DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Network kurmak girişimciler için neden önemlidir?

Network kurmak girişimciler için neden önemlidir?

İnternet sektöründe yer alan girişimciler için network kurmak her sektörde olduğu gibi oldukça önemli bir iştir. E-ticaret işi yapan ya da e-ticaret sektörüne atılmayı planlayan girişimcilerin kendi networklerini genişleterek, farklı profildeki profesyonellerle iletişime geçmeleri, birçok açıdan onlara avantaj sağlayacaktır.

Girişimcilikte farklı kişlerle tanışmak ve bu kişilerle irtibatta kalmak, hem girişimcilere hem de girişimlerine birçok fayda sağlamaktadır. Aktif olmak ve sektördeki profesyonellerle zaman geçirmek, bilgi paylaşımında bulunmak ve sektördeki bilinirliğiniz için de oldukça önemlidir.

Peki, bu konuyu daha detaylı ele alacak olursak, güçlü bir network oluşturmanın girişimcilere ne gibi faydaları olacak?

Bilgi paylaşımında bulunmak

Sektörle ilgili yeni bilgilere ve fikirlere ulaşma konusunda network kurmanın birçok avantajı bulunur. Sizin için önemli olan konularda, sektördeki diğer profesyonellerin görüşlerini alabilir, aklınızdaki fikirleri onlarla tartışarak fikrinizi geliştirebilir, onların yaptıkları işler hakkında onlara sorular sorarak birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir konuda ne kadar uzman olursanız olun, farklı iş alanlarındaki kişilerle iletişime geçmek ve onlarla belli başlı konularda sohbet ederek, bilgi alışverişinde bulunmak ufkunuzu geliştirecektir. Bu tür diyaloglar içinde olmak hem yapılan yanlış ve doğruları görmenizi sağlar hem de sizin nelerden kaçınmanız gerektiğiniz konusunda size bilgi verir.

Bunların yanı sıra farklı kişilerden geri bildirimler alarak işlerinizi geliştirme konusunda neler yapabileceğiniz konusunda da bilgi edinebilirsiniz. Sektördeki profesyonellerin geri dönüşümleri, bir uzman gözünden olacağı için, işinizdeki açıkları ya da iyi yanları daha iyi görmenizi sağlayabilir.

Yeni fırsatlar sunar

Yeni fırsatların ne zaman, nerede karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Kendi köşenizde oturup yeni fırsatlarla karşılaşmayı beklememelisiniz. Bunun olma olasılığı oldukça düşüktür. Yeni insanlarla tanışıp, onlarla iletişim içinde olduğunuzda birçok yeni fırsata kapı açmış olursunuz. Bu fırsatlar bir iş, yeni bir fikir ya da ulaşmak istediğiniz bir kişiye ulaşmak olabilir.

Yeni bağlantılar sunar

Yeni bağlantılar kurma açısından da networkler oldukça önemlidir. Tanıştığınız kişilerin de kendilerine ait belli bir networkleri olduğunu unutmamalısınız. Tek bir kişi ile iletişime geçmiş olsanız, onun tüm networküne, bu kişi aracılığı ile ulaşmış olacağınız için yeni bağlantılar kurma konusunda önünüz oldukça açılmış olur.

Ulaşmak istediğiniz fakat iletişim bilgilerine sahip olmadığınız kişilere, farklı insanların networkleri üzerinden ulaşma imkanınız doğar. Bu networkler sayesinde, bir konu hakkında bilgiye ya da yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda, çevrenizdeki kişiler size bu kişilerle iletişim kura konusunda yardımcı olabilirler.

Kendinize olan güveniniz artar

Sektördeki profesyonellerle devamlı iletişim halinde olmak ve geniş bir networke sahip olmak sizin de kendinize olan güveninizi artıracaktır. Birçok kişi tarafından tanınan bir kişi olmak, sektörde kendi alanınızda ilk akla gelen isimlerden biri olmak, dışarıya sergilediğiniz duruşu da olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Bilinen bir kişi olursunuz

Kendinize olan güveninizin artmasının yanı sıra sektörde bilinen bir isim olmaya da başlarsınız. Kendi profilinizi yükseltmeniz hem isminizin birçok kişi tarafından bilinmesini sağlar hem de yaptığınız işin de öne çıkmasına yardımcı olur. Herkesin bildiği bir figür olmak ve yaptığınız iş ile anılmak kişisel marka değerinizi de artırmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra daha farklı insanlar da sizinle tanışmak isteyeceklerdir. Başkalarının sizinle tanışmak istemesi de yaptığınız işlerin bilinmesi anlamına gelir.

Başka insanlar tarafından daha çok önerilmeye başlanırsınız ve yatırım görüşmelerinde de bilinen bir sima olduğunuz için yatırımcılarla olan görüşmelerinizde daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Network kurmanın birçok faydası bulunuyor. Ancak bu networkü kurarken de dikkat etmeniz gereken bir takım unsur bulunuyor. Bu unsurların ne olduğunu da önümüzdeki günlerde sizinle paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!