DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Neden Youtube reklamlarına yatırım yapmalısınız?

Neden Youtube reklamlarına yatırım yapmalısınız?

İnternet üzerinden reklam vermek için birçok farklı mecra bulunuyor ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle beraber bu platformlardaki reklamların etkinliği de değişmeye başlıyor.

Son dönemlerde genç kullanıcıların özellikle Instagram ve Youtube gibi videoya ağırlık veren platformlara yönelmeleri, Facebook üzerindeki reklamların etkinliğini ciddi oranda düşürmeye başladı.

Facebook reklamları e-ticaret firmaları için halen önemli bir araç olsa da, son dönemlerin en önemli reklam mecralarından biri de Youtube oldu.

Youtube reklam vermek için neden önemli bir kanal haline geldi?

Video içeriklerin daha çok ilgi çekmeye başlaması ve tüketicilerin gün içinde izledikleri video sayısının artması, Youtube’u reklam vermek için önemli bir platform yapıyor. Bunun yanı sıra:

  • Youtube’un dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olması,
  • Kullanıcıların Youtube üzerinde her gün 100 milyonlarca saat video izliyor olması,
  • Vide izlenen saat süresinin her yıl ard arda yüzde 50 artıyor olması,
  • Youtube’a her dakika 300 saatlik video yükleniyor olması,
  • Video üreticilerinin izlenme oranlarının yüzde 60’ının yurtdışından geliyor olması,
  • Ve Youtube’un 75 farklı ülkede ve 61 farklı dilde hizmet veriyor olması, bu platformu oldukça önemli bir mecra kılıyor.

Youtube’un bu kadar kapsamlı bir platform olması, onu e-ticaret firmaları için çok önemli bir pazarlama aracı haline getiriyor. Bu verilerin yanı sıra e-ticaret firmalarının neden bu platforma reklam vermeleri gerektiği konusunu biraz daha detaylandıralım.

Youtube izleyicilerinin yarısı mobil cihazlarından platforma geliyor

Mobil çağında, kullanıcılarının yarısı mobilden gelen bir platform reklam vermek için oldukça önemli bir detay. Mobil kullanıcılara ulaşmak ve onlardan geri dönüşüm sağlamak için, Youtube reklamlarından yararlanabilirsiniz.

Videolar, marka hakkında daha pozitif bir izlenim yaratabilir

Bir ürün tanıtımı olmadığı; marka bilinirliğini artırmak ve tüketicilere bir değer katmak için hazırlanmış videolar, markaların halk arasındaki imajını pozitif şekilde artıyor. Marka bilinirliği ve güvenilirliğini artırmak için videolardan yararlanabilirsiniz.

Videolar ürün hakkında detaylı bilgi vermek için biçilmiş kaftan

Site üzerinde bu ürün açıklamalarına yer vermek önemli olsa da kimse uzun ürün açıklamalarına bakmak istemiyor. Bunun yerine videolar daha cazip bir hale geliyor. Youtube üzerinde ürünlerinizin detaylarını gösteren bir video hazırladığınızda, kullanıcı deneyimini artırarak, ürünleriniz hakkında tüketicileri daha iyi bilgilendirebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İçerik pazarlama çalışmalarınızı güçlendirirsiniz

İçerik pazarlama sadece blog yazılarından ya da sosyal medya gönderilerinden oluşmuyor. Videoları da içerik pazarlama çalışmalarınız için kullanabilirsiniz. Blog yazılarınızdaki içerikleri videolar haline getirebilir, yeni videolar hazırlayabilir ya da video üreticileriyle çalışarak, markanızla ilgili videolar hazırlatabilirsiniz. Böylelikle sadece ürün ya da marka tanıtımı yapmaz ve içerik pazarlama ile de yeni kitlelere ulaşabilirsiniz.

Youtube reklamları ile sitenize trafik çekebilirsiniz

Sitenizin ziyaret sayısını artırmak için de Youtube reklamlarından yararlanabilirsiniz. Reklam üzerinde verdiğiniz bağlantılar ve eyleme çağrı butonları ile trafiğinizi artırarak, Youtube kullanıcılarını sitenize çekebilirsiniz.

Youtube reklamları B2B firmalarına da yarar sağlar

B2B firmaları, son kullanıcıya yönelik çalışmalar yapmasalar da Youtube reklamlarından yararlanabilirler. Şirket sahiplerine ulaşmak ve onlara hizmetlerini tanıtmak için B2B firmaları bu video reklamlardan yararlanabilirler.

Doğru hedeflemeler yapıldığında, bu kişilere ulaşmak mümkün olacağı için bu konuda çalışmalar yapabilirsiniz. Şirket içi iletişim ve ekiplerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmalarını sağlayan Slack bu konuda bir video hazırlayarak, iş sahiplerine ulaştı. Videoyu buradan izleyerek neler yapılabileceğine dair bazı fikirler edinebilirsiniz.

Kullanıcılar reklamlarınızı izlediği zaman para ödersiniz

Youtube reklamlarındaki güzel yönlerden biri de, kullanıcılar reklamlarınızı izledikleri zaman para ödüyor olmanız. Youtube video reklamları bir videonun başında çıktığında, ilk 5 saniye sonrasında kullanıcılara bu reklamı geçme fırsatı veriyor. Kullanıcıların birçoğu bu 5 saniyelik süre bittiğinde reklamı geçiyor.

Hazırlayacağınız videolarda bunu bir fırsata dönüştürebilir ya da mesajlarınızı buna göre verebilirsiniz. Youtube ilk 30 saniyenin izlenmesinin ardından ya da videonun tamamının izlenmesinden sonra para kesintisi yapmakta.

Eğer bu limitlerin altında bir reklam çalışması hazırlarsanız, para ödemeden video reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıinternet reklamlarısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!