DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimciler neden sosyal medyada aktif olmalılar?

Girişimciler neden sosyal medyada aktif olmalılar?

Pazarlama söz konusu olduğunda sosyal medya yönetimi, şirketler için çok büyük önem taşıyor. Aynı durum girişimciler ve küçük girişimler için de geçerli.

Geçmişte sosyal medyada yer almadan da işlerinizi büyütebiliyordunuz; fakat düşük bütçelerle e-ticaret sektörüne adım atanların kendilerini ve ürünlerini tanıtmaları için sosyal mecralar son yıllarda en önemli platformlar haline gelmeye başladı.

Küçük girişimler neden sosyal medyada olmalı?

Marka bilinirliğini artırır

Küçük girişimler, kuruluş aşamasında kendi reklamlarını yapmakta zorlanabilirler. Offline ve online kanallarda reklam vermek için yeterli sermayenin bulunmaması nedeniyle de bu şirketler isimlerini duyuramazlar. Sosyal medya bu nedenle özellikle küçük şirketlere marka bilinirliği konusunda destek sağlar.

Küçük reklam bütçeleri ayırarak Facebook reklamlarından yararlanabilir ve markanızın tanıtımını yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizle ile ilgili içerikleri sosyal ağlardaki hesaplarınız üzerinden paylaşarak içeriklerinizin bu ağlar üzerinde paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu içeriklerin paylaşılması durumunda, takipçilerinizin çevrelerindeki kişiler de markanızın ismini duymuş olacaklar. Bu nedenle sosyal medyada aktif bir şekilde yer almanız marka bilinirliğinizin artmasını sağlar.

Müşteri sadakatini artırır

Sosyal medya üzerinde aktif olduğunuzda, müşterilerinizle devamlı olarak iletişim kurduğunuzda, onların sorularına yanıt verdiğinizde ve onların ilgisini çekecek içerikler paylaşarak, takipçilerinizin bu içerikleri paylaşmalarını sağladığınızda doğrudan müşteri sadakatini artırmış olursunuz.

Takipçilerinizin size kolay bir şekilde bu kanallardan ulaşabiliyor olmaları aranızdaki iletişimi ve bağı daha da kuvvetlendireceği için tüketiciler yakaladıkları bu iletişimi korumak isteyeceklerdir.

Sitenize gelen trafiği artırırsınız

Google’dan gelen trafiğin yanı sıra artık sosyal mecralardan gelen trafiğin önemi de giderek artıyor. Özellikle son 2-3 yıldır, sosyal ağlardan sitelere yönlendirilen trafiğin oranı giderek artmaya başladı. Halen Google aramalarından gelen trafiğin oranı yüksek olsa da şirketler için, sosyal medya yönlendirme trafiği de önemli bir rol üstlenmeye başladı.

Rekabeti yoğun olan bir sektörde yer alıyorsanız ve SEO çalışmaları için ayırabileceğiniz bütçeniz yoksa, Google aramalarından çok fazla trafik alamayabilirsiniz. Bu nedenle de sosyal medyadan gelebilecek trafiğe odaklanmanız gerekiyor.

Sosyal ağlar üzerinden trafik sağlayabilmeniz için de bu mecralarda aktif bir şekilde yer almanız ve takipçilerinizin ilgisini çekecek içerikler hazırlamanız gerekiyor.

Tüketicilerin taleplerini daha rahat görürsünüz

Sosyal mecralar üzerinde aktif olduğunuzda, tüketicilerle daha çok iletişime geçmeye başlarsınız. Onların yaşadıkları sorunları ya da talepleri doğrudan bu platformlar üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yaşanan sorunları görerek siteniz üzerinde geliştirmeler yapabilir, ürünlerinizi geliştirebilirsiniz. Bu tür geri dönüşler almak hem markanızın daha değerli haline gelmesini sağlar, hem de kullanıcı deneyimini olumlu yönde geliştirdiği için geri dönüşümlerinizin de artmasına yardımcı olur.

Müşterilerin demografik analizini yapmanızı sağlar

Sosyal medya üzerinde ulaştığınız kitleyi ele alarak, müşterilerinizin demografik yapısını çıkartabilirsiniz. Böyle bir bilgiye eriştiğinizde hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, meslek, ilgi alanları ve benzeri bilgilerini analiz ederek hedef kitlenizi daha iyi tanırsınız.

Hedef kitlenizi daha iyi tanıdığınızda da ürünlerinizi bu yönde geliştirebilir veya ilerleyen dönemlerdeki pazarlama çalışmalarında hangi kitleye yönelik çalışmalar yapacağınıza dair stratejiler geliştirebilirsiniz.

İçeriklerinizi öne çıkartabilirsiniz

İçerik pazarlama, sosyal medya pazarlaması ile buluştuğunda çok iyi sonuçlar verebilir. Tabii ki içerik pazarlama çalışmalarınızın da tüketicilerin ilgisini çekebilecek bir yönde yapılıyor olması gerekiyor.

Sosyal medyada aktif olarak ilgi çekici içerikler paylaştığınızda doğrudan markanızı öne çıkartmış olursunuz. Sosyal mecralar bunu ücretsiz olarak yapmanıza olanak sağlıyor.

Eğer elinizde yeterli bir pazarlama bütçeniz bulunuyorsa, bu mecralar üzerinde reklamlar vererek içeriklerinizi daha geniş kitlelere de ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıE-ticaret Girişimciliğisosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!