DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz üzerinde neden SEO çalışmaları yapmalısınız?

E-ticaret siteniz üzerinde neden SEO çalışmaları yapmalısınız?

SEO çalışmaları e-ticaret sitelerinin web üzerindeki görünürlüklerini artırmak için bir hayli önemlidir. Arama motorları üzerindeki görünürlüğü artırmak, kullanıcıların yaptıkları arama sorgularında üst sıralarda görünmek ve web sitenizin sayfa değerini artırmak, genel olarak firmanızın gelirlerini artırmasına yardımcı olur.

Özellikle küçük girişimler ve yeni kurulan firmalar SEO çalışmalarına çok fazla yatırım yapmaktan kaçınabiliyor; fakat bu oldukça yanlış bir yaklaşım. Bu rehberimizde de neden SEO çalışmaları yapmanız gerektiğinin üzerinde duracağız.

Organik trafik, e-ticaret siteleri için önemli bir geri dönüşüm kaynağıdır

Organik trafik olmadan, e-ticaret firmalarının uzun vadede sitelerine trafik çekmeleri bir hayli zordur. İlk etapta pazarlama ve reklam çalışmalarıyla siteye trafik çekilse de uzun vadede organik trafiğiniz olmadan sürekli reklamlar aracılığı ile trafik oluşturmaya bağımlı kalacağınız için karlılığınız düşmeye ve pazarlama bütçeniz artmaya başlayacaktır. Bu da doğal olarak uzun vadede zarar etmenize sebep olacaktır.

SEO çalışmaları güvenilirlik oluşturur

SEO çalışmaları yaptığınızda markanıza olan güveni de artırmaya başlarsınız. Google, kaliteli ve ilgili içeriklere değer verirken, kullanıcıların arama sorgularına doğru bir şekilde yanıt verecek sayfaları üst sıralara çıkartmaya özen gösteriyor. Bunun yanı sıra kullanıcı deneyimi ve sayfa yüklenme süreleri gibi detaylar da sıralamalara etki ediyor. Bu durumda da SEO çalışmaları yapmak markanızın kullanıcılara iyi bir deneyim ve hizmet sunduğunu göstereceği için markaya olana güvenin de artmasına yardımcı olur.

İyi SEO çalışmaları iyi bir kullanıcı deneyimini de beraberinde getirir

SEO çalışmalarını doğru yapmak ve uygulamak, site üzerindeki kullanıcı deneyiminin de gelişmesini sağlamaktadır. Kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getirdiğinizde de sayfa görüntülenme ve sayfa üzerinde geçirilen süreyi artırmaya başlarsınız. Bunların yanı sıra kullanıcı deneyiminin iyi olması da sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tekrar sitenize gelmelerini kolaylaştırır ve bu da sadık kitleler oluşturma konusunda size yardımcı olmaya başlar.

SEO satın alma karar sürecinde rol oynar

Kullanıcılar bir ürünü satın almadan önce birkaç farklı adımdan geçerler. Bir problemleri olduğunu fark ettikten sonra, bu problemi çözecek ürün aramaları yaparlar. Bu ürün aramaları sırasında arama motorları üzerinde sorunlarına yardımcı olabilecek ürünleri araştırırlar. Kendi ihtiyaçlarına uygun ürünleri bulduktan sonra daha derin bir araştırma yapmaya başlarlar. Burada da Long Tail anahtar kelimelerin önemi artmaya başlar. Detaylı arama sonuçları sonrasında da satın alma süreci başlar.

Bu ürün araştırma ve detaylı karşılaştırma sürecinde SEO çalışmalarını iyi yapmış ve ürünlerini üst sıralarda göstermeyi başarmış olan firmaların, satın alma sürecinde kullanıcıları etkileme oranları daha yüksektir.

İlgili rehber: Long Tail SEO nedir ve neden önemlidir?

İlgili rehber: Long Tail SEO ile e-ticaret sitenizin trafiğini nasıl artırabilirsiniz?

SEO çalışmaları sitenizi güncel tutmanıza yardımcı olur

Sitenizi güncel tutmak da arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve sayfa değerinizi artırmak için bir hayli önemlidir. SEO çalışmaları yapmak için blog içerikleri üretebilir ve sitenizi belli aralıklarla güncel tutabilirsiniz. Bu çalışmaları yapmamak ve sadece siteniz üzerindeki mevcut sayfalara bel bağlamak, uzun vadede arama motorlarında yerinizi kaybetmenize neden olabilir.

SEO çalışmalarının maliyetleri daha düşüktür

Trafik sağlamak için reklamlara bel bağlamak, uzun vadede pazarlama ve reklam bütçenizi zorlamaya başlayacağı gibi maliyetlerinizi de önemli bir şekilde artıracaktır. Ancak SEO çalışmaları yapmak, sayfa değerinizi artırarak, organik olarak sitenize trafik çekmek daha az maliyetlidir. Devamlı olarak sitenizi güncellemeniz, ürün sayfalarınızda doğru optimizasyon ve anahtar kelime kullanımlarıyla, arama sorgularındaki görünürlüğünüzü üst sıralarda tutarak organik olarak düzenli bir trafik elde edebilirsiniz.

SEO çalışmalarıyla farklı hedef kitlelere ulaşabilirsiniz

SEO çalışmaları yaptığınızda ulaştığınız hedef kitleyi artırma şansınız da olacaktır. Farklı varış sayfaları hazırlamak ve farklı içerikler üreterek, farklı hedef kitlelere hitap edecek anahtar kelime kullanımlarıyla mevcut hedef kitlenizi genişletme fırsatı bulursunuz.

Mark ve ürün bilinirliği sağlar

Arama motorları üzerinde görünürlüğünüzü artırmak marka ve ürün bilinirliğinizi de artırmanızı sağlayacaktır. SEO çalışmaları sayesinde arama sorgularında daha fazla yanıt vermeniz kullanıcıların markanızla ilgili içerikleri daha fazla görmelerini sağlacaktır. Firmanızın burada görünürlüğünün artması doğal olarak markaya olan güvenin de artmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!