“Nasıl yapılır?” içerikli yazılar yazmanın püf noktaları

Günümüzde herhangi bir problemi çözmek için ya da bir şeyin nasıl yapıldığını öğrenmek için birçok kişi arama motorlarından yardım istiyor. Bu gerçek, içerik pazarlaması açısından oldukça önem taşıyor. Çünkü ilginç bir konuda hem faydalı hem de pratik bilgiler içeren “nasıl yapılır?” yazısı ile bir web sitesi ya da blog’un binlerce yeni takipçi kazanması hiç de hayal değil. Peki bir “nasıl yapılır?” içeriği nasıl yazılır? İşte bu tür içerikleri hazırlamanın 7 önemli inceliği….

1) İlgi çekici bir konu bulun

İnternette yüzlerce konuda “nasıl yapılır?” yazısı bulunuyor. Rakiplerinin arasından sıyrılan etkili bir “nasıl yapılır?” içeriği oluşturmak için seçilecek konunun gerçekten de bir sorunun çözümünü ya da bir işin yapılma aşamalarını içermesi gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir yazıyı ya da videoyu oluşturmadan önce bir sorun, bir proje ya da bir görev konusu bulmakta fayda var. Bulunacak konunun e-ticaret sitenizin konseptiyle de ilgili olması oldukça önemli. Örneğin, bitki ürünlerinin satışının yapıldığı bir e-ticaret sitesinin blog’unda “domates çorbası nasıl yapılır?” konusunda üretilecek içeriğin hiçbir anlamı olmayacaktır. Konuları belirlerken, online mağazanızın hedef pazarındaki sorunları düşünerek ya da kullanıcılarınızın neleri öğrenmeye ihtiyacı olduğunu araştırarak konu seçiminde en doğru adımları atabilirsiniz.

2) Göze çarpan bir başlık oluşturun

Yazınıza bulacağınız başlık hem basit, hem ilgi çekici, hem de açıklayıcı olursa içeriğiniz de o kadar çok okunacaktır. Kullanacağınız başlıkta içeriğin faydasını ikiye çıkarırsanız, içeriğin gücünü iki kat artırabilirsiniz. Buradaki ipucu, başlıkta birbirine bağlı iki faydayı bir arada kullanmak. Örneğin, “nasıl iyi bir iş bulunur?” başlığı yerine “ Nasıl iyi bir iş bularak çok para kazanılır?” başlığı daha etkili olabilir.

3) Önce kendiniz deneyin

Oluşturacağınız “nasıl yapılır?” içeriklerinde eğer sizin de yapabileceğiniz aşamalar bulunuyorsa yazmadan önce bu görevleri deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hem yazacaklarınızın doğruluğunu test etmiş olursunuz hem de kendiniz deneyimlerken çektiğiniz video veya fotoğrafları kullanarak içeriğinizi çok daha gerçekçi ve ikna edici bir hale getirebilirsiniz.

4) Maddeler halinde listeleme yapın

“Nasıl yapılır?” içeriklerini paragraflar halinde yazmak yerine maddeler halinde oluşturursanız bu sayede okuyucuların konuya çok daha iyi konsantre olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle karakter sayısı bakımından uzun olan içeriklerin daha okunabilir olmasını sağlamada listeleme yöntemi faydalı olabiliyor.

5) Bütün aşamaları yazdığınızdan emin olun

Oluşturacağınız “nasıl yapılır?” içeriğinde olması gereken bütün detayları ve eylemleri yazmaya özen göstermelisiniz. Eğer sizin unuttuğunuz bir detay yüzünden kullanıcının sorunu çözülmezse veya yaptığı eylem yarıda kalırsa, içeriğiniz başarısız olabilir, dolayısıyla markanızın itibarı da sarsılabilir.

Eğer içeriğiniz uzun ve karışık süreçlerden oluşuyorsa, ara başlıklar kullanarak içeriğinizi bölümlere ayırabilir ve ilgili maddeleri ilgili bölümün altına yazarak anlatımı basitleştirebilirsiniz. Örneğin “domates üreticiliği nasıl yapılır?” konulu bir içerik üretirken “ekim işlemleri”, “domateslerin bakımı”, “domates hasatı” gibi ara başlıklar düzenleyerek hem içeriği daha kolay üretebilir, hem de takipçilerinizin dikkatinin dağılmasını önleyebilirsiniz.

6) İçeriğinizde giriş bölümü oluşturun

Bir makale yazarken nasıl giriş, gelişme, sonuç bölümleri gerekiyorsa, aynı durum “nasıl yapmalı” içerikleri için de geçerli. İçeriğiniz ister video, ister blog içeriği olsun, direkt konuya girmeden önce mutlaka bir giriş paragrafı/bölümü oluşturmalısınız. Bu bölümde içerikte neleri anlatacağınıza dair kısa bir açıklama ya da özet de oluşturabilirsiniz.

7) Son dokunuşlar ve düzenleme

“Nasıl yapılır?” içerik taslağınızı bitirdikten sonra mutlaka sesli okuyarak gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. İçeriğinizdeki dil kullanım yanlışlıklarını ve kulağa hoş gelmeyen cümleleri değiştirdikten sonra artık içeriğinizi yayına alabilirsiniz.

“Nasıl yapılır?” içeriğinizi sosyal medya platformları yoluyla daha fazla kullanıcıyla buluşturabilir ve bu şekilde e-ticaret sitenizin trafiğini artırmak için önemli bir adım atabilirsiniz. Ancak gelen trafiği dönüşüme çevirmek için e-ticaret mağazanızın müşteri beklentilerine uygun olmasında büyük yarar var. Eğer siz de kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret sitesi oluşturmak ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına yanıt vermek istiyorsanız hemen IdeaSoft’tan ücretsiz demo talebinde bulunun.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)