmekten keyif aldığınız kişiler size gereken durumlarda destek de olurlar. Hem işle ilgili hem de kişisel hayatınızla ilgili konularda destek almanız daha sağlıklı bir ruh halinde olmanıza yardımcı olacağı için, networkünüzde bu tür kişilerin olması önemlidir.

Realist kişiler

Özellikle yeni bir iş fikri aklımıza geldiğinde, gerçeklerden uzaklaşarak, işin olumsuz yanlarını göremeyiz. Bu durumda da çevremizdeki realist kişilere ihtiyaç duyarız. Bu kişiler dışarıdan bir göz olarak fikirleri değerlendirir ve bu fikri artı ve eksi yönleriyle daha iyi bir şekilde tartabilirler. Bu kişiler “hayal öldüren” kişiler olarak bilinse de, mantık çerçevesinde ele alındığında, anlık düşünce ve fikir aşamalarında bu tür kişiler bazı olumsuz noktaları daha iyi ortaya koyarak, gereksiz risklerin alınmasının önüne geçmektedirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!